DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21586380,07%
Edirne
20°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD ve Fransa’ya tepki

ABD ve Fransa’ya tepki

ABONE OL
6 Kasım 2019 11:03
ABD ve Fransa’ya tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Meclis üyeleri “Barış Pınarı Harekatı”na katılan Mehmetçiğe, asker selamıyla destek verirken, ABD ve Fransa’nın sözde Ermeni Soykırımı kararlarını oy birliği ile kınadı. Başkan Recep Gürkan ve meclis üyeleri ayrıca, Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle maske takarak lösemi hastalığına dikkat çektiler.

Edirne Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı dün gerçekleştirildi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Başkanlığı’nda toplanan Meclis, gündeme ilişkin 16 maddeyi oy birliğiyle kabul etti.

Toplantı öncesinde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Belediye Meclisi Üyeleri, 02-08 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle toplumsal farkındalık yaratmak adına maske takarak, lösemi hastalığına dikkat çektiler.

“LÖSEMİ HASTALARIMIZA ALLAH’TAN ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM”

Lösemiye olan farkındalığın arttırılması için ‘Maskemi Takıyorum Farkında Oluyorum’ diye Türkiye’de bir kampanya olduğunu hatırlatan Başkan Gürkan, “Bizde lösemili çocuklarımızın ve lösemi hastalığının farkında olmak adına ve lösemiye dikkat çekmek adına meclisimizin açılışında hepimiz maskelerimizi takarak lösemiye dikkat çekiyoruz. Evlatlarımıza da lösemi hastalarımıza da acil şifalar diliyoruz” dedi.

BAŞKAN GÜRKAN’DAN MECLİSE ÖNERGE

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan daha sonra meclise bir önerge sundu.

Tüm meclis üyelerinin de bu önergeye katılacağını belirten Gürkan, “Biliyorsunuz Türkiye’nin ulusal birliğinin, bütünlüğünün ve vatanını korumak adına teröre karşı Türkiye’nin dışında Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü Barış Pınarı Harekatıyla ilgili uluslararası camia ya da başka bir ifade ile emperyalist devletler, Türkiye’nin harekat kararından sonra Türkiye aleyhinde üst üste bugüne kadar emsali görülmemiş bir şekilde kendi parlamentolarında yada meclislerinde kararlar almaktalar.

“TARİH YAZMAK TARİHÇİLERİN İŞİ, PARLAMENTOLARIN VEYA SİYASİLERİN İŞİ DEĞİL”

Bunların ilkini, Amerika Birleşik Devletleri’nin Temsilciler Meclisi’nin kararlarında gördük. Bu kararların bir tanesi 1915’te Türkiye’nin bir bölgesinde gerçekleşen ve sözde Ermeni Soykırımı olarak nitelendirilen karardı. Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi tarih yazmaya kalkarak burada Türklerin, Ermenilere karşı sözde bir soykırım yaptığı iddialarını karar haline getirmiştir. Hepimizin yüzyıllardır söylediği gibi tarih yazmak tarihçilerin işidir. Parlamentoların görevi, siyasilerin görevi değildir.

“TÜRKİYE’NİN GEÇMİŞİNDE HİÇBİR DEVLET VEYA MİLLETE KARŞI BİR SOYKIRIM GİRİŞİMİ OLMAMIŞTIR, GELECEKTEDE OLMAYACAKTIR”

Kaldı ki, Türkiye Cumhuriyeti ilk günden bu yana 1915’te Türkiye’de, Ermenilerle olan olaylarla ilgili olarak bütün devlet arşivlerini, Osmanlı arşivlerini her zaman açık tutmuş ve tarihçilerin gelip bunları incelemesi önerisinde bulunmuş ve bu konuda da her zaman açık davranmıştır. Türk Milleti’nin hiçbir döneminde ne bugün, nede geçmişte herhangi bir millete karşı, başka devletlerin geçmişte örneklerini çokça gördüğümüz gibi bir soykırım girişimi olmamıştır. Bunu şiddetle reddediyoruz.

“AMERİKA’NIN ARDINDAN FRANSA’DA SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI KARARINI KANUN TASARISI HALİNE GETİREREK KABUL ETMİŞTİR”

Yine Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, Barış Pınarı Harekatı’nı gerekçe göstererek aynı 1974 Kıbrıs Harekatı’nda olduğu gibi Türkiye’ye karşı, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı bir dizi yaptırımlar kararını onaylamıştır. Bunların hepsinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölünmez bütünlüğü ve birliğinin aleyhine davranışlar olduğunu biliyoruz.

Bunun ardından Fransa Parlamentosu yine Ermenilerle ilgili sözde soykırım kararını bir kanun tasarısı haline getirerek kabul etmiştir. Bu hem devletimiz hem milletimiz tarafından kabul edilemez bir şeydir.

“AMERİKA’DA VE FRANSA’DA BU KARARI ALANLARI EDİRNE’YE DAVET EDEREK BU TABLOYU GÖSTERMEK İSTİYORUM”

Edirne Belediyesi 152 yıllık bir belediyedir. Geçmişte Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yapmış bir şehirdir Edirne. Belediye Meclisi Salonu’muzda asılı olan bir tablo var. O tablo 1902 yılı belediye başkanı ve 12 belediye meclis üyesini resmeden bir tablodur. Amerika ve Fransa’da bu kararı alanları Edirne’ye bu tabloyu görmeye davet ediyorum. Bu tabloya baktıklarında 1902 yılında Edirne’de 12 belediye meclis üyesi bulunmaktadır. Bu 12 belediye meclisi üyesinin 6’sı Türk ve Müslüman’dır. Biri İtalyan, biri Bulgar, biri Romen, biri Yunan,  biri Ermeni ve biri de Yahudi’dir. 1902 yılında dünyanın hiçbir ülkesinde demokrasi kurumu yerleşmemişken Edirne Belediye Meclisi’nin 6’sının Türk ve Müslüman; 6’sının da o döneminde Edirne’de yaşayan yurttaşlardan oluşması Fransa ve Amerika’ya sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili iddialara yönelik verilecek en güzel cevap sanırım bu tablodur. Buradan, Edirne Belediye Meclisi’nden okunacak bildirinin bir Belediye Meclis Kararı olarak, aynı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yaptığı gibi bütün partilerin oybirliğiyle bir Belediye Meclis Kararı olarak yayınlanmasını sizlerden talep ediyorum” diye konuştu

TBMM’de dört partinin de ortak önergesi ile alınan kararın Edirne Belediye Meclis Kararı olarak da alınmasını istedi ve kararı belediye meclis üyelerine okudu.

Başkan Gürkan’ın bu önergesi oy birliği ile kabul edildi.

İNÖNÜ PAŞA’YA VE KARABEKİR PAŞA’YA, FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI VERİLECEK

Hemen ardından Meclis Toplantısı’na geçildi. Toplantı da gündeme ilişkin 16 madde görüşüldü.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 1’inci dönem Edirne Milletvekili olarak görev yapan; Asker, Milletvekili, TBMM Eski Başkanı, yazar ve Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa ile yine Cumhuriyetimiz’in Kurucuları arasında bulunan; 1920-1923 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 1’inci dönem Edirne Milletvekili olarak görev yapan; I’inci ve II’nci İnönü Zaferleri ile Lozan Konferansı kahramanı, Genel Kurmay Başkanı, Milletvekili, Garp Cephesi Komutanı, Dışişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı Mustafa İsmet İnönü Paşa’ya Fahri Hemşehrilik Beratı verilmesi ile ilgili meclise verilen dilekçeler görüşüldü.

Toplantı da, Edirne Belediyesi tarafından Edirne’nin Kurtuluş Günü olan 25 Kasım Resepsiyonu’nda geleneksel hale getirilen Fahri Hemşehrilik Beratı’nın, bu yıl Kurtuluş Savaşı’nın iki kahramanı İsmet İnönü ve Kazım Karabekir’e verilmesine Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle karar verildi.

“SİT BÖLGESİNİN İÇİNDE OLDUĞU İÇİN OTOPARK İŞİ ÇOK YAVAŞ YÜRÜYEN BİR SÜREÇ”

Otopark ihtiyacının en çok baş gösterdiği alan Kentsel SİT Alanı. Burası Kentsel SİT Bölgesi olduğu için burada yapılacak her türlü çalışmanın öncelikle Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’ndan onaylanması gerekiyor. Biz çalışmasını bitirdiğimiz ve yaklaşık 1,5 yıl önce Koruma Bölge Kurulu’na sunduğumuz Kentsel SİT Bölgesi Koruma Amaçlı İmar Planı’nda bunları öngördük. İki tane yeni büyük otopark, belediye tarafından biri, Selimiye civarında, biri eski subay lojmanlarının orada, Kaleiçi dediğimiz bölgede. Çünkü buralarda çok geniş alanlar yok otopark yapabilmek için. Bir tane yine özel sektör tarafından şuanda projeleri bitti. Proje iki kez kurula sunuldu. Kurul iki kez düzeltme istedi. Tekrar bu hafta içinde son düzeltme şeklinden sonra kurula sunulacak. Yani aşağı-yukarı dört yıldır belki de biraz daha fazla bir süredir bununla ilgili çalışmaları sürdürüyoruz ama dediğim gibi Kentsel SİT Bölgesi’ndeki insanlarında otopark olmasını istediği yerde bu çok yavaş yürüyen bir süreç. Bunun çeşitli zorlukları var, SİT bölgesinin içinde olduğu için.

“TURİSTİK ÜLKELERDE, ŞEHİRLERDE, RESTAURANTLAR, CAFELER TUVALET İHTİYACINI KARŞILIYOR”

Ben Dünya’nın hiçbir yerinde eski şehir merkezinde umumi tuvaleti olan bir ülkeye, bir şehre rastlamadım. Peki nasıl çözülüyor, insanların tuvalet ihtiyacı var. Turistik şehirlerde Paris, Londra, Milano, Roma, Barcelona vb. Oradaki restaurantlar ve cafeler bu konuda turizmden para kazanmayı öğrendikleri için hepsinin tuvaletleri müşteri olmasa da bütün turistlere herkese açık.

“SARAÇLARIN ORTASINDA UMUMİ TUVALET OLMAZ”

Bizde şimdi şöyle bir beklenti var. Saraçlar’da bir tane, Saraçlar’ın ortasına umumi tuvalet olsun, vatandaşlar oraya gitsin. Böyle bir şey yok arkadaşlar, böyle bir şey olmayacakta. Bizim iki kusurumuz var. Ben o kusurları kabul ediyorum. Tuvaletlerimiz çok bakımlı ve düzenli değil. Bunun için bir adım attık. Dört tuvaletimizi renöve ettik. Bunların bir kısmı hizmete açıldı, bir kısmı ihale sürecinde iki kez ihale edildi. İhaleler de aşırı rekabet yüzünden çok yüksek fiyatlar çıktı. Kanun gereği biz kanuni prosedürü uygulamak zorunda olduğumuz için kişiler ihale bittikten sonra sözleşmeye davet ediyoruz 15 gün süresi var onun. Gelirse sözleşme imzalıyoruz. Gelmezse iptal ediyoruz, yatırmış olduğu geçici teminatları da yakarak Belediye’ye gelir kaydediyoruz. Bizim yapabileceğimiz başka bir şey yok burada kanuni olarak.

Bu dört tuvaletin bir tanesini 1,5 ay önce kiralamasını yaptık ihaleyle. O çalışıyor şu anda. Geçtiğimiz 10-15 gün önce kalan üçünün ihalesini yaptık. Birinin sözleşmesi imzalandı. Bugün-yarın başlıyor. Bir tanesinin sözleşmesi imzalanıyor. Arkadaşlar bilgi verdiler teminatı yatırılmış. Bir diğerinin daha 15 günlük süresi dolmadı. Dolduğunda imzalarsa oda hizmete açılacak. İki kez ihale yaptık onu. İmzalanmazsa belediye olarak biz başka bir çözüm bakacağız” dedi.

Toplantı sonunda meclis üyeleri Barış Pınarı Harekatı’na destek vermek amacıyla asker selamı gönderdi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.