DOLAR 32,8336 -0.03%
EURO 35,0839 -0.24%
ALTIN 2.444,87-0,22
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2078826-1,42%
Edirne
32°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Atatürk’ün Edirne’ye gelişi anısına sergi

Atatürk’ün Edirne’ye gelişi anısına sergi

ABONE OL
26 Ekim 2021 22:51
Atatürk’ün Edirne’ye gelişi anısına sergi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve SAYRED ortaklığında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 21 Aralık 1930 tarihinde Cumhurbaşkanı olarak Edirne’ye gelişinin 89’uncu yıldönümü anasına karma bir sergi açıldı.

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Elemanları ile Sanatın Yedi Rengi Derneği (SAYRED) sanatçıları işbirliğinde düzenlenen “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye Gelişi” isimli karma sergi, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Eğitim Binası Fuaye Salonu’nda açıldı. 27 sanatçının seramik, heykel, tekstil ve resim alanında yaptığı 40 eserden oluşan sergi yılsonuna kadar ziyaret edilebilecek.

Sergi açılışına; Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Maden, SAYRED Başkanı Mehta Kodaman ile Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı ve SAYRED Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Aylin Beyoğlu’nun yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı. Trakya Üniversitesi akademisyenleri ve SAYRED Üyesi sanatçıların yanı sıra Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversitelerden öğretim üyelerinin eserlerinin de yer aldığı sergi, Trakya Üniversitesi’nin sivil toplum kuruluşları ile yaptığı iş birliğinin güzel bir örneği olarak dikkat çekti.

Sergi açılışı öncesi bir konuşma yapan Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Maden, Mustafa Kemal Atatürk’ün 21 Aralık 1930 tarihinde Cumhurbaşkanı sıfatıyla Edirne’ye geldiğini hatırlatarak, “Bugün bu sergiyi hem Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak hem de sanatı yaşatmak adına oldukça önemli buluyorum. Böyle bir sergiye ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyoruz. Emeği geçen tüm sanatçılara teşekkür ediyorum” dedi.

SAYRED Başkanı Mehtap Kodaman ise serginin, üniversite ve sivil toplum kuruluşu işbirliği açısından önemine dikkat çekerek yeni yıldan sonra da benzer projelere devam edeceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Maden ve SAYRED Başkanı Mehtap Kodaman tarafından sergide eseri bulunan sanatçılara teşekkür belgesi verildi.

Mehtap Kodaman, Aylin Beyoğlu, Figen Girgin, Melek Akyürek, Aysun Cançat ve Ayşe Üstün’ün seçici kurulunu oluşturduğu sergide eseri bulunan sanatçılar şu şekilde: Alparslan Bolu, Aslı Tayfun, Aylin Beyoğlu, Aysun Cançat, Ayşen Karakoç Civili, Ayşe Üstün, Ceren Baykal, Emel Sezer, Ersan Sarıkahya, Famanur Savruk, Figen Girgin, Funda Camelmas Mepa, Gürkan Uzunköprü, Müberra Bülbül, Mehtap Cömert, Mehtap Kodaman, Mert Başkaya, Melek Akyürek, Nergis Çanak, Özge Ergin, Sakine Düzce, Seyide Aydemir, Sümeyye Dursun, Şerife Bilgi, Tansel Mouminoglou, Tuğba Bayrakdar ve Turan Muradova.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.