DOLAR 32,1894 -0.11%
EURO 34,9663 0.31%
ALTIN 2.422,470,05
BIST 10.481,300,02%
BITCOIN 22081161,84%
Edirne
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aytekin, “Yüz yüze sınavlar iptal edilsin”

Aytekin, “Yüz yüze sınavlar iptal edilsin”

ABONE OL
25 Aralık 2020 12:25
Aytekin, “Yüz yüze sınavlar iptal edilsin”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Veli Der Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aytekin, çocuklarımızın sağlığından ve geleceklerinden endişeli olduklarını belirterek, yüz yüze sınavların iptal edilmesini istedi.

Edirne Veli Der Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aytekin, yaptığı açıklamada, salgında öğrencilerin eğitimde yaşadığı sorunların ve eşitsizliklerin daha da arttığını söyledi.

Aylardır yüz yüze eğitimin başlayabilmesi için fiziksel hareketliliğin azaltılması, okullarda gerekli önlemlerin alınması, uzaktan eğitimde çocuklarımızın ihtiyacı olan gerekli cihazların ve internet erişiminin sağlanması için seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirten Aytekin, “Tüm çocuklarımızın kamusal eğitim hakkından sorumlu olan MEB ise uyarılarımızı, yaşadığımız sorunları görmezden gelmeye, gerçekliği olmayan sayısal veriler ve açıklamalarla yaşadığımız sorunları yok saymaya devam ediyor” dedi.

Aytekin, fiziksel hareketliliğin azaltılmasına yönelik adımlar atılmadığını belirterek, “Okullarda gerekli ve yeterli önlemler alınmadı. Salgın yayılımının artması nedeniyle okullar, sınıflar karantinaya alındı, seyreltilmiş yüz yüze eğitim önlemlerin yetersizliği nedeniyle sonlandırıldı. MEB; salgın yayılımının ve uzaktan eğitimde yaşanılan sorunların devam ettiği bir süreçte sınavları yüz yüze okullarda gerçekleştirme ısrarını sürdürüyor. Bilim insanlarının uyarıları ise çok açık; 4 haftalık acil kapanma kararının bir an önce uygulanması gerektiği, salgın yayılımının her geçen gün arttığı, 10-19 yaş arası öğrencilerin semptom göstermeseler dahi enfekte olma oranlarının yüksek olduğunu ısrarla ifade ediyorlar. Salgın yayılımındaki artışı nedeniyle 4 günlük sokağa çıkma yasağından hemen sonra yüz yüze sınavların gerçekleşecek olması ise başlı başına büyük bir çelişki” dedi.

Uzaktan eğitime milyonlarca çocuğun halen ulaşamadığına işaret eden Aytekin, “Ulaşabilen çocukların ise yüzde 64’ü cep telefonu ile uzaktan eğitime erişmeye çalışıyor. Çocuklarımızın büyük çoğunluğunun gerçek anlamda uzaktan eğitime erişemediği somut bir gerçeklik. Salgına rağmen müfredat seyreltilmedi. Çocuklarımız tüm kazanımlardan sorumlu. Salgının başından itibaren uzaktan eğitime gerekli cihazı ve internet erişimi olmadığı için hiç ulaşamayan veya sınırlı bir şekilde ulaşan çocuklarımız salgın yayılımına ve sağlık riskine rağmen yüz yüze sınavlara mecbur bırakılıyor. MEB; biz velilere, çocuklarımıza rağmen kararlar alamaz, uygulayamaz. Ödediğimiz vergilerle okullar biz velilere, tüm yurttaşlara aittir. Eğitim ile ilgili tüm kararlar biz veliler ile birlikte alınmalıdır”dedi.

Ülkemizin bugünü ve geleceği olan çocuklarımızın sağlığından ve geleceklerinden endişeli olduklarını belirten Aytekin, “Eğitim en temel haktır. MEB tüm çocuklarımızın eğitim hakkından sorumludur. Çocuklarımızın uzaktan eğitimde ihtiyaç duyduğu tüm cihazlar ve internet erişimi devlet tarafından ücretsiz sağlanmalı ve yüz yüze sınavlar bir an önce iptal edilmelidir” dedi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.