DOLAR 32,2678 0.25%
EURO 34,9169 0.2%
ALTIN 2.425,120,65
BIST 10.756,57-0,33%
BITCOIN 2161931-3,72%
Edirne
22°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aşevi olmayan ilçe kalmayacak

Aşevi olmayan ilçe kalmayacak

ABONE OL
2 Şubat 2022 10:51
Aşevi olmayan ilçe kalmayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de imaret kültürünü yaşatmak amacıyla aşevi olmayan 5 ilçeye aşevi kurulması için çalışma başlatıldı. Edirne Valisi Ekrem Canalp, projenin hayata geçirilmesi ile Türkiye genelinde ilçelerinin tamamında aşevi bulunan tek ilin Edirne olacağını söyledi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Valilik Toplantı Salonu’nda İlçe Kaymaklarının da video konferansla katıldığı aşevleri toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Edirne Vali Yardımcıları Ali Uysal ve Yusuf Güler, Uzunköprü Kaymakamı Yavuz Erdoğan, Edirne Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan, Edirne Şehir Gönüllüleri Vakfı Müdürü Hicran Bali ve Kızılay Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay katıldı.

Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı’nın finansman olduğu projede, 8 ilçede de aşevleri kurularak ilçelerinin tamamında aşevlerini faaliyete geçiren ilk il Edirne olması hedefiyle, ilçelerde ve köylerde sıcak yemeğin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda çalışmaların gerçekleşeceği ifade edildi.

“AŞEVİ 8 İLÇENİN TAMAMINA YAYILACAK”

Toplantıda konuşan Vali Ekrem Canalp, aşevlerinin; kültürümüzün bir parçası olan imaret ve vakıf geleneğinin en canlı örneklerinden biri olduğunu belirterek, “Bu proje çerçevesinde hali hazırda il merkezince yapılmış olan aşevi hizmetimizi artık 8 ilçemizin tamamında yapar hale geleceğiz” dedi.

“İLÇELERİN TAMAMINDA AŞEVLERİNİ FALİYETE GEÇİREN İLK İL EDİRNE OLACAK”

Kurulacak aşevleri ile ilçe ve köylere verilecek hizmetten bahseden Vali Canalp “Bu projeyi biz hem Sosyal Yardımlaşma vakıflarımız, kaymakamlıklarımız vasıtasıyla hem de Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı’nın finansman desteğiyle ama aynı zamanda Türkiye Kızılay Edirne Şubesi’nin de iş birliğiyle beraber götürüyoruz. Bütün vakıf müdürlerimiz, çalışma arkadaşlarımız, kaymakamlarımız, bütün çalışma arkadaşlarımız şevk ve heyecanla gönüllülük ruhu içinde bu projeyi hayata geçireceklerdir. Benim bildiğim kadarıyla Türkiye’de çok sayıda aşevimiz vardır. Ama ilçelerinin tamamında aşevlerini faaliyete geçiren ilk il Edirne olarak biz olacağız. Bu projeyi de faaliyete geçirirken 8 ilçemizden 5 tanesinde aşevi kuracağız, aş evi kuracağımız ilçelerimiz Enez, İpsala, Keşan, Uzunköprü ve Havsa ilçemizde aşevi kuracağız. Havsa İlçemizde hali hazırda aşevimiz var. Ancak bunun kapasitesi düşük. Bu aşevimizi hem yenileyeceğiz hem kapasitesini arttırmak suretiyle Havsa aşevimizde hem Süloğlu’nun hem de Lalapaşa ilçemizin aşevi hizmetlerinden faydalanmasına imkan sağlayacağız. Yine Uzunköprü ilçemizde kuracağımız aşevi de Meriç ilçemize hizmet verir hale gelecek. Böylece kuracağımız 5 aşevi ile Edirne’mizin 8 ilçesine aşevi hizmeti vermiş olacağız. Aşevi hizmeti vermiş olmadığımız hiçbir noktanın, alanın kalmamasını temin etmiş olacağız” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.