14.5 C
Edirne
16:34 - 9 Nisan 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Balkan Haberleri

“Avro’yu kabul edersek, Yunanlılar gibi olacağız”

Kuşkusuz geçtiğimiz haftanın en ürkütücü haberi döviz kurulu babasından geldi.
Johns Hopkins Üniversitesi’nde Uygulamalı Ekonomi dalında doçent olan Steve Hanke bTV’nin 120 Dakika programında, “Bulgaristan avroyu kabul ederse Yunanistan’ın kaderini paylaşır” diye belirtti.

Hanke daha, “Bulgaristan, Avrupa Birliği’nde düşük açıklara sahip, hükümet borcu/GSYİH oranı oldukça düşük olan liderler arasında yer alıyor. Bu bir avantajdır. Yunanistan’ın sorunlarını yaşamıyorsunuz. Yunanistan’ı hatırlıyor musunuz? Büyük bir mali sorun yaşadılar. Avroyu kabul ederseniz, aynı şey muhtemelen Bulgaristan’da da yaşanacak. Avroya katılacaksanız, rezervlerinizden Frankfurth’a büyük miktarlar göndermeniz gerekecek ve bunlar kısmen Avrupa Birliği ve Avrupa Merkez Bankası tarafından kontrol edilecek” diye belirtti.
Mali uzman daha, “Bence Para Kurulu kaldırılmamalı. O bir çocuk değil. O büyük bir güce sahip olan bir devdir. Hiç bir dev başarısız olamaz. Ve dahası, sistem, Rus rublesi ile kriz de dahil farklı krizleri, Küresel Ekonomik Krizi, Yunan krizi gibi çeşitli krizlerde harika başarılara imza attı. Bulgaristan’daki KTB bankası krizinde dahi çökmedi. Para kurulu iyi bir iş çıkardı. Bakın, şunları yapmalısınız. Para Kurulunu alıp banka sistemini de kapsayacak şekilde onu genişletmelisiniz. Banka sisteminiz, Para Kurulu ve Bulgar levi gibi sağlam olacak. En modern sistemin sahibi olacaksınız. Her şeyi ezip geçen Avrupa düzenlemelerini ve bürokratlarını unutmuş olacaksınız. Onlar pek başarılı değiller, tarihleri de pek başarılı değil. Sadece Yunanistan’a bakmanız yeterli olacaktır” diye ilave etti.

(http://olaybg.com/)

Diğer Haberler

Bulgaristan, Türkiye’den ithal edilen 5 ton domatesi imha edecek

Son Haber

Başbakan Borisov, Bulgaristan Kalkınma Bankası’nın yönetimini görevden aldırdı

Son Haber

Türkiye’den Kuzey Makedonya’ya tıbbi malzeme yardımı

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla