DOLAR 32,2047 0.05%
EURO 34,9809 0.31%
ALTIN 2.445,79-0,63
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 2235468-0,75%
Edirne
17°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“AVM veya Hotel mi yapılacak?”

“AVM veya Hotel mi yapılacak?”

ABONE OL
1 Nisan 2021 10:56
“AVM veya Hotel mi yapılacak?”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Çolak, Edirne İl Özel İdaresi’nin kent içindeki tesisini kent dışına taşıma kararı aldığını, fakat daha gitmeden bu alanı Ticaret+Turizm alanı yapmak için de plan değişikliğine gittiğini belirterek, “Edirne’nin göbeğine yeni bir AVM veya Hotel mi yapılacak?” diye sordu.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Çolak, yaptığı açıklamada, Edirne İl Özel İdaresi’nin, DSİ Bölge Müdürlüğü yanı, RYS Hotel karşısında bulunan 1,3ha (13.000m2) alandaki tesislerini, “trafiği tehlikeye düşüren vakalar yaşanması” nedeni ile kent dışında taşımaya karar verdiğini belirterek, “Fakat daha gitmeden bu alanı Ticaret+Turizm alanı yapmak için de plan değişikliğine gitmiş. Üstelik plan değişikliği gerekçesi olarak “kentin turizm alanında tanıtımı, sunumu ile konaklama kapasitesinin nitelik ve nicelik bakımından artmış olmakla birlikte hala yetersiz” olduğunu da belirtmiş. Yani; ‘ben buradan taşınıyorum ama yerine, ne yapılacağını da belirleyeyim, hotel yapılsın’ demiş!

Neden ‘ben buradan taşınıyorum, burası yeşil alan ve park olsun veya -pek minik sayılmasa da (13.000m2)- mini kent park olsun dememiş? Yer değiştirmesine gerekçe olarak; ‘Trafiği tehlikeye düşüren vakalar yaşanması’ sayan kurum; yerine önerdiği otel veya AVM’nin de trafik yoğunluğu yaratacağını bilememiş mi?” dedi.

“Bölgede eski terminal ve önünde azda olsa yeşil alan ve parkın kaldırılarak devasa bir kütlenin (Erasta AVM) yapılmasının bile nasıl araç yoğunluğu yarattığını, trafiği olumsuz etkilediğini yaşayarak gördük” diyen Çolak, “Yeni bir Hotel / AVM’nin buradaki ulaşımı felç edeceği apaçık ortadır.  Soruyoruz; İl Genel Meclisi’nin bu plan değişikliğinden haberi var mıdır? Edirne Belediyesi’nin bu plan değişikliğinden haberi var mıdır? Edirne Belediyesi plan değişikliğine kurum görüşü bildirmiş midir? Görüş bildirmiş ise nasıl bir açıklama yapılmıştır? Edirne İl Özel İdaresi’nin taşınarak bırakacağı 13.000m2 alan kamusal alandır. Halkın, Edirnelilerin alanıdır. Bu alanın geleceğine de Edirne halkı karar vermelidir. Bu alan ranta kurban edilmemelidir” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.