DOLAR 32,9070 0.25%
EURO 35,3802 0.66%
ALTIN 2.461,730,47
BIST 10.693,97-0,72%
BITCOIN 2006748-4.8898%
Edirne
32°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Altyapıya ilk kazma vuruldu

Altyapıya ilk kazma vuruldu

ABONE OL
10 Aralık 2019 10:34
Altyapıya ilk kazma vuruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarından oluşan toplam 520 kilometrelik altyapı çalışmasına düzenlenen törenle başladı. Belediye Başkanı Gürkan, altyapı çalışmalarının 3 yıl içinde tamamlanacağını ve Edirne’de 2050 yılına kadar altyapı sorunu yaşanmayacağını söyledi.

Edirne’nin en sorunlu mahallesi olan Kocasinan Mahallesi Dr. Sadık Ahmet Caddesi’nden İçme Suyu Şebekesi Projesi ile başlayan altyapı çalışmaları İller Bankası’ndan talep edilen kredinin onaylanmasıyla birlikte hız kazandı. İçme Suyu Projesi’nin devam ettiği kentte Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi için de dün ilk kazma düzenlenen törenle Şükrüpaşa Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’nde vuruldu.

“EDİRNE İÇİN TARİHİ BİR GÜN”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne için tarihi bir gün olduğunu belirterek, “2014 yılında göreve geldiğimizde karşımıza maalesef çok iyi bir tablo çıkmadı. Bu sorunların en başında da içme suyu geliyordu. Tabi ardından kanalizasyon ve ardından hepimizin o yağışlarda, sellerde yaşadığımız temel sıkıntı yağmur suyu toplama kanalı. Bunlar bir belediyecilikte hem kolay başlanmayan hem de kolay projelendirilmeyen ve finanse edilemeyen çalışmalardır. Belediyenin ölçeğine göre değişse de yapılan iş, baktığımızda Türkiye’de hiçbir belediyenin bunu tek başına kendisinin başaramadığı bir vakaydı. Bu bağlamda öncelikle yapılması gerekenleri planladık. 2014 yılında iller Bankası’nda görüşerek şehrimizin ilk çekirdeği 1934’te, ikinci kısmı 1966’da ve üçüncü kısmı 1986’da yapılan içme suyu şebekesinin tümünün yenilenmesi gerektiğini gördük. Çünkü o tarihte günde 20 civarında su patlağı oluyordu. Vatandaş haklı olarak isyan ediyor, kızıyor, bağırıyordu. Şehrimizin tüm su şebekesinin proje çalışması yaklaşık, 2 yıl sürdü. Çünkü büyük bir proje, zor bir projeydi. Bu 2 yıl süren proje sonunda şehrimizde 380 bin metre içme suyu şebekesinin tümünün değişmesi gerektiğini gördük” dedi.

“MİLLETVEKİLİ AKSAL’A TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Tüm bunlardan önce şehrin içme suyu kaynağının yenilenmesi gerektiğini ve bu konuyla ilgili 2015 yılında DSİ Genel Müdürlüğü ile bir protokol yapıldığını ifade eden Gürkan, “Parası 30 yılda 30 eşit taksitle Edirne Belediyesi tarafından ödenmesi kaydıyla Kırklareli Kayalı Köy Barajı’ndan 58 kilometre mesafeden yıllık 20 milyon 500 metreküp suyun temin edilmesini sağladık. Ona bağlı olarak da bu yeni gelecek olan suyun arıtılacağı, yeni bir İçme Suyu Arıtma Tesisi yapıldı. Ama sorunlar bitmiyor.  Tarihi bir şehir olan Edirne’de maalesef atık suların arıtılacağı bir arıtma tesisine sahip değildi. En küçük ilçelerimiz, beldelerimiz dahi atık su arıtmalarını ya bitirmiş ya da bitirmek üzereydi. Onun da projesini ve ihalesini İller Bankası’na yaptırdık, 2020 yılında o da bitecek ve Edirne inşallah atıklarını temizleyerek gönderen temiz illerden biri haline gelecek. 380 bin metre İçme Suyu Şebekesi ve 110 bin metre Kanalizasyon Şebekesi ve 30 bin metre Yağmur Suyu Toplama Kanalı için 4 Aralık 2017 yılında ihalesini yaptık. İhalemizi 355 milyon lira yaklaşık maliyetle çıktık. Yüzde 38 kırımla yani 140 milyon lira indirimle 215 milyon liraya firma ihaleyi almaya hak kazandı ve sözleşmemizi imzaladık. Daha sonra İller Bankası ile kredinin finansmanı için görüşmelerimiz başladı. Zor bir dönemdi, sıkıntılı bir dönemdi. Dış güçlerin baskısıyla, ülkemizin üzerinde gözü olanların çeşitli girişimleriyle ekonomimiz dar boğaza girmişti. İller Bankası’ndan bu finansı sağlamakta zorluk çektik. 31 Mart seçimlerinden sonra bir gün değerli vekilimiz Fatma Aksal ile sohbet ederken kendisi dedi ki, ‘Başkanım Edirne için ne yapmalıyız. Ben ne gerekiyorsa yapmaya hazırım’ dedi. Ben Sevgili Fatma Aksal’a, değerli vekilimize siyaset üstü bu anlayıştan dolayı; evet partilerimiz var, partilerimizi çok seviyoruz ama siyasetin millete ve insana, ülkemize, memleketimize hizmet için bir araç olduğu idrakinde olan değerli Milletvekilimizi hepinizin huzurunda bir kez daha canı yürekten tebrik ediyor, kutluyorum” diye konuştu.

“ÜÇ YIL İÇİNDE TAMAMLAYACAĞIZ”

İller Bankası tarafından kredinin çok büyük bir bölümünün onayladığını belirten Başkan Gürkan, “Şehrimizin çok uzun yıllardır kanayan yarası olan, kangren haline gelmiş olan altyapı çalışmalarının tümüne başlıyoruz. Biz geçtiğimiz Şubat ayında İçme Suyu Şebekesi projemiz gecikince ve en acil konu İçme Suyu olunca belediye olarak kendi imkanlarımızla İçme Suyu Şebekesinin yapımına Kocasinan Mahallesi’nden başladık. Ama şunu samimiyetle söylemem gerekirse; İller Bankası’nın kredi onayı olmasa o İçme Suyu Şebekesinin yapımı da sözleşmede öngörülenden çok daha uzun sürede gerçekleşebilecekti. Şimdi Milletvekilimiz Fatma Aksal’ın da destekleriyle altyapıyı, onaylanmış olan bu kredimizle, sözleşmemiz gereği 3 yıl içerisinde tamlayacağız. Edirne’nin 2050 yılına kadar altyapı sorunu kalmayacak. 380 bin metre İçme Suyu Şebekesi’nin, 110 bin metre Kanalizasyon Şebekesi ve 30 bin metre Yağmur Suyu Toplama Kanalı’nı üst yapısıyla birlikte 3 yılda tamamlayarak, Edirnelilerin artık bu sorunlarla uğraşmamasını sağlayacağız. Belediyecilikte temel bir söz vardır; ‘Derler ki akıllı belediye başkanı yerin üstüne; akılsız belediye başkanı da yerin altına yatırım yapar. Ben bunu 4-5 yıldır söylüyorum. Akıllı mı? Değil mi? O tartışılır bilemem. Ama Edirnelilerin, Edirne’nin sorunlarını çözecek siyasetçilere ihtiyacı var. Edirne’nin acil olan sıkıntılarını giderecek, siyaset kanallarını bunun için açacak siyasetçilere ihtiyacı var. Ben öyle miyim bilmem? Ama Sayın Fatma Aksal öyle. Kendisini bir kez daha tebrik ediyor kutluyorum” dedi.

“KİŞİLER MAKAMLAR HEPSİ GELİP GEÇİCİ”

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da“İnşallah Edirne’de bu büyük alt yapı ve içme suyu projesinin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bildiğiniz gibi mecliste yoğun bir dönem geçiriyoruz. Bütçe görüşmelerine başladık, saat 12 itibari ile mecliste başladı. Ama dedim ki bu tarihi günde ben Edirne’de olmalıyım. Bir milletvekili adayı olduğumda benim için en önemli projelerden bir tanesi Edirne hızlı tren projesiydi. Edirne’yi Londra’dan Pekin’e kadar bağlayacak projenin temel atışının bundan kısa bir süre öncesinde gerçekleştirdik. Edirne tarih kenti, kültür kenti diyoruz. Alt yapınız yoksa, sağlıklı içme suyunuz yoksa onlarda çok anlam ifade etmiyor. İnşallah alt yapı sorunumuzu, içme suyu sorunumuzu en kısa zamanda çözeceğiz. Tabi farklı siyasi partilerde siyaset yapıyoruz. Kısa bir süre öncede yerel seçim süreci geçirdik. Bende Ak Parti’nin vekili olarak gönlüm isterdi ki Ak Parti Edirne’de belediyeyi alsın, Ak Parti çatısı altında hizmet yapalım. Edirneliler tercihini yaptılar ve görevi Recep başkanımıza verdiler. Önümüzde iki seçenek var, ya hiç destek vermeyip Edirne’yi mağdur edeceğiz, ya da destek verip Edirne’de en iyisini yapmaya çalışacağız. Kişiler makamlar, mevkiler hepsi gelip geçici. Bu makamlar bize nasip oldu. Recep Başkanım Edirne Belediye Başkanı, ben Ak Parti’nin milletvekiliyim. Tüm samimiyetle söylüyorum. Kişiler gelip geçici hizmetler kalıcı olacak. Ben iktidar partisinin milletvekili olarak Edirne’de yapılacak her hizmete gücüm yettiği kadar destek vermeye hazırım. İnşallah en kısa sürede projeyi tamamlarız. Bende bu projenin takipçisi olacağım. En kısa zamanda Edirnelileri alt yapıya ve içme suyuna kavuşturmuş olacağız” dedi.

İLK KAZMA VURULDU

Daha sonra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ak Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, siyasi partilerin il başkanları, ilçe belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri ve vatandaşlarla birlikte Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi için de ilk kazma düzenlenen törenle vurdu.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.