DOLAR 32,2894 -0.07%
EURO 34,9238 -0.08%
ALTIN 2.391,69-0,96
BIST 10.391,892,23%
BITCOIN 2150601-1,73%
Edirne
31°

KAPALI

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Akçay, “PCR yerine aşıya ikna edilmeli”

Akçay, “PCR yerine aşıya ikna edilmeli”

ABONE OL
19 Ekim 2021 15:26
Akçay, “PCR yerine aşıya ikna edilmeli”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gerekli adımlar atılmadan okulların açılmasının bakımı yapılmayan araba ile yarışa katılmaya benzeten Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, gerekli tedbirlerin alınmadan okulların açılmasını zar atmak olarak nitelendirdi. Okulların açılmasında gerekli tedbirlerin alınması yönünde Milli Eğitim Bakanlığı’na uyarıda bulunan Başkan Akçay bunun yanı sıra öğretmenlere PCR testinin haftada iki kez zorunlu tutulması yerine gerekli kurumlarca aşıya ikna çalışmaları yapılması gerektiğini söyledi.

“MEB’DE ZİHNİYET DEĞİL KOLTUKTAKİ İSİM DEĞİŞTİ”

İtirazlara kulağını kapatan yönetim tarzının koca bir eğitim dönemini çaldığını dile getiren Başkan Murat Akçay, “İnsan hayatını ve sosyal devlet ilkelerini öncelemeyen bir yönetim anlayışı nedeniyle ülkemiz maalesef Covid-19 salgınından en ağır hasar alan ülkeler listesinde üst sıralardadır. Eğitimin geldiği vahim durum açısından özeleştiri vermek, hataları telafi etmek, önlem almak, açıkları kapamak için koca bir yaz dönemi olmasına karşın MEB yine gereken adımları atmamıştır. Hazırlık için bulunmaz nimet olan bu yaz döneminde de MEB’de zihniyet değişmemiş, sadece bakan koltuğunda oturan isim değişmiştir” dedi.

“BAKIMI YAPILMAYAN ARAÇLA YARIŞA KATILANACAĞININ İLANI”

Gerekli adımları atmadan okulları açmanın zar atmak olacağını kaydeden Akçay, “Yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Eylül’de eğitimin her kademede hafta içi her gün yüz yüze başlayacağını bildirse de tedbir ve hazırlık niteliğindeki adımlar atılmadığı için bu açıklama, bakımı yapılmayan bir arabayla yarışa katılanacağının ilanıdır. Oysa bir süredir pandemiye rağmen hakim olan “ne olursan ol gel” turizmi, kontrolsüz göçlere mesken yapılmamız, sağlık sisteminin üstündeki yükün hafifletilmemesi nedeniyle ülkemizde vakalar yükselmekte, dünyanın en çok korktuğu varyantlar yaygınlaşmaktadır. Eğitim İş olarak altını çiziyoruz: Son 2 senedir ağır yara alan eğitim, yeni dönemde mutlaka yüz yüze yürütülmeli ve yeni olağanüstü durumlar baş göstermedikçe öyle sürdürülmelidir. Ancak bunun sağlıklı olabilmesi için atılması şart olan adımlar vardır ve bunlar için hala çok geç değildir” dedi.

“ÇÖZÜM OKULLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ DEĞİL, GEÇİCİ PORTATİF DERSLİKLER KURULMALI”

Milli Eğitim Bakanlığı’na bulunulan süreç için eğitim alanında önemli uyarılarda bulunan Akçay “MEB’e çağrımızdır: Sınıflar bölünmeli, sınıf başına düşen öğrenci sayısı pandemi hesap edilerek belirlenmelidir. Oturma sıralarının arasındaki mesafe bilim insanlarının uyarıları dikkate alınarak belirlenmeli ve sıralar arasına çizgi çekilerek bu mesafenin aşınmaması sağlanmalıdır. Sınıf sayısının çoğalmasıyla birlikte ihtiyaç duyulan öğretmen sayısında artış meydana gelecektir. Bu hesaplamaları önceden yapmak, gerçekçi rakamı belirlemek ve öğretmen atamalarını bu ihtiyaç doğrultusunda eğitim başlamadan gerçekleştirmek birçok sorunu çözecektir. Sınıflara eskisi kadar öğrenci alınamayacağı düşünülürse zaten yaz boyu bitirilmesi gereken ama ihmal edilen yeni derslik inşalarına hız verilmelidir. Daha önce depreme dayanıksız okullar tespit edilerek bu binaların bir bölümü yıkılmış bir bölümünde de güçlendirme çalışmaları tamamlanamamıştır. Çözüm olarak okulların birleştirilmesiyle çocuklar üst üste eğitim almak zorunda kalacak.  Vakit kaybetmemek için fiziki koşulları uygun olan okullarda okul bahçelerine ya da geniş spor salonlarına geçici portatif derslikler yapılabilir. Bu konuyla ilgili MEB, yeni derslikler bitene kadar yerel yönetimlerle işbirliği içinde olabilir ve onların nispeten atıl olan binalarını geçici derslikler olarak kullanabilir. Vakıf adı altında faaliyet gösteren her tarikatla koşa koşa protokol imzalayan Bakanlık için bu, en fazla 1 haftada halledilebilecek bir iştir.

“PCR TESTİ ZORUNLU TUTULMAMALI”

Akçay, öğretmenlere haftada iki kez yapılacağı söylenen PCR testi zorunlu tutulmamalı, gerek Bilim Kurulu gerekse Türk Tabipleri Birliği gibi kurum ve kuruluşlarla bilimsel veriler eşliğinde aşıya ikna çalışmaları yapılması gerektiğini belirterek, “ Okul girişlerinde ateş ölçme kontrolleri yapılmalı, her sınıf için temassız ateş ölçer cihazı sağlanmalıdır. Okullarda herkesin maske kullanması zorunlu kılınmalı ve periyodik olarak denetlenmelidir” dedi.

“MEB UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMELİ”

Teneffüs saatleri okul bünyesindeki belli sınıflar için ayrı ayrı belirlenebilir. Böylece teneffüs saatlerindeki kalabalık nispeten engellenmiş olacaktır. Her ders sonrası sınıfların havalandırılması sağlanmalıdır. En önemlisi MEB, geçen eğitim döneminde mağdur ettiği öğrencilerden bir ders çıkararak, bir yandan olağanüstü bir durumun meydana gelme ihtimaline karşın uzaktan eğitim hazırlıklarını sürdürmelidir. EBA’yı güçlendirmeli, canlı ders konusunda öğretmenleri güvenilmez programlar kullanmaya mecbur etmemelidir. Örgün eğitim süresince öğrencilere ara ara uzaktan eğitime ilişkin bilgiler verilmeli, bir yandan da MEB’in söz verip yerine getirmediği ihtiyaç sahibi öğrencilere bilgisayar/tablet dağıtılma işi tamamlanmalıdır” dedi.

“MEB’İN BAŞARISIZLIKLARI TESADÜF VE SÜPRİZ DEĞİLDİR”

Yapılan hatalardan ders alınması gerektiğini söyleyen Başkan Murat Akçay “Eğitim özveri, disiplin ve istikrar işidir. Hiçbir başarı nasıl tesadüf değilse, MEB’in şimdiye dek sergilediği başarısızlıklar da tesadüf ve sürpriz değildir. Yakın geçmişte yapılan hatalardan ders alınmalı, bir milletin geleceği olan eğitim daha fazla heba edilmemelidir. Eğitim İş olarak söz konusu eksikliklerin yüz yüze eğitim başladığında da yakından takipçisi olacağımızı ve bu konuda kamuoyunu bilgilendirme görevimizi sürekli olarak ifa edeceğimizi ilan ediyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.