DOLAR 28,9309 0.03%
EURO 31,2188 0.19%
ALTIN 1.885,270,09
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 12713060,55%
Edirne

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Adını siz koyun

Adını siz koyun

ABONE OL
2 Ağustos 2019 09:59
Adını siz koyun
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Gürkan, uzun hat uygulamasının kaldırılmasıyla siviller için yüzde 20, öğrenciler için yüzde 30 indirim yapıldığını söylerken meclis kartlı öğrenci fiyatını 1.81’den 2.15’e, siviller için 2.54’ten 3 TL’ye, kartsız binişlerin 3 TL’den 3.5 TL’ye yükseltilmesine karar verdi.

 

Edirne Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunun kartlı binişlerde öğrenciler için 1.81 TL olan ücreti 2.15’e, siviller için 2.54 TL’den 3 TL’ye, nakit binişleri de 3 TL’den 3.5 TL’ye çıkarılması yönündeki raporunu CHP ve İYİ Partili üyelerin oylarıyla kabul etti. Meclisin raporu kabul etmesiyle minibüs ücretlerine yüzde 18.80 ile yüzde 16.67 oranında zam yapıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Plan ve Bütçe Komisyonunun zam önerisi yönündeki raporunu ilişkin görüşlerini açıklarken yeni bir uygulama ile uzun hat ve kısa hat uygulamasının kaldırıldığını ve buna göre fiyatlarda sivillerde yüzde 20, öğrencilerde yüzde 30 oranında indirim anlamına geldiğini söyledi.
Edirne Belediye Meclisi dün Ağustos ayı toplantısı için Recep Gürkan başkanlığında toplandı. Meclisin 4 üyesinin izinli sayılması yönündeki mazeretlerinin kabulünden sonra Temmuz ayına ait meclis tutanak özeti oylamaya sunularak kabul edildi.
GÜNDEM DIŞI MADDELER DAHA FAZLA
Başkan Gürkan Edirne Belediye Meclisinin gündeminde 5 madde bulunduğunu ve 10 maddenin de gündem dışı olarak gündemde yer aldığını söyledi. Yapılan oymada gündem dışı gelen maddelerinde gündeme eklenmesi kabul edildi. Ardından, Kıyık Gül Taksi durağında çalışanlar ile çevre esnafı arasında yaşanan sorunlar nedeniyle araç bekleme yerinin yenirden belirlenmesi yönündeki talep komisyona oybirliği ile havale edildi. İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 5 yıllık 5 yıllık imar planına yönelik raporu oy birliği ile kabul edilmesinden sonra, öğrenci servis minibüslerinin taşıma ücretlerine zam verilmesi yönündeki Plan ve Bütçe Komisyonu raporu oy birliği ile kabul edildi.
MİNİBÜS ZAMMI İÇİN DETAYLI AÇIKLAMA
Edirne’de şehiriçi taşımacılık yapan minibüs sahiplerinin de izlediği meclis toplantısında daha sonra Plan ve Bütçe Komisyonu raporunun görüşülmesine geçildi. Belediye Başkanı Recep Gürkan, komisyon raporunu okuttuktan sonra, minibüs sürücülerinin vatandaşa davranışları yönünde yoğun şikayetler geldiğini, özellikle yaşlı ve engellilere yönelik davranışlarının kabul edilemez olduğuna dikkat çekerek, “Bundan sonra bu konuda çok sert tedbirler alacağız, cezalar keseceğiz. “dedi.
AKTARMALARDA 45 DAKİKA İÇİNDE OLURSA ÜCRET YOK
Edirne şehiriçi ulaşım sistemini kullanan bir yolcunun farklı hat kaydı olmak üzere 45 dakika içinde yapacağı ikinci bir binişin ücretsiz olduğunu hatırlatan Başkan Gürkan, “Duraklarda bulunan geri ödeme noktaları aktif olarak kullanılırsa bu yolcularının yararına olur. Durakta indikten sonra kartını geri ödeme noktasına okutmuyorsa ona da benim yapacağım bir şey yok. Bu uygulama da yolcuları kartlı binişe özendiriyor. Şehre gelen yolcular için iki binişlik kartlar minibüs sürücüleri tarafından verilecek ya da yanındaki karttan ücret okutulacak.”dedi.
ZAMMI SAVUNDU
ETUS’un günde 77 bin kişiyi taşıdığını belirten Gürkan, “Şunu da çok doğru bulmuyorum. ETUS battı, ETUS batmak üzere. ETUS’çular Japonya’dan gelmedi, onlar vatan haini de değil. Onlar ekmeklerinin peşinde olan bu ülkenin insanları, bu şehrin evlatları. Tek bir amaçları var. Karınlarını doyurup, çoluk çocuklarının rızkını korumak. Onlar düşmanımız değil. Canımızı emanet ediyoruz, malımızı emanet ediyoruz, namusumuzu emanet ediyoruz. ETUS babamızın oğlu da değil.”dedi.
“ŞOFÖRLER ÇOK SAYGISIZ”

ETUS’un bazı şoförlerinin ücretsiz kartı bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşlara saygısızca davrananak hakarete varan saygısızlıklar gösterdiğini vurgulayan Başkan Gürkan, “Ama bu söylediklerim ETUS’u pirupak yapmaz. ETUS’un çok hatası var. Şoförler çok saygısız. Değerli ETUS’çular, şoförler çok saygısız. Çok sert yaptırımlar yapacağız size bu konuda. O 65 yaşı devletin verdiği hakkı kullanan 65 yaş aracınıza ücretsiz biniyor diye ona siz surat yapamazsınız, sitem edemezsiniz, kötü söz söyleyemezsiniz, hakaret edemezsiniz. O devletin verdiği hakkı kullanıyor. O kullanacak. Siz onu parasını verip binen gibi, güler yüzle karşılamak zorundasınız ve öyle karşılayacaksınız. Seferlerinizi sıklaştıracaksınız, sayılarınızı arttıracaksınız. Bu söylediklerim sizin hatalarınızı kaldırmıyor ortadan, eksiklerinizi kaldırmıyor. Sizde bu eksikleri düzeltip, Edirne halkına en kaliteli, en güler yüzlü, en nazik en centilmen hizmeti vereceksiniz. Eğer onu vermezseniz bizde sizin tepenizde oluruz. Edirne Belediyesi olarak da her türlü cezayı keseriz” dedi.
“ETUS’UN BU DURAMA GELMESİNİN SEBEPLERİ ORTAYA ÇIKARILMALI”
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Çapoğlu da Haziran ayında AK Parti gurubu olarak öğrenciler için bir indirim önergesi verdiklerine değinerek, “Bizim vermiş olduğumuz Haziran ayındaki önergemizde zaten ETUS’un sıkıntılarını bildiğimizi bizde söylemiştik. Bizim talebimiz öğrenciler için bir indirimdi. Ekonomik dertler her tarafta var. Bu olayların bu duruma gelmesine etken olan sebepler ekonomimidir, yönetimsel midir, bunların ortaya çıkması gerekiyor” dedi.
AK PARTİ’DEN ZAM KARARI 1 AY ERTELENSİN ÖNERİSİ
AK Parti Belediye Meclis ve Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Nergiz İnce ise AK Parti gurubu olarak zam kararının bir ay ertelenmesi yönünde meclise talepte bulunarak, “Öncelikle S plakalarla alakalı olan zam oranı komisyon üyesinin dediği gibi yüzde 26 değil yüzde 18. Şimdi grup başkanvekilimiz de söylediği gibi bir ay daha bu kararın ertelenerek bir ay daha değerlendirilmesi gerektiğini ben, hem Plan ve Bütçe komisyon üyesi olarak hem de gurubumuz adına burada teklif ediyoruz. Sebebi de şudur. Bahsetmiş olduğunuz iade butonlarıyla alakalı çalıştığını söyledi müdürümüzde. Fakat bugün bu meclis burada toplanacak diye belki de çalışmaya başladı. Bilmiyoruz. Bir ay değerlendirmesini yapalım. Bu mekanizmalar çalışıyor mu, çalışmıyor mu” dedi.
Konuşmaların ardından AK Parti grubunun zam kararının bir ay ertelenmesi için meclise sunduğu sözlü talepte kabul görmezken, ulaşım zammı CHP ve İYİ Parti’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.
İŞTE ZAMLI TARİFE
Belediye meclisinde CHP’li üyelerin kabul oylarıyla ETUS ücretlerine uygulanacak olan yüzde 18’lik zammın ardından yeni fiyat tarifesi ise şu şekilde olacak; 2,54 TL olan sivil kartlı biniş ücreti 3 TL’ye, 1,81 TL olan kartlı öğrenci ücreti 2,15 TL’ye, kartsız nakit binişler ise 3 TL’den 3,50 TL’ye yükseldi.

Harun Aker

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.