Avro’yu mevcut sabit döviz kurunda kabul edecek

07.02.2020 15:27

Avro’yu mevcut sabit döviz kurunda kabul edecek

Bulgaristan’ın Avro Bölgesi’ne katılmasıyla ilgili Döviz Yasası’nda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısı, sessiz ve tartışmasız bir şekilde Meclis Genel Kurulunda ikinci tur oylamada kabul edilerek yasalaştı.

Bulgaristan Merkez Bankası Kanunu’nda değişiklik yapan kanunun 11. paragrafında şöyle deniliyor: “Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Döviz Kuru Mekanizması II (ERM II)’ye katıldığı tarih itibariyle resmi BGN/EUR döviz kuru fiyatı, Ekonomik ve Parasal Birliğin üçüncü aşamasında döviz kuru mekanizması kurulması hakkında 16 Haziran 1997 tarihinde Amsterdam’da kabul edilen Avrupa Konseyi Kararının 2.3. paragrafı ve Avrupa Merkez Bankası ile Avro Bölgesi dışındaki üye devletlerin ulusal merkez bankaları arasında Ekonomik ve Parasal Birliğin üçüncü aşamasında döviz kuru mekanizmasının işletilmesi için prosedürler düzenleyen 16 Mart 2006 tarihli anlaşmanın 1.1 ve 17.1. maddeleri uyarınca kararlaştırılan mevcut BGN/EUR döviz kuru fiyatına eşittir”

Meclis Bütçe Komisyonu Menda Stoyanova, Meclis binasında basına yaptığı açıklamada Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı’nın görüşünü savunmasını beklediğini açıkladı.

Stoyanova, ”Görünüşe göre, tezlerinin güçlü olmadığını ve savunamayacaklarını anladılar, bu yüzden tartışma yoktu” dedi.

Sosyalistler, daha önce iktidardakilerin kanun tasarısını sessiz sedasız Meclisten geçirebilmek için sessiz sedasız Meclis Başkanlığı’na sunduklarını savunmuşlardı.

Stoyanova, ”Bulgaristan vatandaşı için hiçbir şey değişmeyecek. Mevcut BGN/EUR döviz kuru ile ERM 2’de katılacağız. Bugünkü kararlar hiçbir şekilde vatandaşlarımızın cebini etkilemeyecek. Bundan başka bir döviz kuru olmayacak” diye kanaat getirdi.

Bulgaristan İçin BSP İttifakı Milletvekili Manol Genov, bu konuda hükümetin görüşünü duymak istiyor. Genov, ”Bizler, insanların huzurunun bozulmamasından yanayız, panik yaratılmaması gerekir” dedi.

Onun ifadesine göre, kararın insanlara izah edilmesi gerekiyor.

(http://kircaalihaber.com/)

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler