DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 2156638-0,42%
Edirne
24°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Akademik yıl açıldı

Akademik yıl açıldı

ABONE OL
28 Eylül 2019 11:22
Akademik yıl açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla dün gerçekleştirildi.

Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne CHP Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış töreni saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

Ardından, Trakya Üniversitesi’nin tanıtım filmi izlendi. Ardından, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Balkan Senfoni Orkestrası, Dünyaca ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı ile birlikte mini bir konser verdi.

Hemen ardından Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu konuşmasını yaparak, Trakya Üniversitesi’ni anlattı. Konuşmasında şimdiye kadar yapılan ve şimdiden sonra da planlanan çalışmaları anlattı.

Onun ardından konuşan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Şurası açık ki, Edirne, Balkanlar’dan, İstanbul’a, Anadolu’ya geçişteki başkentimiz olarak, siyasal ve tarihsel hafızamız da tarihi bir yere sahiptir” dedi.

UNESCO Dünya Mirası şehirlerinin, metrekareye düşen tarihi eser bakımından ilk sıralarda yer alan, geçmişin görkemli anıtsal yapılarını, tarihi dokusunu muhafaza eden nadir şehirlerden olan Edirne’ye, Trakya Üniversitesi’nin de değer kattığını söyleyen TBMM Başkanı Şentop şunları söyledi;

“Unutmayalım ki, İstanbul’un Fethi, başkent Edirne’den yola çıkan genç Fatih Sultan Mehmet tarafından gerçekleştirilmiştir. Edirne İstanbul’un Fethi’nden sonra da bir süre başkent olarak kalmayı sürdürmüştür. UNESCO Dünya Mirası şehirlerinin metrekareye düşen tarihi eser bakımından ilk sıralarda yer alan Edirne, geçmişin görkemli anıtsal yollarını, tarihi dokusunu çok şükür bugünlere kadar muhafaza eden nadir şehirlerimizden birisidir. Nehirlerin, tarihin, coğrafyanın, kültürün, mimarinin cömertçe kendisini sunduğu şehirde üniversite okumak, bu havayı teneffüs etmek kuşkusuz değerli bir tecrübe, kıymetli bir zaman aralığıdır. 1982’de kurulan üniversite tarihinde sağlık başta olmak üzere bilimin bir çok şubesiyle dolu Trakya Üniversitesi şehrin tarihsel hafızası ve değerli coğrafi, kültürel, akademik ve bilimsel hizmet üreten değerli bir üniversitemizdir.

“ÜLKEMİZDE 207 TANE ÜNİVERSİTEMİZ VAR”

Eğitim özellikle de üniversite eğitimi, bugünkü modern binanın hem prestij bakımından hem de toplumsal gereklilikler bakımından olmazsa olmaz temel unsurlarından biridir. Akademik camianın ve gençlerimizin yakından müşahede ettiği gibi bugün ülkemizde son 20 yılda açılan üniversiteler ve yüksekokulların sayısı 2002 yılında Türkiye’de 76 üniversite vardı. Bugün itibariyle 129 devlet üniversitesi, 73 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 202 üniversite, 5’te meslek yüksekokulundan oluşan üniversitelerimiz var. İnsan başından beri bu evrende soru soran ve buna cevap arayan, düşünen bazen bu sonuçlardan yola çıkıp başka sorulara başka cevaplara yelken açan bir canlıdır.

“BİR TARAFTA ÖĞRETEN BİR İNSAN, DİĞER TARAFTA ÖĞRENMEYE TALİP BAŞKA BİR İNSAN”

Disipliner ve bir usule dayalı bilgiye, ilme, araştırmaya, deneye, felsefeye, mantığa, teolojiye, gök bilimine, fiziğe, kimyaya, edebiyata, mimariye. Velhasıl bütün bir fizik ve metafizik alana ilişkin tecessüslerin, buluşların, sonuçların ve yeni başlangıçların merkezinde insan vardır; öğreten bir insan ve öğrenmeye talip olan başka bir insan. İşte bu iki farklı cephedeki insanın buluştuğu, karşılaştığı ve birinin diğerine belirli bir alandaki ilmi veya bilimsel üst düzey birikimi aktardığı varsayılan mekanın adı üniversitedir. Üniversitelerin, öğrencilerini motive ettikçe ve öğrencilerin yüksek enerjisini ülke için, gezegen için bir atılım ruhuna dönüştürmeyi başardıkça herkesin kazanacak. Ortaya çıkacak olan yeni anlamlar, yeni düşünce ve uygulamalar hepimizi daha iyi bir dünyada yaşadığımız duygusuna ulaştıracak.

“ÇÖPLERİN İÇİNDEN GERÇEK BİLGİLERE, DOĞRU ANALİZLERE ULAŞMAK BÜYÜK ÇABA İSTİYOR”

Türkiye’nin en büyük zenginliği insan zenginliğidir. Dinamizmi heba etmek acımasızlık olur. El ele, her türlü yapay gündemin uzağında sağlam bir bakış ve duruşla yürümek zorundayız. Yeni zamanlar, yeni fikirlerin ve bakışların da zamanı. Hz. Mevlana’nın dediği gibi ‘Yeni şeyler söyleyecek ve donmadan, bulanmadan akacağız’. Bugün bilgiye ulaşmak çok kolay. Dünyanın bütün kütüphaneleri, güncel bilgi akışları. Her şey cebimizde. Birkaç tuşla eskiden hayal edemeyeceğimiz hızda bilgiye ulaşmak mümkün. Ama aynı zamanda korkunç bir bilgi kirliliği ve bilgi çöpünün de merkezi orası. Çöpleri ayıklayıp gerçek bilgiye ulaşmak, doğru analizler yapmak büyük çaba istiyor.

“ÜNİVERSİTELERDE, METODOLOJİ’NİN ÜZERİNE SAĞLIKLI BİLGİLER İNŞA EDİLİR”

‘Usul esasa mukaddemdir’ diye bir ilke var. Demek ki öce doğru usulü, yöntemi öğreneceğiz, sonra içerikle ilgileneceğiz. Sonrası kendiliğinden gelir. Bilgiyi ayıklamayı bilmiyorsanız, bilgi sizi yutar. O yüzden zaman kaybını önlemek, yanlış yollara girmemek için önce yöntem, önce metodoloji. Üniversitelerimiz temelde bunu verir ve bunun üzerine sağlıklı bilgi inşa edilir” dedi.

Konuşmanın ardından Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Şentop’a Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camisi gravür tablosunu armağan etti.

Ardından kongre merkezi önünde düzenlenen Sokakta Sağlık Var Bilim Şenliği kapsamında açılan standları gezen Şentop’a, Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan bilgi verdi. TBMM Başkanı Şentop, stantlardan birinde şekerini ölçtürdü.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.