DOLAR 32,7536 1.46%
EURO 35,0655 0.42%
ALTIN 2.459,062,86
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN %
Edirne
27°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Atamızı coşkuyla karşıladık

Atamızı coşkuyla karşıladık

ABONE OL
23 Aralık 2019 10:03
Atamızı coşkuyla karşıladık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Edirne’ye gelişinin 89. Yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Edirne’ye gelişinin 89. Yıldönümü nedeniyle İnönü Orta Okulu önünde toplanan kortej bando eşliğinde Atatürk Anıtı’na gelerek burada çelenk töreni düzenlendi.

Törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Kurum müdürleri, Siyasi Parti temsilcileri ve STK’lar katılım gösterdi.

Anıta çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Anıttaki çelenk töreninin ardından Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör ve beraberindekiler Atatürk’ün Edirne’ye ziyareti sıranda kaldığı Edirne Belediyesi’ndeki Atatürk Odası ziyaret ettiler.

Daha sonra törenler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Kültür ve Tiyatro Salonu’nda devam etti. Buradaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı. Ardından Edirne Lisesi öğrencileri tarafından Edirne Valisi Ekrem Canalp’a bayrak devir teslimi yapıldı. Vali Canalp de devletin, milletin ve vatanın sembolü olan bayrağı gururla teslim aldığını söyledi.

“YÜZYILLAR GEÇSE DE UNUTULMAYACAK”

Törende konuşan Edirne Lisesi Müdürü Recep Şentürk, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 21 Aralık 1930’da, Cumhurbaşkanı olarak Edirne’ye geldiğini ve 4 gece kaldığını belirterek, “Mustafa Kemal Atatürk savaşlar, kongreler, milli mücadele ve cumhuriyet için biri bitmeden diğer adımı planlayarak geçen bir hayat. 1930’un Kasım ayında başlayan 52 ili kapsayan bir yurt gezisi ve 21 Aralık’ta Serhat şehrimize, Edirne ye gelişi. Basit bir geliş değil. Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin emeklemeden yürümeye geçtiği adımların, Edirne’ye gelişidir. Gittiği yerde tahtanın başına geçerek öğretmen, traktöre binerek modern tarımın öncüsü bir çiftçi, milletin efendisi köylüyü dinleyen bir belediye başkanı. Savaştan çıkmış bir ulusa demokratik, akılcı, çağdaş ulusları yakalamayı hedef gösteren bir geliştir bu. Ne tren garına atılan ilk adım ne de anlatılması kolay bir geliştir bu. Cumhuriyetin düşüncelerinin, hedeflerinin yüzyıllar geçse de unutulmayacak Edirne’ye gelişidir bu. Büyük bir mücadele ile kazanılan bağımsızlık savaşı sonrası kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her alanda gelişmesi, kalkınması ve medeni devletler seviyesine ulaşması için yapılan çalışmalarda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt gezilerinin yeri çok önemli olmuştur. Atatürk’ün Edirne’yi de kapsayan yurt gezilerine ilişkin bilinen bir başka gerçek ise bu gezilerin genellikle öngördüğü yeniliklerin aktarılması ve tanıtılması yönünde planlanıp gerçekleştirilmiş olmasıdır. Edirne, Türk ulusunun yaşadığı bütün acı ve tatlı olaylara tanıklık etmiş; yüzlerce yıl, Balkanlar’dan gelen insanlarımıza kucak açan ve düşmana karşı kahramanca direnip, işgal acılarını yaşamış bir şehirdir. Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 21 Aralık 1930’da, Cumhurbaşkanı olarak Edirne’mize gelmiş ve 4 gece kalmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne ziyaretinde genci, yaşlısı, kadını, erkeği ile tüm Edirne halkı, ulu önderi görebilmek, onun sıcaklığını hissetmek, duygularını paylaşabilmek umuduyla yollara çıkmışlardır. Türk milletinin yüksek vasıflarına güvenen, kazanılan her türlü zaferin milletin eseri olduğunu ifade eden Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yüreğimizdeki yeri hiçbir zaman değişmeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle büyük önder Atatürk’ü bir kez daha sevgi, saygı ve gönül borcuyla anıyor, serhat şehri Edirne’mize gelişinin 89. yıl dönümünün gururunu hissediyor ve paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu konuşmanın ardından program Edirne Lisesi öğrencilerinin Atatürk’ün Edirne’ye gelişi adlı gösteriyi sunmasının ardından son buldu.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.