DOLAR 32,5066 -0.04%
EURO 35,0391 0.25%
ALTIN 2.436,770,08
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2120202-2,96%
Edirne
32°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ağaçlandırma seferberliği

Ağaçlandırma seferberliği

ABONE OL
24 Ekim 2019 09:51
Ağaçlandırma seferberliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi, kampüs alanlarını daha da yeşil hale getirmek için çalışmalara hız kesmeden devam ediyor. Üniversitenin farklı yerleşkelerindeki uygun alanların ağaçlandırılması çalışmaları kapsamında, Edirne Orman İşletme Genel Müdürlüğünün katkılarıyla binlerce fidan toprakla buluşmaya hazırlanıyor.

Ağaçlandırma seferberliğine ilişkin Edirne Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan ve Edirne Orman İşletme Müdürlüğü Ağaçlandırma Şefi Kamil Elitez, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile Rektörlük makamında bir araya geldi. Ziyarette Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin de bulundu. Ziyaret kapsamında, Trakya Üniversitesi ve Edirne Orman İşletme Genel Müdürlüğü iş birliği ile merkez ve ilçe yerleşkelerde ağaç dikimine elverişli yerlerin, uygun türlerde fidanlarla ağaçlandırılması ve peyzajı ile ilgili çalışmalar hakkında bir değerlendirme yapıldı. Daha yeşil bir Türkiye ve üniversite kampüsleri için orman alanlarını çoğaltmak, çevre değerlerini korumak, ağaç ve yeşil sevgisini toplumun her kademesine yayarak çevre bilincini artırmak amacıyla gerçekleştirilecek ağaçlandırma faaliyetleri çerçevesinde, Trakya Üniversitesi eğitim sahaları ve kampüs alanlarına 2.000’den fazla fidan ekilmesi planlanıyor.

Proje kapsamında, Trakya Üniversitesinde ağaçlandırılacak sahaların toprak analizleri, ağaçlandırmaya uygun alanlar için ağaçlandırma, toprak muhafaza uygulama ön etüt raporu ve dikilmesi planlanan fidanların temini Edirne Orman Genel Müdürlüğü tarafından sağlanacak. Yerleşke alanlarının gelişimi ve ihtiyaçları doğrultusunda yapısal ve bitkisel peyzaj çalışmalarına hız katan Trakya Üniversitesi, bu eğitim öğretim döneminde öğrenci olmaya hak kazananlar için de fidan dikim etkinliğine imza atacak. 11 Kasım 2019 Pazartesi günü, saat 11.11’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, “81 İlde Genç Yaşlı El Ele, Aynı Anda Farklı İllerde 11 Milyon Fidan Toprakla Buluşturuluyor” sloganıyla gerçekleştirilecek tarihi fidan dikme etkinlikleri kapsamında, Trakya Üniversitesi’ne bu yıl kayıt yaptıran tüm öğrenciler adına da binlerce fidan ekilecek.

Üniversite olarak gerçekleştirmeyi arzu ettikleri ağaçlandırma çalışmalarından bahseden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Orman İşletme Genel Müdürlüğünün destekleriyle Trakya Üniversitesinin çehresine kısa zamanda zenginlik katmak istediklerini ifade etti. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Üniversitemiz, arazisinde yeşil alanların zenginleştirilmesi, yerleşkelerdeki boş alanların uygun türler ile ağaçlandırılması ve gelecek nesillere sağlıklı bir ortam hazırlayabilmek için Edirne Orman İşletme Genel Müdürlüğü ile daha önce bir protokole imza atmıştı. Ağaç dikmek bir insanı yaşatmak kadar yüce ve manevi bir histir. Bizler, ağaç yetiştirme, doğal hayatı koruma, yeşil alanları çoğaltma anlayışından gelen kadim bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bu bilinçle değerlerimize sahip çıkmalı, onları yaşatmalıyız. Kentimizin ve Üniversitemizin ağaç varlığını artırmak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir miras bırakmak gayesiyle, Üniversite olarak tüm gücümüzle çalışıyoruz. Kampüslerimizi, öğrencilerimizin sosyal yaşam alanlarını nasıl daha yeşil kılabiliriz diye projeler üretiyoruz. Bu noktada, Orman Genel Müdürlüğümüz de önemli katkılar sunuyor. Bu destek hem Edirne’mizin hem kampüslerimizin yeşillenmesine önemli bir katkı sağlayacak.” dedi.

Edirne Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan, daha yeşil eğitim alanları için üniversitelerde ağaç dikim taleplerini Bölge Müdürlüğü olarak karşılayacaklarını belirterek “Rektörümüzün, Trakya Üniversitesi yerleşkelerindeki elverişli alanların ağaçlandırılması için talepleri oldu. Merkez ve ilçelerde yer alan yerleşke ve okul alanlarında belirleyeceğimiz bölgelere fidan ekimleri gerçekleştireceğiz. Rektörümüzün, çiçeği burnunda öğrenciler için düşündüğü fidan ekimlerini de proje sahamız içerisinde bulunan alanda gerçekleştirme hedefindeyiz.” dedi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.