DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 2168503-4,75%
Edirne
18°

PARÇALI BULUTLU

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

ADD’den Cumhuriyet Kokteyli

ADD’den Cumhuriyet Kokteyli

ABONE OL
30 Ekim 2019 10:22
ADD’den Cumhuriyet Kokteyli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Celil Özcan, “Atatürk, Avrupa’nın 100 yıldan fazla sürede gerçekleştirebildiği aydınlanmayı, sadece 15 yılda gerçekleştirdi. Bu dünyada da tarihte de tektir” dedi.

ADD Edirne Şubesi tarafından dernek binasında Cumhuriyet’in 96 kuruluş yıl dönümü sebebi ile Cumhuriyet Kokteyli düzenlendi. Kokteyle ADD üyeleri yoğun katılım gösterdi.

“ATATÜRK AVRUPANIN 100 YILDA GERÇEKLEŞTİREBİLDİĞİ AYDINLANMAYI 15 YILDA YAPTI”

81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıldığını belirten ADD Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, “Kuvai Milliye ruhuyla burada bizimle birlikte birlik beraberlik içinde dayanışma içinde. Olduğunuz için siz değerli Atatürkçü dostlarımıza teşekkür konuşması yapacağım. Atatürk yüz yıl önce kuruluş ve kurtuluş mücadelesini başlattı. Mühim işler ve önemli teşebbüsler sadece ve sadece birlikte iş görmeyle mümkün olabilir dedi. Ve Kuvaiye Milliye ruhunu, birlik beraberliği, dayanışma ruhunu oluşturdu böylece. Oluşturulan Kuvayi Milliye ruhuyla tam bağımsız insan haklarına dayalı, demokratik, sosyal, laik olan Türkiye Cumhuriyeti Devleri, Atatürk’ün önderliğinde emperyalizme karşı kazanılan bağımsızlık savaşının sonunda kuruldu. Yine bu Kuvayi Milliye ruhuyla temelini Türkiye Cumhuriyeti’nin oluşturduğu aydınlanma devrimiyle Atatürk, Avrupa’nın 100 yıldan fazla sürede gerçekleştirebildiği aydınlanmayı, sadece 15 yılda gerçekleştirdi. Bu dünyada da tarihte de tektir. Bizim Kuvayi Milliye ruhumuza özgüdür. Doğal olarak bu emperyalizme karşı kazanılan bu başarı, emperyalistlerin iş birlikçilerinin hiç hoşuna gitmedi. Atatürk’ün bedenen aramızdan ayrılmasından sonra emperyalistler ve iş birlikçileri özellikle bu Kuvayi Milliye ruhunu yok etmek için uğratılar. Önemli mesafede kat ettiler.  Çeşitli bölünmeler yaptılar, sağcılık, solculuk dediler, mezhepçilik dediler, bizim birliğimizi beraberliğimizi, dayanışmamızı bozmaya çalıştılar. Bunda da önemli mesafe kat edince, bizim aydınlarımız çareler aradılar. 19 Mayıs 1989’da iki güzel insan Muammer Aksoy ve Veli Dedeoğlu Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurdular. Ve dediler ki” Atatürk’ün kurduğu bu ülkede aslında Atatürkçü Düşünce Derneğini kurmak bizim için zuldür. Çünkü Atatürk’ün kurduğu bu ülkede aslında Kuvayi Milliye ruhu, Atatürkçü Düşünce zaten olmalıdır. Ancak emperyalistler ve işbirlikçileri Atatürk’ün kurduğu bu ülkede Atatürkçü düşünceyi yok etme yolunca önemli bir mesafe kat ettiler. Bu ülkede Kuvayi Milliye ruhu ve Atatürkçü düşünce yaşamalı ve yaşatılmalıdır dediler. Bizde dernek olarak Atatürkçü Düşünce’yi yaşatırız. Bizim amacımız Kuvayi Milliye ruhunu oluşturmak, birlik beraberliği sağlamaktır. Şu anda da buradaki bu manzara bunun göstergesidir. Bu yüzden sizlere, burada Kuvayi Milliye ruhuyla birlik beraberlik içinde olduğunuz için teşekkür ediyoruz”dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.