DOLAR 32,4817 0.05%
EURO 34,7234 0.43%
ALTIN 2.475,46-0,43
BIST 9.530,47-0,18%
BITCOIN 1989856-2,23%
Edirne
21°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ADD, “Atamızdan bize en önemli emanet”

ADD, “Atamızdan bize en önemli emanet”

ABONE OL
15 Ekim 2019 10:56
ADD, “Atamızdan bize en önemli emanet”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Celil Özcan, Nutuk’un, Atamızdan bize en önemli emanet olduğunu belirterek, ““Nutuk, kurtuluşun ve kuruluşun belgeselidir” dedi.

ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Celil Özcan, Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’u yazmasının 92. yıl dönümü nedeniyle açıklamada bulundu.

Nutuk’un, Türkiye tarihi olduğunu belirten Özcan, “Kurtuluşun ve kuruluşun belgeselidir. Nutuk, yalnızca geçmiş devrin bir hikayesi olarak dünümüzü anlatmakla kalmayıp, yakın tarihimizden alınan ibret dolu tecrübelerle, milli varlığımızın bugününe de yarınına da ışık tutabilen bir değer taşımaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin korunması noktasında iç ve dış tehditlere karşı Türk gençliğine yol gösterici niteliktedir. Bağımsızlık ve çağdaşlaşmak yolunda yapılması gerekenleri göstermesi bakımından bağımsızlık mücadelesi veren milletlere ışık tutmaktadır” dedi.

“BİR ULUSUN VARLIK MÜCADELESİNİN DESTANSI ANLATIMIDIR”

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışından 1927 yılına kadar olan dönemi 400 belgeyle Büyük Söylev’inde anlattığını belirten Özcan, “Büyük Devrimci, Cumhuriyeti, Devrimi ve tüm çağdaş kazanımları emanet ettiği Gençliğe Hitabe ile Söylev’ini tamamlamıştır. 15-20 Ekim 1927’de altı (6) gün-37 saatte okuduğu Söylev’i Kurtuluş, Kuruluş ve Cumhuriyetin ilk yılları için belgesel niteliğindedir. Nutuk, yok edilmek ve yurdundan sürülmek istenen bir ulusun varlık mücadelesinin destansı anlatımıdır. Bugün, ulus olarak yaşadığımız tüm sorunlara çözüm stratejileri sunmakta; Atatürk Gibi Düşünüp, Atatürk Gibi Hareket Etmenin formüllerini vermektedir. Büyük Devrimci, Büyük Kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Söylev’inin 91. yıl dönümündeyiz. O’nu anlamak, anlatmak her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşını aydınlatmak Atatürkçü Düşünce Derneği’nin vazgeçilmez temel görevidir. Büyük Devrimciyi anlayan ve bu uğurda her türlü bedeli ödemeye kararlı Atatürkçü Düşünce Derneği, inançla yürüdüğü yolundan asla dönmeyecektir…” dedi.

“ATAMIZDAN BİZE EN ÖNEMLİ EMANETTİR”

“Atatürk gibi düşünüp, Atatürk gibi hareket etmek temel dayanağımızdır” diyen Özcan, şunları söyledi;

“Nutuk, Atamızdan bize en önemli emanettir. ‘Emanet’ kuşaktan kuşağa taşınacaktır, Atatürk’ün Cumhuriyetini, en başta, o emanetin bilincine eren, o emanetin sorumluluğuna varan genç kuşaklar yaşatacaktır. Atatürk’ün, 1927’deki Söylev’inin son bölümüne girerken söylediği “Bu Neticeyi Türk Gençliğine Emanet Ediyorum” sözü işte bu nedenlerle insanlık tarihinin en yüklü sözlerinden biridir. Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, bize kuruluşu ve kurtuluşu anlatan ve yolumuzu aydınlatan Söylev’in 92. yıl ışığının Ulusumuza kutlu olmasını diliyoruz. Her ne kadar Atamızın Gençliğe Hitabesi kaldırılmaya ve unutturulmaya çalışılsa da biz her zaman bu emanete sahip çıkacağız. Nutuk, Atamızdan bize en önemli emanettir. ‘Emanet’ kuşaktan kuşağa taşınacaktır” şeklinde konuştu.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.