DOLAR 32,2948 -0.05%
EURO 34,9397 -0.03%
ALTIN 2.392,00-0,94
BIST 10.391,892,23%
BITCOIN 2151258-2,61%
Edirne
31°

KAPALI

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Ayçiçeğinde prim 4, fiyat 20 lira olmalı”

“Ayçiçeğinde prim 4, fiyat 20 lira olmalı”

ABONE OL
20 Eylül 2023 10:30
“Ayçiçeğinde prim 4, fiyat 20 lira olmalı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Birlik tarafından açıklanan ayçiçek avans fiyatı sonrası Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, 4 lira prim ve 20 lira fiyat çağrısında bulundu.

2 yıldır yaşanan fiyat sıkıntısı sebebiyle üreticinin ayçiçeğinden kaçacağını dile getiren Başkan Arabacı, bu yıl 3 milyon ton ayçiçeği ihtiyacının yüzde 60 karşıladığını, verimlerin çok düşük olduğunu belirtti. Trakya Birlik’in açıkladığı yüzde 44 oranlı ayçiçeği fiyatı olan 15 liranın çiftçilerin maliyet ile aynı olduğunu kaydetti. Trakya Birlik ve bakanlığa seslenen Hüseyin Arabacı, primin 4 lira, Ayçiçeği için verilecek fiyatın 20 lira olması yönünde taleplerini dile getirdi.

“BİZİM MALİYETİMİZ 15 LİRA, TRAKYA BİRLİK’İN AÇIKLADIĞI FİYAT 15 LİRA”

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı “Bu fiyatlarla üretimin sürdürülebilmesi imkansız. Çiftçinin dayanacak gücü kalmadı. Bizim maliyet hesaplarımıza göre aşağı yukarı 15-15,5 lira maliyetimiz vardı. Ama maalesef ki Trakya Birlik’in yüzde 44 yağ oranlı Ayçiçeği için açıkladığı fiyat 15 lira. Bu maliyetlerle ayçiçeği çiftçisi için tarım sürdürülemez hale geldi. Ama Trakya Birlik’in açıklamasında da dediği gibi; bu avans fiyat. Üreticilerin Trakya Birlik’ten beklentileri var. Çünkü bizim maliyetimiz 15 lira bandında, Trakya Birlik de bu fiyatı avans fiyat olarak açıklamıştı. Trakya Birlik’in kendileri de üretici oldukları için, onlarda maliyeti biliyor. Yani tekrardan üreticilerin mağdur olmayacağı bir fiyat açıklayacaklarını bekliyorum. Biz Trakya Birlik’ten fiyatı beklerken, bununla alakalı da bakanlığımızdan ekstra olarak ayçiçeği için prim bekliyoruz. Geçen yıl 2,5-3 lira demiştik ama bu maliyetler karşısında, bakanlığımızdan 4 lira prim bekliyoruz. İnşallah bakanlığımız da üreticinin ne kadar zor durumda olduğunu görür. Zaten geçen yıl da açıklanan fiyat maliyete yakındı. Bu yıl, hem verim düşüklüğü hem de düşük fiyatın düşük olması, ayçiçeği üreticisini oldukça zora soktu. Bakanlığımızdan bununla ilgili prim desteği bekliyoruz” dedi.

“AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİ AYÇİÇEĞİNDEN KAÇACAK”

3 milyon ton ayçiçeğine ihtiyaçları olduğu gibi bunun yüzde 60’ını karşılayabildiklerini söyleyen ve  bu yıl verilerin çok düşük olduğunu kaydeden  Arabacı “Borsa fiyatları, Trakya Birlik’in açıkladığı fiyat bandında ilerliyor. Ne aşağı, ne yukarı çok fazla bir değişiklik yok. Borsa, şu an için açıklanan fiyatla eşdeğer gidiyor. Ülke olarak 3 milyon ton ayçiçeğine ihtiyacımız var. Bugüne kadar, iyi yıllarda bunun en fazla yüzde 60’ını karşılayabildik. Bu yıl, verimlerin çok düşük olduğu bir yıl. Bundan 1 yıl öncesinde Edirne ilinde 1 milyon dekar ayçiçeği ekilirken, 1 milyon 200 bini geçer hale geldi. Yani ayçiçeği üreticisinin beklentisi yüksekti, kendi kendimize yetebilmemiz adına ekilişlerini çoğalttı. Ama 2 yıldan beri yaşanan fiyat sıkıntısından dolayı ayçiçeği üreticisi, ayçiçeği ekiminden kaçacaktır. Bunu ne biz ne üreticilerimiz, hiçbirimiz istemiyoruz. Bundan dolayı, ayçiçeği üretiminin kendi kendine yetebilir hale gelebilmesi ve devam edebilmesi için üreticiler hem Trakya Birlik’ten hem de bakanlığımızdan prim beklentisi içinde” şeklinde konuştu.

“AYÇİÇEĞİNİN 20 LİRA BANDINDA OLMASINI TALEP EDİYORUZ”

Ayçiçeğinin en kötü 18, makul fiyatın 20 lira olması gerektiğini altını çizen Arabacı, “En kötü şartlarda 18 lira ve üzeri olması lazım. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda, buğday fiyatıyla ayçiçeği fiyatı arasında bir parite vardı; bu da 1’e 2’dir. Ayçiçeği fiyatını, buğday fiyatının 2 katı olarak düşünmek gerekir. Verimin düşük olmasından kaynaklı bu yıl, paritenin biraz daha üzerinde olması gerektiğini, üreticiler olarak arzu etmiştik. Ama maalesef ki fiyatlar bunu karşılamadı. Bundan dolayı da en kötü ihtimalle 18 lira, biraz da üstü olsun dersek de 20 lira bandında olmasını talep ediyoruz” diye noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.