DOLAR 32,7324 -0.19%
EURO 35,1061 -0.41%
ALTIN 2.435,68-0,37
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2148069-0,89%
Edirne
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek

Aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek

ABONE OL
21 Ocak 2021 17:20
Aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Valisi Ekrem Canalp, geçtiğimiz gün yanan İl Müftülüğü binasının aslına uygun olarak tekrar inşa edileceğini söyledi. Canalp, ayrıca yangının çıkma sebebi ile ilgili elektrik aksamı üzerinde durulduğunu ancak gerekli incelemelerin sürdüğünü belirtti.

Geçen 19 Ocak gecesi tarihi Selimiye Cami’nin arka tarafından bulunan Edirne İl Müftülü binası nedeni henüz tam olarak belirlenmeyerek çıkan yangından adeta kül olmuştu. Edirne Valisi Ekrem Canalp’te  halk arasında ‘Böcek Mektebi’ olarak da bilinen binanın önüne gelerek gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Binayı aslına uygun şekilde tekrar inşa edeceklerini vurgulayan Canalp, “Selimiye’nin gölgesindeki bu tarihi sivil mimari yapımızda bir yangın çıktı. Saat 04.40’ta bu binanın önüne geldiğim zaman bütün Edirnelilerin hissettiği duyguyu hissettim. Binayla beraber içimizde tarihimizin bir parçası yanıyordu. Mektebi de güçlü olan tarihi dokumuzun, geçmişimizin, tarihsel mirasımızın bir parçası. Bina aynı zamanda okul, sürücü kursu olarak hizmet vermiş ve pek çok Edirnelinin de hatırasının olduğu bir yer. Bizlere düşen bir görev var, bu tarihi yapıyı diriltmek, tekrar yeniden inşa etmek. Koruma kurulumuzla birlikte ortak bir çalışma yapacağız. İnşallah bir yıl belki bir yılı aşkın zamanda tarihi binayı aslına uygun şekilde yeniden inşa edeceğiz.”

“İKİ SORUŞTURMA VAR”

Yangının çıkış sebebiyle ilgili 2 soruşturma başlatıldığın altızı çizen Canalp, “Edirne Cumhuriyet Başsavcılığımızın yürüttüğü bir soruşturma var. Benim de Valilik olarak başlatmış olduğum idari bir soruşturma var. Yangının gerçek sebebinin, bu iki soruşturmanın neticesinde ortaya çıkacağını söyleyebilirim. Şu anda elektrik ve elektrik sistemi üzerinden kaynaklanan bir sıkıntı olabileceği yönünde ön değerlendirmeler var. Kesin sonuçları soruşturmanın sonunda söylemek daha doğru olacaktır” şeklinde konuştu.

“HİZMETLER EK BİNADA DEVAM EDECEK”

Vali Canalp sözlerini şöyle sürdürdü, “İtfaiyenin hem öncülleri, hem arkasından diğer itfaiyeler yetişti. Ama bina tamamen ahşap olduğu için, ben 40 dakika sonra buraya geldiğim zaman yangın binanın neredeyse yüzde 80’ini sarmıştı. Tarihi yapıları, ahşap yapıları yangına karşı korumak için çok daha özel yöntemler ve teknikler kullanmak gerekiyor. Bunların da Edirne’de örnekleri çok fazla. Müftülük hizmetlerinin ek binada devam edecek. Arşivlerimiz diğer hizmet binasındaydı, arşivlerimizde herhangi bir zarar yok.” diyerek tamamladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.