DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21094890,53%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ADD, Ahmet Taner Kışlalı’yı andı

ADD, Ahmet Taner Kışlalı’yı andı

ABONE OL
22 Ekim 2022 11:16
ADD, Ahmet Taner Kışlalı’yı andı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, 21 Ekim 1999 yılında uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’yı saygıyla andıklarını belirterek, “Kışlalı’yı aramızdan alanlar, düşüncelerini, söylemlerini ve eylemlerini unutturamadılar” dedi.

21 Ekim 1999 yılında uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’nın katledilişinin 23’üncü yılı nedeniyle ADD Yönetim Kurulu adına açıklamada bulunan Başkan Celil Özcan, “Ahmet Taner Kışlalı’yı aramızdan alanlar, düşüncelerini, söylemlerini ve eylemlerini unutturamadılar. Birlikte yürümemize engel olamadılar. O, Atatürk Devrimi’nin ışık saçanlarından biri olarak hala önümüzden yürüyor, yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor” dedi.

Türkiye’nin tam 23 yıl önce çok önemli bir değerini bombalı saldırı ile yapılan bir suikastta yitirdiğini anlatan Özcan, “Akademisyen, yazar, eski Kültür Bakanı, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin ikinci Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı 21 Ekim 1999’da evinin önündeki arabasına konan bomba ile öldürüldü” dedi.

Prof. Dr. Kışlalı’nın, “Kemalizm geçmişin bekçiliği değil geleceğin öncüllüğüdür… Slogan Atatürkçülüğüne karşıyım.” diyerek, toplumuzun bu savaşımda neler yapması gerektiğini açıkça ortaya koyduğunu belirten Özcan şunları söyledi;

“Toplumuzun bu savaşımda neler yapması gerektiğini açıkça ortaya koymuştur. Kendisi de bir arı gibi çalışmış, binlerce öğrenci yetiştirmiş, yüzlerce makale yazmış, onlarca kitap yayınlamıştır. Cumhuriyet düşmanları tıpkı Kurucu Genel Başkanımız Prof. Dr. Muammer Aksoy’dan, Doç. Dr. Bahriye Üçok’tan, Araştırmacı – Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’dan rahatsız oldukları gibi Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’dan rahatsız oldular.  Onu da Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu gibi devletin ve toplumun gözleri önünde katlettiler. Faili belli diğer cinayetler gibi bu cinayet de aydınlatılmadı… Daha doğrusu aydınlatılmak istenmedi. Katledilen Ahmet Taner Kışlalı’nın adı da ölümsüzler listesine yazıldı.  Çünkü, Atatürk Devrimi, demokrasi ve özgürlükler için; Cumhuriyetin temel niteliklerini korumak ve yaşatmak için yaşamlarını hiçe sayanlar bizce ölümsüzdür. Cumhuriyet Devrimi şehitlerimiz, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin varlık nedenidir, onurudur. Tarihimiz ve eylemlerimiz ölümlerin bizi yıldıramayacağını, korkutamayacağını, sindiremeyeceğini yazmış ve yazmaya devam edecektir…” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.