Aksal, Selimiye için tarih verdi

28.10.2021 09:43

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüşen TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, UNESCO Dünya Mirası Selimiye Camii’nin restorasyon ihalesinin 2 Kasım’da yapılacağını söyledi.

Aksal, Selimiye için tarih verdi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüşen TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, UNESCO Dünya Mirası Selimiye Camii’nin restorasyon ihalesinin 2 Kasım’da yapılacağını söyledi.

KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştü.

Edirne’nin tarihi ve kültürel anlamda değeri ve önemine vurgu yapan Milletvekili Aksal, “Osmanlıya uzun yıllar Başkentlik yapmış Kadim şehrimiz Edirne’mizin bu manevi miraslarını tarihi ve kültürel dokusunu koruyarak gelecek nesillere aktarabilmek adına Cumhurbaşkanımızın hassasiyetleri ve talimatlarıyla; ilgili bakanlıklarımız kurum ve kuruluşlarımızla daima istişareler ve değerlendirmelerde bulunuyoruz. Ülkemizin istikbali için TBMM Genel Kurulu’nda Milletimizi temsilen yasama çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz esnada, Edirne’mize yatırımların projelerin de Bakanlıklarımız nezdinde takipçisiyiz” dedi.

TBMM’de Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi veren Milletvekili Aksal, “Sayın Bakanımız ile TBMM’de bir görüşme gerçekleştirdik. Yaklaşık 1800 metreyi bulan çevresi ile Edirne’deki en büyük tabya olan, Balkan Savaşları’nda Edirne savunmasının karargâh binası olarak kullanılmış olan Hıdırlık Tabyasını ve Enez Ayasofyası olarak bilinen Enez Fatih Camii açılışını Sayın Bakanımızın en yakın zamanda Edirne’ye teşrifleriyle gerçekleştireceğiz” dedi.

“SELİMİYE İÇİN TARİH BELLİ OLDU”

Tarihi Selimiye Camii’nin restorasyon ihalesinin 2 Kasım’da gerçekleştirileceği müjdesini veren Milletvekili Aksal, “Mimar Sinan’ın ustalık eseri UESCO Dünya Mirası Selimiye Cami Restorasyonumuz için Bakanlığımızla ilk günden beri en hassas şekilde proje çalışmalarımızı yürütüyoruz. 2 Kasım’da Selimiye Camii’mizin restorasyonu için ihaleye çıkıyoruz. Selimiye Camii’ni etrafında yıllardır var olan mezbelelikten kurtarıp; Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız eliyle kültürel dokusuna en uygun şekilde restore edeceğiz. Selimiye Camiinin çevresi artık “toz toprak değil tarih kokacak” dedi.

Edirne’de Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde devam eden, tamamlanmış olan ve planlanan birçok yatırım olduğunu vurgulayan Milletvekili Aksal, “Bu topraklar Medeniyetler Beşiği olan topraklar. Hiç kuşkusuz ecdadın tarihi, yaşamı, sosyo-kültürel hayatı ile ilgili çok ehemmiyetli kalıntılara, eserlere sahibiz. Makedon (Makedonya) Kulemiz ile yakın çevresindeki sur kalıntılarının olduğu alanı da Edirne Kent Tarihi Müzesi ve Ören Yeri olarak düzenleyeceğiz. İstisnasız her bir eserimizle ilgili çalışmalarımız mevcut, aynı zamanda Şehrimize kültürel anlamda katkı sağlayacak yeni İl Halk Kütüphanemiz için de Sayın Bakanımızla istişarelerde bulunduk. Edirne Tarihi-kültürüne yönelik destekleri için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza Edirneli hemşehrilerim adına, gelecek nesiller adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler