DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21614260,34%
Edirne
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Altyapı çalışması başlıyor

Altyapı çalışması başlıyor

ABONE OL
4 Aralık 2019 11:11
Altyapı çalışması başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi İller Bankası’ndan kredi onayı çıkmasıyla birlikte altyapı çalışmalarına hız verdi. Şubat Ayı’nda Kocasinan Mahallesi’nden başlayan İçme Suyu Şebekesi Projesi devam ederken; Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi için ilk kazma Şükrüpaşa Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’nde 9 Aralık Pazartesi Günü düzenlenecek olan törenle vurulacak.

“Söz verdik; yapıyoruz” diyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2014 yerel seçimlerinden Edirne Halkı’na vadettiği en önemli sözlerinden biri altyapı çalışmaları için 2017 yılında İller Bankası’ndan kredi talebinde bulunmuştu. Başkan Gürkan, İller Bankası’ndan bu konuda herhangi bir cevap gelmemesi üzerine ‘Edirne’nin daha fazla beklemeye tahammülü yok’ diyerek; 22 Şubat 2018 tarihinde altyapı çalışmalarına belediyenin kendi imkanlarıyla başlamıştı.  Edirne’nin en sorunlu mahallesi olan Kocasinan Mahallesi Dr. Sadık Ahmet Caddesi’nden İçme Suyu Şebekesi Projesi ile başlayan altyapı çalışmaları İller Bankası’ndan talep edilen kredinin onaylanmasıyla birlikte hız kazandı.

İçme Suyu Projesi’nin devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi için de ilk kazmanın 9 Aralık Pazartesi Günü Şükrüpaşa Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’nde düzenlenecek olan törenle vurulacağını söyledi.

Modern altyapıyı Edirneliler ile birlikte gerçekleştireceklerini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirneliler çok bekledi, çok sıkıntı yaşadı biliyorum. Ama artık hepsi son bulacak. Edirne’nin kanayan yaralarından biri olan altyapı sorununu çözüme kavuşturuyoruz” dedi.

Göreve geldiklerinde Edirne’nin 1934’te başlayan, 1966’da kısmen yenilenen ve 1986’da en son projeli olarak yapılan altyapısında, içme suyu şebekemiz neredeyse tamamen iflas etmiş durumdaydı diyen Başkan Gürkan “Yine kanalizasyonda ve yağmur suyu toplama konusunda belli bölgelerde sıkıntılarımız vardı. Bunu gidermek için projelerini 2015 yılından başlayarak İller Bankası’na çizdirmiştik ve bu çizilen projelerle ilgili ihaleyi de 4 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirdik. Bu ihaleyi yaptıktan sonra kazanan firmayla da 2018 yılının Temmuz ayında sözleşme imzalamış ve İller Bankası’ndan kredi talebinde bulunmuştuk. Talep ettiğimiz krediye uzun bir süre herhangi bir cevap gelmeyince ‘Edirne’nin daha fazla beklemeye tahammülü yok’ diyerek, altyapı çalışmalarımıza kendi imkanlarımızla başlamıştık. Edirne Milletvekili Sayın Fatma Aksal’ın da girişimleriyle kredimiz geçtiğimiz günlerde onaylandı. Şimdi Edirne Halkı ile daha güzel yarınlara temel atmak için altyapı çalışmalarımıza hız veriyoruz” dedi.

Altyapı çalışmalarının 3 yıl içinde tamamlanacağını ifade eden Başkan Gürkan, “Altyapı çalışmaları öncesinden Kırklareli Kayalı Barajı’ndan binlik çelik borularla 20 milyon 500 metreküp temiz su getirdik. Lalapaşa Kavşağı’nda bu suyu arıtacak modern bir aratma tesisi kurduk. İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’miz yapılıyor, bitmek üzere. 30 bin metre Yağmur Suyu Toplama Kanalı, 380 bin metre İçme Suyu Şebekesi ve 110 bin metre Kanalizasyon Sistemi projesini de 3 yıl içinde tamamlayarak, Edirne’yi modern bir altyapıya kavuşturacağız. Edirne, 2050 yılına kadar altyapı sıkıntısı çekmeyecek  ” diye konuştu.

Edirnelilerden altyapı çalışmaları sırasında yaşayabileceği bazı sıkıntılardan dolayı şimdiden özür dileyen Başkan Gürkan, “ Çalışmalarımız bölge bölge ilerleyecek. 10 gün önceden çalışmanın yapılacağı bölgede yaşayan vatandaşlarımıza SMS ve anonslarla bilgilendireceğiz. Altyapı ile ilgili bütün kurumlarla önceden görüşülüp güzergâhlar ile ilgili planlamalar yapıldı. Altyapı çalışmaları sırasında Edirne Halkı’nın sıkıntı yaşamaması için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. 3 yıl sonra altyapı sorunu olmayan; dana modern, daha çağdaş bir kentte yaşayacağız. Başkan Yardımcılarımız, müdürlerimiz ile altyapı çalışmalarımızla ilgili son koordinasyon toplantısını da gerçekleştirdik. Heyecanlıyız, mutluyuz, umutluyuz. Tüm Edirne Halkı’nı 9 Aralık Pazartesi Günü Saat:14.00’te Şükrüpaşa Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’nde  başlatacağımız Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi için ilk kazmayı vurmaya davet ediyorum. Bu haklı gurur hepimizin” dedi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.