DOLAR 32,2071 0.06%
EURO 34,9486 0.25%
ALTIN 2.444,42-0,69
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 2233089-0,95%
Edirne
17°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Akçay, LGS tercih sonuçlarını değerlendirdi

Akçay, LGS tercih sonuçlarını değerlendirdi

ABONE OL
28 Temmuz 2021 11:34
Akçay, LGS tercih sonuçlarını değerlendirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Liselere Giriş Sınavı (LGS) tercihlerine göre açıklanan yerleştirme sonuçları hakkında Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, açıklamada bulundu. Başkan Akçay yaptığı açıklamada, Sekizinci sınıftan mezun olan 1 milyon 205 bin 830 öğrenciden 205 bin 830 öğrencinin sınava girmediği, İmam Hatip Ortaokulu’ndan mezun olan çocuklarında artık İHL’leri tercih etmek istemediği, öğrencilerin tercihlerinde Fen Lisesi birinci, Anadolu Lisesi ikinci, İmam Hatip Anadolu Lisesi’nin üçüncü tercih olduğunu dile getirdi.

“205 BİN 830 ÖĞRENCİ SİNAVA GİRMEDİ”

Öğrencilerin giderek LGS sınavından umudunu kestiğini bunu da sınava hiç girmeyen öğrencilerin çarpıcı rakamları ile duyuran Başkan Akçay, “Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Çocuklarımız giderek bu sınavdan umudunu kesiyor LGS rakamlarının başlıca söylediği şey, gençlerimizin bu sınava ve adaletine güveni kalmadığıdır. 2021 yılında sekizinci sınıftan 1 milyon 243 bin 830 öğrenci mezun olmuş, yapılan merkezi sınava toplam 1 milyon 38 bin öğrenci katılmıştır. 2021 LGS’de sekizinci sınıftan mezun olan 205 bin 830 öğrenci, sınava girmemiştir. Tercih yapan öğrencilerin sayısındaki düşüş de bunun sağlaması olmuştur. Tercih dönemi sonunda, merkezi sınava katılan öğrencilerin 358 bin 187’si (yüzde 34,49) sınavla öğrenci kabul eden okullara yönelik tercih yapmıştır. 2020 yılında 571.704 (yüzde 38,84) öğrencinin yerleştirme için tercih yaptığı dikkate alındığında bu oranın 2021 yılında düştüğü̈ görülmüştür. Bu yıl tercih yapan öğrenci sayısı dikkate değer biçimde azalmış, 213 bin 517 öğrenci tercih yapmamıştır. Tercih yapan öğrencilerin 168.924’ü sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmiştir” dedi.

“İMAM HATİP ORTAOKULU MEZUNLARİ BİLE İHL’Yİ TERCİH ETMEDİ”

İmam Hatip Ortaokulu mezunu çocukların yüzde 48’inin İmam Hatip Lisesi’ne devam etmek istemediğini işaret eden Murat Akçay ,“LGS rakamları, AKP’nin imam hatip dayatmasının geldiği noktayı görmek için de imkan tanımıştır. Sonuçlar, yerleşen tüm öğrencilerin yüzde 65,49 ‘unu oluşturan resmi ortaokul mezunlarının Anadolu imam hatip lisesi dışındaki tüm lise türlerine yerleşen öğrencilerin çoğunluğunu oluşturduğunu göstermektedir. Resmi ortaokul mezunları Anadolu Lisesi ve Fen Lisesine yerleşen öğrencilerin yaklaşık yüzde 70’ini, Sosyal Bilimler Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yerleşen öğrencilerin ise yaklaşık yüzde 80’ini oluşturmaktadır. Anadolu İmam Hatip Lisesine yerleşen öğrencilerin yüzde 41,08’i resmi ortaokul mezunu, yüzde 53,43’ü ise imam hatip ortaokulu mezunudur. Yani imam hatip ortaokulundan mezun olan çocukların yüzde 48’i bir imam hatip lisesinde eğitime devam etmek istememiştir” dedi.

“BİNLERCE ÖĞRENCİNİN İLK TERCİHİ FEN LİSESİ”

Binlerce ailenin İmam Hatip seçmemek için özel Okullara yöneldiğini ve bunun sonucunda da öğrencilerin Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi’ni tercih ettiğinin altını çizen Akçay, “Önemli diğer bir sonuç, özel ortaokul mezunlarının neredeyse tamamının Anadolu liseleri, fen liseleri ya da sosyal bilimler liselerine yerleşmesidir. Özel ortaokul mezunlarının imam hatip lisesini tercih etmemeleri dikkat çekicidir. Özel ortaokul mezunlarının yerleşen öğrenciler arasında en yüksek oranlarda bulunduğu lise türleri sırasıyla Fen Lisesi (yüzde 22,03) ve Anadolu Lisesidir (yüzde 21,39). Bu sonuçlar, sırf iktidarın imam hatip dayatmasına boyun eğmemek için binlerce ailenin gırtlağından kesip çocuğunu özel okula yolladığının da göstergesidir. Sonuçlar, yerel olarak yerleşen öğrencilerin yüzde 92’sinin ilk üç tercihinden birindeki ortaöğretim kurumuna yerleştiğini göstermektedir. 2020 yılında bu oranın yüzde 91,60 olması, artan öğrenci sayısına rağmen bu konuda kısmen iyileştirme yapılabildiğini göstermektedir. Doluluk oranları sınavla öğrenci alan lise türlerine göre incelendiğinde, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Anadolu Lisesi kontenjanlarının tamamen dolduğu görülmektedir. Anadolu İmam Hatip Liselerinde doluluk oranı yüzde 98,27’ye ulaşmış, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde ise oran yüzde 76,90 olarak hesaplanmıştır. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin doluluk oranı yüzde 77’dir. İlk yerleştirme sonuçlarına göre merkezi sınav puanıyla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının kontenjanları yüzde 95,22 oranında dolmuş, tam doluluk oranlarına oldukça yaklaşmıştır. 1. tercihinde Fen Lisesini tercih eden öğrencilerin oranı yüzde 41,7’dir. Fen Lisesinden sonra en fazla tercih edilen okul türlerinin sırasıyla Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olduğu görülmektedir” dedi.

“BOZUK SİSTEMDE BİR YIL BOYUNCA İYİLEŞME YAPILMADIĞI ORTADADIR”

Teşvik ve dayatmaya rağmen İmam Hatip Liseleri’nin öğrenciler ve velilerin kaçtığı okullar haline geldiğini. Söyleyen Akçay, “LGS rakamları göstermiştir ki; eğitim sistemimiz çocuklarımızı geleceğe hazırlamaktan, onların düşlerine ayak uydurmaktan uzaktır. Yine görülmüştür ki onca teşvike, dayatmaya, devlet bütçelerinden aslan payıyla beslemeye rağmen iktidarın kendi tabanını hoş etmek için açtığı imam hatip okulları, öğrencilerin de velilerin de kaçtığı kurumlar haline gelmiştir. Birçok alanda geçen seneki rakamlara yakın sonuçlar veren 2021 LGS, bozuk sistemde bir yıl boyunca gözle görülür bir iyileşme yapılmadığını da ortaya koymuştur. Çocuklarımızın istediği okullarda, yetenek ve yönelimlerine göre, ailelerinin gelir durumuna bakılmadan, çağın gelişmeleriyle ve değerleriyle iç içe eğitim gördüğü̈ bir Türkiye; Eğitim İş’in verdiği laik, parasız, bilimsel ve adil eğitim mücadelesiyle yaratılabilecektir” şeklinde sözlerini noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.