DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 21739451,10%
Edirne
24°

AZ BULUTLU

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şen, “Asgari ücret yeterli değil”

Şen, “Asgari ücret yeterli değil”

ABONE OL
18 Aralık 2021 12:02
Şen, “Asgari ücret yeterli değil”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, 4 bin 250 lira olarak açıklanan asgari ücretle geçinmenin mümkün olmadığını belirterek, “Bu pahalılıkta 4 bin 250 TL asgari ücreti işçileri “enflasyona ezdirmedik” diye böbürlenerek ilan edenleri bu asgari ücretle bir ay yaşamaya davet ediyoruz. Talebimiz 2022 bahar aylarında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeniden toplanması ve asgari ücretin yeniden belirlenmesidir” dedi.

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, açıklanan asgari ücrete yönelik değerlendirmelerde bulundu.

“BU ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Açıklanan ücretin 2022 yılında geçinmeye yetecek düzeyde olmadığını açıklayan, Şen “2022 yılı asgari ücreti asgari geçim indirimi (AGİ) dahil 4 bin 250 TL olarak açıklandı. Asgari ücrete günlük 47,5 TL zam yapıldı. Bu zam bu korkunç pahalılıkta emekçilerin derdine derman olmaz. Ancak önemli olan asgari ücrette ne kadar artış olduğu, yüzde kaç arttığı değil asgari ücretin bugünkü geçim şartları içinde işçinin ve ailesinin geçimini karşılamaya yetip yetmediğidir. Ülkemizin içinden geçtiği derin ekonomik kriz, TL’de yaşanan büyük değer kaybı ve yaşanan korkunç pahalılık dikkate alınmadan asgari ücret artış oranını konuşmak anlamlı değildir. Açıklanan asgari ücretle geçinmek mümkün değildir. 2022 yılı için belirlenen asgari ücret geçinmeye yetecek düzeyde değildir. Yapılan asgari ücret zammının büyük bölümü yaşanan pahalılık nedeniyle zaten çoktan yok olup gitti. Kalanı da birkaç ay içinde eriyip gidecek. Ortada gerçek anlamda zam yoktur. Asgari ücret artışı, pahalılıkla yaşanan alım gücü kaybını dahi telafi etmekten uzaktır” dedi.

“ENFLASYON EZDİRMEDİK DİYENLERE BU ASGARİ ÜCRETLE YAŞAMAYA DAVET EDİYORUZ”

Zamlı asgari ücretle emekçilerin 110 Dolar kayba uğradığını dile getiren Şen, “Bu pahalılıkta 4 bin 250 TL asgari ücreti işçileri “enflasyona ezdirmedik” diye böbürlenerek ilan edenleri bu asgari ücretle bir ay yaşamaya davet ediyoruz. Yaptığımız hesaplamaya göre Kasım 2021 için dört kişilik bir ailenin asgari geçim tutarı 10 bin 700 TL civarındadır. Bu fiyatlara Aralık 2021 ayındaki fiyat artışları ve döviz krizinin etkisiyle 2020’de yaşanacak pahalılık dahil değildir. 2022 yılı içinde de yoksulluk sınırının çok daha yükseleceği, pahalılığın dayanılmaz hale geleceği sır değildir. Ocak 2021’de asgari ücret 386 dolara karşılık geliyordu. Bugün açıklanan zamlı 2022 asgari ücreti (15,5 TL dolar kuru üzerinden) 275 dolara karşılık geliyor. Emekçiler zamlı asgari ücretle bile 110 dolar civarında kayba uğramıştır. Asgari ücretin 2022’de ne kadar eriyeceği belli değil. Zamlı haliyle bile Türkiye’de asgari ücret Avrupa’nın en düşük iki asgari ücretinden biri durumundadır. Türkiye’deki asgari ücret zamlı haliyle dahi Çin’in altındadır” dedi.

“ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAM SUYA YAZILAN YAZI GİBİ ERİYİP GİDECEKTİR”

2022 de tüm işçi ücretleri, memur kesimi emekli ücretlerini asgari ücret oranında arttırması gerektiğini vurgulayan Şen, “Bu mudur son 45 yılın en yüksek asgari ücret artışı. Türkiye bu zamlı asgari ücretle de ucuz emek ülkesi olmaya devam edecektir. Kasım 2021 resmi enflasyonuna göre dar gelirli kesimlerin gıda enflasyonu yüzde 40 civarındadır. Bu oran önümüzdeki aylarda çok daha artacaktır. Halkın hissettiği pahalılık ise resmi verilerin çok çok üstündedir. Asgari ücrete yapılan zam, suya yazılan yazı gibi birkaç ay içinde eriyip gidecektir. Bu asgari ücret artışını yeterli görmüyoruz ancak bu artışın bütün emekçilere yansıması için Ocak 2022’de tüm işçi ücretleri, memur maaşları ve emekli aylıkları da en az asgari ücret artışı oranında artmalıdır. Aksi durumda asgari ücrete gelen zam oranı diğer emek gelirlerine yansımadığı sürece bir anlam ifade etmeyecektir. Eşitlik ve adalet bunu gerektirir” dedi.

“2022 BAHAR AYLARINDA ASGARİ ÜCRET YENİDEN BELİRLENMELİDİR”

Asgari ücretin büyük ölçüde eridiğini ve önümüzdeki bahar aylarında tekrar toplanılıp yeni bir ücret sunulması gerektiğini dile getiren Salim Şen “Emeklinin bin 500 TL aldığı, işçilerin ve memurların resmi enflasyonun yarısı kadar zam aldığı bir ortamda Türkiye hızla asgari ücretliler ülkesi haline gelecektir. Bu asgari ücret zammı büyük ölçüde eridi, kalanı da birkaç ayda eriyecektir. Talebimiz 2022 bahar aylarında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeniden toplanması ve asgari ücretin yeniden belirlenmesidir. Talebimiz bütün emek gelirlerinin, ücretlerin, maaşların ve emekli aylıklarının asgari ücret kadar artırılmasıdır. Talebimiz en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çıkarılmasıdır. Türkiye işçi sınıfının asgari ücrete mahkum edilmemesi için sendikal hakların kullanımının önündeki engellerin kaldırılmalı, toplu iş sözleşmesi kapsamı genişlemelidir. Asıl çözüm örgütlü toplum ve sendikalı işçidir” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.