DOLAR 28,8959 0.03%
EURO 31,4990 -0.07%
ALTIN 1.922,291,74
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 11177172,49%
Edirne
18°

PARÇALI BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Akçay, “Görevimiz Kubilaylar yetiştirmek”

Akçay, “Görevimiz Kubilaylar yetiştirmek”

ABONE OL
23 Aralık 2021 10:19
Akçay, “Görevimiz Kubilaylar yetiştirmek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, “Eğitim-İş olarak yolumuz, gericilerin karşısında Kubilay gibi olmak ve Kubilaylar yetiştirmektir. Devrim şehidimiz Kubilay’ı, şükranla ve minnetle anıyoruz” dedi.

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, İzmir’in Menemen İlçesi’nde Cumhuriyet karşıtları tarafından Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın katledilişinin 91’inci yılı nedeniyle açıklamada bulundu.

 “GÖREVİMİZ KUBİLAY GİBİ OLMAK, KUBİLAYLAR YETİŞTİRMEK”

23 Aralık 1930’da Menemen’de bir grup Cumhuriyet karşıtının ayaklanarak, Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi katletmesi tarihimizin en acı olaylarından biri olduğunu belirterek, Cumhuriyet’e ve Atatürk devrimlerine inanmış Mustafa Fehmi Kubilay, bağlı olduğu değerler adına canını hiçe saymış, Cumhuriyet’in korunması uğruna ulusumuzun hiçbir özveriden kaçınmayacağının göstergesi olmuştur. Kubilay, Büyük Önderimiz Atatürk’ün belirttiği gibi “Cumhuriyet’in hayatiyetini tazeleyen ve kuvvetlendiren” bir simge ve “devrim şehidi” olarak ulusumuzun gönlünde ölümsüzleşmiştir. Yeni harflerle eğitime karşı çıkan gericiler tarafından Kubilay’ın şehit edilmesinin ardından Atatürk yayınladığı taziye mesajında; “Kubilay Bey şehit edilirken, mürtecilerin gösterdiği vahşet karşısında, ahaliden bazılarının onlara alkışla destekte bulunmaları, bütün cumhuriyetçi ve vatanperverler için utanılacak bir hadisedir” demiştir. Bugün karma eğitime karşı çıkan, kız çocuklarının okumasını ve kadınların iş hayatında varlık göstermesini rahatsız edici bulan, tarikatların dernek adı altında toplumun ve kamu hizmetlerinin her alanında varlık göstermesinden memnuniyet duyan zihniyet, o alkışların karanlık meyvesidir. Türkiye, ulus egemenliğine dayanan, laik ve demokratik bir cumhuriyettir. Bu yapının korunması, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütün olarak varlığını sonsuza kadar sürdürebilmesinin en önemli koşuludur. Türkiye’yi kimse, uğruna yokluklar, acılar çektiği, şehitler verdiği çağdaşlaşma yolundan döndüremeyecektir. Aydınlık Türkiye’nin geleceğini karartmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu ülkeyi inadına aydınlık günlere kavuşturmak isteyen bizlerin tek görevi, bu karanlık zihniyetin karşısında Kubilay gibi durmaktır. Bu görev, bize Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının mirasıdır” dedi.

“GÖREVİMİZ KUBİLAY GİBİ OLMAK, KUBİLAYLAR YETİŞTİRMEK”

Eğitim-İş olarak görevlerinin, gericilerin karşısında Kubilay gibi olmak ve Kubilaylar yetiştirmek olduğunu belirten Akçay, “Mevcut siyasi iktidarın gerici politikalarına, toplumda yaratılan suni mezhepçi kutuplaşmaya, baskılara, tehditlere rağmen bu ilkemizden bir adım bile geri atmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Devrim şehidimiz Kubilay’ı, şükranla ve minnetle anıyor, aziz hatırasını mücadelemizde yaşatmaya devam edeceğimize söz veriyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.