Altında yükseliş sürecek

22.02.2020 11:29

Altında yükseliş sürecek

Altın fiyatlarındaki yükseliş sürüyor. 17 Şubat’ta gram altın 307 liradan satılırken, 4 günde gram altının fiyatı 321 liraya yükseldi. Edirne Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Kalkan, altın fiyatlarındaki yükselişin süreceğini söyledi.

Gazetemize verdiği röportajlarda verdiği “altın yükselecek, altına yatırım yapın” çağrısı yapan Edirne Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Kalkan, yükselen altın fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Dört gün içinde 14 lira birden yükselen altının ise hazirana kadar 340 lira olacağı ihtimalini veren Kalkan, vatandaşları doğru zamanda doğru yatırım yaparak kazançlı çıkmaları konusunda uyardı. Saraçlar Caddesi’nde Padişah Kuyumculuğun da sahibi olan Başkan Kalkan, ONS’un şu an bin 535 liralarda olduğunu, 2 bin 500 dolar olacağını bildiğini ve bununda gram altını 500 lira gibi bir fiyata getireceğini söyledi.

“ONS 2 BİN 500 DOLAR OLDUĞUNDA GRAM ALTIN 500 LİRA OLACAK”

Edirne Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Kalkan, “Bu yükseliş altında devam edecek. Şu anda ONS bin 535 dolarlarda, 2 bin 500 dolar olacağını biliyorum. ONS 2 bin 500 lira olduğu zaman altının gramı otomatikman 500 liraya vuracak. Bu olacak, hayalde değil, laf olsun diye de söylemiyorum. Altın niye böyle yükseliyor, dünya da bu böyle. Altının üretimi son derece düşük. Bunca teknolojiye rağmen bir türlü kapasitenin üstüne çıkılamıyor ve yeryüzüne altının maliyeti var. Buna da dünyadaki gelişmeler eklenince fiyatlar anormal bir şekilde gidiyor ve daha da gidecek. Altının konjonktürü böyle. Borsada altın hep yeşil, kırmızı olsa bile geçici olur, 1-2 gün. Altının tavrı öyle, hiç baş aşağı gitmez hep yukarı gider” dedi.

“ALTIN 2-3 SENE SONRA 4 BİN METREDEN ÇIKACAK”

Bir kamyon topraktan 2 gram altın çıktığını söyleyen Başkan Kalkan, “Şu anda altın bizim ülkemizde 250 metre aşağıdan çıkıyor. Ama çok cüzi miktarda çıkıyor. Başka ülkelerde bin 800 metre yerin altında çıkıyor. Bir kamyon toprakta 2 gram, 5 gram altın üretilebiliyor. Bunun yer yüzüne bir maliyeti var. 2-3 sene sonra bu 3 bin 500 4 bin metre derinden çıkacak. Bu maliyet iki misli anlamındadır. Onun için anormal bir şekilde de gidecektir. Altını hiç kimse hiçbir şekilde tutamaz” dedi.

“BİZ HAZİRANA KADAR 340 LİRA OLACAĞINI BEKLİYORUZ”

Kalkan “Düğün sezonuna kadar gram altının fiyatını biz 340 lira olarak bekliyoruz. Mayıs, Haziran 340. Yarın 340 olmayacak diye de bir kaide yok. Şu anda İdlib’te de bazı sıkıntılarımız var buda her şeye yansıyor. İnşallah bir şey olmazda. Ama böyle fiyat bayağı yukarıda ve gitmeye de devam edecek” dedi.

Erkan Ekşi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler