DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 2095330-4,06%
Edirne
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ADD Abdi İpekçi’yi andı

ADD Abdi İpekçi’yi andı

ABONE OL
2 Şubat 2023 11:29
ADD Abdi İpekçi’yi andı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, 44 yıl önce uğradığı suikast sonucunda hayatını kaybeden gazeteci Abdi İpekçi’yi saygı, rahmet, özlem ve minnetle andıklarını söyledi.

Gazeteci Abdi İpekçi’nin ölümünün 44’üncü yılı nedeniyle ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu adına açıklamada bulunan Başkan Celil Özcan, İpekçi’nin Cumhuriyet değerlerine bağlı, aydınlanmacı ve araştırmacı bir gazeteci olduğunu söyledi.

Abdi İpekçi’nin 9 Ağustos 1929 tarihinde İstanbul’da doğduğunu ve Yeni Sabah gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladığını hatırlatan Özcan, “1949’da Yeni İstanbul gazetesine geçti. Ardından İstanbul Ekspres’te Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı. Askerliğini Kore’de yedek subay çevirmen olarak yaptı. 1954 yılında Ali Naci Karacan’ın çıkardığı Milliyet Gazetesinin yazı işleri müdürü, bir süre sonra da genel yayın müdürü oldu. 1961 senesinden öldürüldüğü 1 Şubat 1979 tarihine kadar Milliyet gazetenin başyazarlığını yürüten Abdi İpekçi, yazılarında Atatürkçülüğü, barışı, düşünce özgürlüğünü, ülkenin bağımsızlık ve bütünlüğünü savundu” dedi.

Özcan, İpekçi’nin gazeteciliğin evrensel ilkelerinin Türkiye’de de uygulanmasını sağlamak için gösterdiği çabaları, O’nu uluslararası medya camiasının da tanınmış gazetecilerinden biri haline getirdiğini söyledi.

Özcan, şöyle devam etti; “1970’li yıllardaki anarşi ve terörün önlenmesi için iktidarla muhalefet liderleri arasında da yapıcı bir diyalog kurulmasından yana olan, devlet yönetiminde partizanlığın ve duygusallığın yerini akılcı, çağdaş, ılımlı bir uygulamanın almasını isteyen İpekçi, 1 Şubat 1979 gecesi İstanbul Maçka’daki evinin yakınlarında arabasında iken Mehmet Ali Ağca tarafından öldürüldü. Mehmet Ali Ağca’nın verdiği ifadede Abdi İpekçi’ye 5 – 6 el ateş ettiğini söylemiştir. Fakat olay yerinde 9 mermi ele geçirilmiştir. Bu da bir ikinci kişinin olduğunu göstermiştir. O da Oral Çelik’tir. Oral Çelik ve Mehmet Şener suikastı beraber planlamış Mehmet Ali Ağca da tetikçi olarak sonradan aralarına katılmıştır. Abdi İpekçi’nin katledilmesiyle ilgili olarak 2 Şubat 1979 tarihli Cumhuriyet Gazetesindeki yazısında Uğur Mumcu şöyle sesleniyor: “Daha geçen cumartesi İstanbul’da bir açık oturumda beraberce düşünce özgürlüğünden söz ediyor, vergi adaletsizliğinden örnekler veriyorduk. Ey okuyucular, İpekçi’yi her gün okuyan okuyucular, gözyaşlarımızı gözyaşlarınızla birleştirin. O uygar gazeteci, o en yetkin gazete yöneticisi kanlı kefenler içinde ilerici Türk basınının namusunu simgeliyor şimdi. Abdi İpekçi bir basın şehidi olarak ölümsüzlüğe doğru uğurlanıyor. Çağımızda kahramanlar, kılıçlarıyla değil, kalemleriyle yüceleşiyor. Abdi İpekçi için akan gözyaşlarının yüreklerdeki kin tohumlarını kurutmasını diliyorum. Biz yazarlar, böyle günlerde, kalemlerimizden dökülen gözyaşlarımızı satırlarımızın arasına saklamak, acılarımızı gizlemek zorundayız. Bu günleri, acılarla, kan ve gözyaşıyla yaşıyoruz. Yarınların özgürce yaşanması için… “Abdi İpekçi niçin öldü?” diye sormayın. Yarınlar için, yarınların özgürce yaşanması için öldü…”

Özcan, Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, Atatürkçülüğü, barışı, düşünce özgürlüğünü, ülkenin bağımsızlık ve bütünlüğünü savunan Abdi İpekçi’yi katledilişinin 44’üncü yılında saygı, rahmet, özlem ve minnetle andıklarını söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.