DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 2152375-0,20%
Edirne
15°

KAPALI

20:22

AKŞAM'A KALAN SÜRE

“Afgan kadınlar için harekete geçilmeli”

“Afgan kadınlar için harekete geçilmeli”

ABONE OL
20 Ağustos 2021 11:18
“Afgan kadınlar için harekete geçilmeli”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği (EKAMEDER) Başkanı Şahide Ağaoğlu , Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi sonrası Afgan Kadınları ve Afgan Halkı için harekete geçilmesi konusunda çağrıda bulundu.

“TALİBAN’IN YÖNETİMDE OLMASININ AFGAN KADINLARI İÇİN NE ANLAMA GELDİĞİNİ BİLİYORUZ”

Başta ABD olmak üzere gelişmiş, medeni, demokratik olduğunu iddia eden devletlerin, çeşitli bahanelerle yıllarca işgal ettikleri Afganistan’da yönetimi neredeyse anahtar teslim Taliban’a bırakıtlarını belirten EKAMEDER Başkanı Şahide Ağaoğlu, “Afganistan’ın, başta kadınlar ve kız çocukları olmak üzere tüm Afgan halkının kâbusu olan Taliban yönetimine terk edilmesini, Taliban yöntemleri kadar acımasız buluyoruz. Taliban’ın yeniden yönetimde olmasının, özellikle Afgan kadınları ve kız çocukları için ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. 1990’larda ABD’nin el altından desteklediği Taliban, şeriat ilan ederek kadınları ve kız çocuklarını burkaya hapsetti, kadınların ve kız çocuklarının eğitim alması ve siyasete katılması engellendi, kadınların sağlık hizmetine erişimini zorlaştırdı, kamusal alanda konuşmasını, gülmesini cezalandırdı. Afganistan oje sürdüğü için parmağı kesilen, recm edilen, şeriata uygun davranmadığı için idam edilen, okula gitmek istediği için kezzapla yakılan kadınların ve kız çocuklarının ülkesi haline getirildi” dedi.

“OTURUP SEYREDENLERİ LANETLİYORUZ”

Afganistan’da kadınların yıllarca erkek egemenliğine ve eşitsizliğe karşı mücadele ettiğini söyleyen Ağaoğlu, “Taliban’ın 2001’de iktidardan uzaklaştırılmasından sonra, sınırlı da olsa bir değişim yaşanmaya başladı: Burka zorunluluğunun kalkması, kız çocukların eğitim hakkına kavuşması, kadın erkek eşitliği kapsamında Anayasa’da yapılan değişiklik, kadına yönelik şiddetle mücadele yasası, kadınların çalışma yasağının kaldırılması gibi. Afgan kadınları yıllardır sadece erkek egemen sisteme ve eşitsizliğe karşı değil, köktendinciliğe ve işgale karşı da mücadele etti, ediyor. Bir cinsi, fiziken ya da sosyal, ekonomik, cinsel, psikolojik olarak yok eden, hayata dair en ufak bir eylemi suç sayan, baskı, sömürü ve eziyet üzerine kurulu köktendinci erkek devletlerini, çıkarları için onlara destek verenleri, yalnız bırakıp arkasını dönenleri, oturup seyredenleri lanetliyoruz” dedi.

“EVDE OTURUP ÖLDÜRÜLMELERİNİ KABUL ETMİYORUZ”

Afgan kadınlarının yaşadıklarının aynasında ortak geleceklerine baktıklarını dile getiren Şahide Ağaoğlu “Taliban eskisi gibi olmadığını göstermeye, kadınlara burkalı ama yalnız sokağa çıkma izni vereceğini açıklayarak sempati toplamaya çalışıyor. Yeryüzünün hiçbir yerinde, hemcinslerimizin seslerini ya da diplomalarını saklamasına, artık fahiş fiyatla satılan burka satın alma telaşına düşmesine, işlerinden bir gecede atılmasına, okuldan, iş dünyasından, sokaktan ve siyasetten uzaklaştırılmasına, 15 yaşından büyük, bekar ya da dulsa bir erkeğe “verilmesine,” evde oturup öldürülmeyi beklemesine neden olacak bir yönetime mahkum edilmelerini kabul etmiyoruz.  EŞİK Bileşenlerinden EKAMEDER kadınları olarak; Afganistanlı kadınlarla beraber verilecek mücadelenin, İstanbul Sözleşmesi’ni yok sayanlara, etek boyuna laf edenlere, toplumsal cinsiyet eşitliğini reddeden kadın düşmanlarına karşı verilen mücadelenin bir parçası olduğunun farkındayız. Afgan kadınlarının yaşadıklarının aynasında ortak geleceğimize bakıyoruz. Tüm kadınları ve muhalefet güçlerini bir an önce mücadeleyi ortaklaştırmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.