DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 2154029-0,11%
Edirne
15°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ADD, “Gaziler Günü kutlu olsun”

ADD, “Gaziler Günü kutlu olsun”

ABONE OL
19 Eylül 2019 10:14
ADD, “Gaziler Günü kutlu olsun”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Celil Özcan, “19 Eylül 1921 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisince Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’ya “Mareşal” rütbesi ile “Gazi” ünvanı verilmesinin 98. yıldönümünde bütün gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyoruz” dedi.

ADD Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Celil Özcan, Gaziler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, 19 Eylül 1921’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik ve mareşallik unvanının verildiği günden bu yana kutlandığını hatırlattı.

23 Nisan 1920′de TBMM’nin açılmasından sonra Anadolu’daki Bağımsızlık Mücadelesi hareketi daha organize bir şekilde örgütlenmeye başladığnı anlatan Özcan, “Düzenli ordu kurularak Batı Cephesi’nde İsmet Paşa komutasında Yunanlılara karşı I. İnönü ve II. İnönü Zaferleri de kazanılmıştır. Tarihe Türk milletinin yeniden diriliş ve Anadolu coğrafyasında var oluş savaşı olarak kazınan Sakarya Savaşı tam ismiyle Sakarya Meydan Muharebesi Mustafa Kemal Paşa’nın komutasında: “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz” emrinden sonra büyük bir zaferle neticelenmiştir. İşte bu sebeple Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal rütbesi ve Gazi unvanı Sakarya Meydan Savaşı’nın kazanılmasından yani Sakarya Zaferinden sonra 19 Eylül 1921′de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilmiştir” dedi.

TBMM’nin, Sakarya Meydan Savaşı öncesinde Mustafa Kemal Paşa’ya 5 Ağustos 1921’de ”Başkomutanlık” verdiğini belirten Özcan, “Savaşın, 13 Eylül’de kazanılmasının ardından, ”Garp Cephesi Komutanı” İsmet (İnönü) Paşa ile Genelkurmay Başkanı Fevzi (Çakmak) Paşa, cepheden, ”Edirne Mebusu İsmet ve Kozan Mebusu Fevzi” imzalarıyla Meclis’e 15-16 Eylül 1921’de gönderdikleri tarihi önergeyle, Mustafa Kemal’e ”Müşirlik” rütbesi ile ”Gazilik” unvanı ”tevcihini” önerdiler. Meclis’in kanunla bu önergeyi kabul etmesiyle ”Mareşal” rütbesi ve ”Gazi” unvanı verilen Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Meclis’e şöyle teşekkür etti: ”… Kazanılan bu başarı, Yüksek Heyetinizin iradesiyle kuvvet bulan ordumuzun iradesi sayesinde, düşman ordusunun iradesinin kırılması suretiyle belirmiştir. Bu sebeple ödüllendirişinizin gerçek muhatabı yine ordumuzdur.”

Gazi Mustafa Kemal Paşa, 20 Eylül 1921’de orduya yayımladığı bildiride ise şunları kaydetti: ”…Zaferden dolayı sizin kahramanlıklarınızla, sizin gösterdiğiniz nihayetsiz fedakarlıklar pahasına kazanılan bu büyük muzafferiyetlerin millet tarafından takdirini gösteren bu rütbe ve unvanı, ancak size mal ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftihar sermayesi olarak taşıyacağım.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, 19 Eylül 1921 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisince Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’ya “Mareşal” rütbesi ile “Gazi” ünvanı verilmesinin 98. yıldönümünde bütün gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyoruz.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.