DOLAR 32,4925 0.12%
EURO 34,8362 0.1%
ALTIN 2.461,42-0,98
BIST 9.530,47-0,18%
BITCOIN 1979358-3,80%
Edirne
13°

HAFİF YAĞMUR

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Arıtılan su tarımda kullanılacak

Arıtılan su tarımda kullanılacak

ABONE OL
17 Mart 2023 17:12
Arıtılan su tarımda kullanılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Abdurrahman Mahallesi sakinleri ile bir araya gelerek, geçtiğimiz günlerde hizmete kazandırılan Edirne İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde arıtılan suyun tarımsal sulamada kullanılması konusundaki fikirlerini paylaştı. Şimdilik belirli bir alanda kullanılması planlanan arıtılan atık su hem tarımdaki verimliliği arttıracak hem de suyun tasarruflu kullanılmasını sağlayacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Abdurrahman Mahallesi sakinleriyle Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda bir araya geldi. Burada gerçekleştirilen toplantıya Abdurrahman Mahallesi Muhtarı Şaban Ergit ve Belediye Meclis Üyesi Semih Çınar da katıldı.

İlk olarak mahallede devam eden altyapı çalışmaları konusunda bilgiler veren Belediye Başkanı Recep Gürkan, geçtiğimiz günlere hizmete açılan Edirne İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin işleyişini de anlattı.

Şimdilik sadece Karaağaç Mahallesi hariç Edirne’nin 23 mahallesinin bütün evsel atıklarını, kanalizasyon atıklarının bu tesiste arıtıldığını belirten Başkan Gürkan, “Tesisimiz 2033 yılına kadar günde yaklaşık 39 bin metreküp atık suyu işleyecek. Yani günlük yaklaşık 40 bin metreküp atık suyu burada işleyerek, doğaya sağlıklı bir halde bırakıyor. 2033 yılından itibaren artacağını öngördüğümüz nüfus ile beraber bu miktar 50 bin metreküpe çıkacak. Tabi buradan çıkacak arıtılmış suyun tarımda da kullanılmasını istiyoruz. Sizlerden istediğimiz şimdilik 5-10 dönümlük bir alan ayıralım ve çeltik sulanmasında bu arıtma suyunu kullanalım. Sene sonunda da hem ürün kalitesine bakalım hem verimine bakalım. Bu dünyada yapılan bir uygulama. Arıtma suları değerli. Bu suları bakteriler ile arıttığımız için çok güçlü ve verimli su. En iyi tarımsal üretim hangi yıl olur. Sel bastıktan sonraki yıl olur. Çünkü alüvyon ile birlikte bütün bakteriler gelir, toprak güçlenir” dedi.

Tarım ile uğraşan mahalle halkı da tarımsal sulamada kullanılan suyun her geçen yıl daha da yetersiz kaldığını söyleyerek, söz konusu projenin hayata geçmesini önemsediklerini belirttiler.

Gürkan, daha sonra mahalle halkının sorularını yanıtladı, taleplerini değerlendirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.