DOLAR 32,1856 -0.14%
EURO 34,9583 0.02%
ALTIN 2.424,840,28
BIST 10.745,370,64%
BITCOIN 2202874-1,12%
Edirne
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Kacır, 17 projenin açılışını yaptı

Bakan Kacır, 17 projenin açılışını yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bakanlığın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı destekleriyle Edirne merkez ve ilçelerinde yürütülen 17 projenin açılışını gerçekleştirdi.

ABONE OL
15 Mart 2024 17:10
Bakan Kacır, 17 projenin açılışını yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Edirne’ye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bakanlığın SOGEP Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı destekleriyle Edirne’de yürütülen ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Gastro Akademi ile Gelecek Mutfakta” projesinin de dahil olduğu 17 projenin açılış gerçekleştirdi.

ETSO’da gerçekleşen programa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın yanı sıra, Edirne Valisi Yunus Sezer, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, ETSO Başkanı Sezai Irmak, siyasi parti ve STK temsilcileri, oda başkanları, çok sayıda girişimci ile iş insanı katılım gösterdi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

“EDİRNE’YE YENİ ESERLER KAZANDIRIYORUZ”

Bakan Kacır, yaptığı konuşmada, Edirne’nin tarih kokan Serhat şehri olduğunu ve Anadolu ile Avrupa arasında köprü görevi gördüğünü belirtti. Geçmişte olduğu gibi bugün de Edirne’nin kendileri için özel bir yerde olduğunu vurgulayan Kacır, şehre yeni eserler kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Edirne’nin nitelikli ve çok yönlü kalkınmasını destekleyecek olan 17 projenin hayırlı olmasını temenni eden Bakan Kacır, projelerin şehre ve ülkeye önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır

“EDİRNE’MİZE SANAYİ KENTİ KİMLİĞİ KAZANDIRACAĞIZ”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Edirne’nin sanayi kenti kimliğini güçlendirmek için önemli projelerin hayata geçirildiğini belirtti. Kacır, yaptığı açıklamada, Edirne’ye yönelik yapılan yatırımların toplam tutarının 24 milyar liraya yaklaştığını ve bu yatırımların 346 yeni veya ilave projeyi içerdiğini ifade etti.

Bakan Kacır, “Edirne’de gerçekleşecek toplam yatırım tutarı 24 milyar liraya yaklaşan 346 yeni ya da ilave yatırımlar için teşvik belgesi düzenledik ve 8 bin 700’den fazla nitelikli istihdamın önünü açtık. 22 yıl önce sadece 1 organize sanayi bölgesi (OSB) bulunurken, 237 milyon lira bakanlık desteğiyle bu sayıyı 4’e çıkardık ve Organize sanayi bölgelerimizde bin 400’ten fazla vatandaşımızın istihdamını sağladık” şeklinde konuştu.

Kacır, ayrıca çevre duyarlılığını önceliklendirdikleri OSB’lerdeki tüm parsellerin üretime geçmesiyle Edirne’nin sanayi kenti kimliğini güçlendireceklerini belirtti. Kacır, “Şehirlerimizde kalkınmanın başat aktörü, ekonominin sac ayağı KOBİ’lerimize can suyu olmaya devam ediyoruz; son 22 yılda 6 bin 400’den fazla KOBİ’ye 644 milyon liranın üzerinde KOSGEB destek ödemesi gerçekleştirdik. Teknoloji girişimciliğini desteklemek üzere Edirne’de 1 teknopark kurduk ve burada faaliyet gösteren firmalara 1,1 milyar liradan fazla ar-ge teşviki sağladık. Ayrıca TÜBİTAK burs ve destek programları kapsamında 142 projeye ve 280 bilim insanına 323 milyon lira destek verdik” ifadelerini kullandı.

“BAKAN GENÇLERE ÇAĞRIDA BULUNDU: BAŞVURULARIMIZI DEVAM EDİYOR”

Bakan Kacır, Deneyap Teknolojisi Atölyeleri’ne yapılan başvuruların devam ettiğini ve Edirne’ye kurulan Deneyap Teknoloji Atölyesi’nde öğrencilere ücretsiz eğitim imkanı sağlandığını belirtti. Bakan Kacır, geleceğin teknoloji liderlerini yetiştirmeyi hedefleyen Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı kapsamında tüm illerdeki Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne başvuruların 25 Mart’a kadar devam edeceğini ifade etti.

Deneyap Teknolojisi Atölyeleri’nde orta okul ve lise öğrencilerine tasarım, robotik kodlama, yapay zeka, havacılık ve uzay teknolojileri gibi 11 farklı yenilikçi teknoloji başlığında 36 ay boyunca ücretsiz eğitim imkanı sunulduğunu dile getiren Bakan Kacır, öğrencilere çağrıda bulunarak, 4., 5., 8., 9. sınıf ve lise hazırlık sınıfında okuyan gençlerin başvurularını beklediklerini vurguladı.

“11 MEŞHUR YÖRESEL LEZZETİ TESCİLLEDİK”

Edirne’nin zengin gastronomi kültürüne vurgu yapan Bakan Kacır, “Diğer yandan Edirne’mizin eşsiz tatlarını, lezzetlerini unutmadık. Badem ezmesinden tava ciğerine, Meriç yer fıstığından İpsala pirincine Edirne’mizin 11 meşhur yöresel lezzetini coğrafi işaretle tescilledik. Hem üreticilerimizi hem tüketicilerimizi hem de kültürümüzü koruma altına aldık” dedi.

“HİZMET SEKTÖRÜNÜN ELAMAN İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN İSTİHDAM GARANTİLİ EĞİTİMLER”

Bakan Kacır, Edirne’de gerçekleştirilen mutfak projesiyle kadın istihdamının ve hizmet sektöründe sunulacak katkının önemini vurgulayarak, istihdam garantili eğitimlerin önemine dikkat çekti. Trakya Kalkınma Ajansı aracılığıyla Edirne’de gençlere, kadınlara, çocuklara, çiftçilere, sanayicilere ve dezavantajlı vatandaşlara yönelik projelerin açılışını gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Kacır, yerel kalkınmayı destekleyecek ve şehrin ekonomisine katkı sağlayacak olan 17 eserin Edirne’ye kazandırıldığını ifade etti.

Bakan Kacır, projelerden bazılarını şu şekilde özetledi: “Kadının Emeği Evinin Ekmeği” projesiyle kadınların ürettiği el emeği ürünlerin markalaşması, pazarlanması ve satışının desteklendiğini, böylece kadın istihdamının artırıldığını belirtti. Ayrıca “Gastro-Akademi ile Gelecek Mutfakta” projesiyle hizmet sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için istihdam garantili eğitimlerin verildiğini söyledi.

“EDİRNE GERÇEK BELEDİYECİLİĞE HASRET”

Edirne’nin, gerçek belediyeciliğe ve gönül belediyeciliğine hasret olduğunu belirten Bakan Kacır, “Edirne için yeni hedefler koymaya, projeler üretmeye devam edeceğiz. Edirne görüyoruz ki, maalesef gerçek belediyeciliğe, gönül belediyeciliğine hasret. Diyoruz ki; gelin 31 Mart’ta Edirne’de bu hasrete son verelim Edirne gerçek belediyecilikle tanışsın, Türkiye Yüzyılı’nda yoluna güçlü devam etsin. Biz, bu kadim şehir Edirne’yi bir başka seviyoruz. Biz bu şehrin yiğitliğini, cesaretini seviyoruz. Biz bu kadim şehrin söz konusu millet ve memleket olunca hep en ön safta olan vatanperver insanlarını seviyoruz. İnanıyoruz ki inşallah Edirne, 31 Mart’ta tercihini sadece vatan ve millete hizmet aşkıyla çalışanlardan yana kullanacaktır” diye vurguladı.

Edirne Valisi Yunus Sezer

“UMUDUMUZ SERBEST TİCARET BÖLGESİ, ENDÜSTRİ BÖLGELERİ VE TEKNOLOJİYE DAYALI ALANLARIN OLUŞTURULMASI”

Edirne Valisi Yunus Sezer de şehrin stratejik konumu ve verimli topraklarıyla Türkiye’nin nadir illerinden biri olduğunu belirterek, kentin turizm ve sanayi potansiyelinin daha etkin kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Vali Sezer, “Edirne, Balkanlar’a uzun yıllar başkentlik yapmış önemli bir şehir. Ancak turizmde henüz yüzde 5-10’luk bir potansiyeli kullanıyoruz. Sanayi alanında ise tarıma dayalı ekonomi ile modernize edilmiş bir tarım sektörümüz var. Ancak bu dönüşümle işsiz kalan özellikle Roman vatandaşlarımız var. Yeşil sanayi ve teknoloji ağırlıklı sanayiye ihtiyacımız var. Son 5-6 ay içinde neredeyse 4 organize sanayi bölgesi kuruldu. Umudumuz, burada serbest ticaret bölgeleri, endüstri bölgeleri ve teknoloji odaklı alanların oluşturulmasıyla Edirne’yi Balkanların cazibe merkezi haline getirmek” dedi.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin

17 PROJENİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise Edirne ve ilçelerinde turizmden gastronomiye, kadınların el emeğinin görünür kılınmasından istihdamın arttırılmasına kadar birçok alanda yürütülen 17 projenin açılışı için bir araya geldiklerini belirtti. Bugün gerçekleştirilen açılışların yanı sıra Kalkınma Ajansının farklı projelerde de faaliyette bulunduğunu ifade eden Şahin, Edirne’nin ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi. Gelecekte daha birçok projeyi hayata geçirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Şahin, bakanlık ve genel müdürlüklerinin katkı ve destekleriyle bu hedefe ulaşacaklarını belirtti.

Konuşmaların ardından projelerin açılış kurdelesi kesilirken, ETSO Başkanı Sezai Irmak, Bakan Kacır’a hediye takdiminde bulunuldu.

KURSİYERLERLE RAMAZAN PİDESİ HAZIRLADI

Proje açılışın ardından “Gastro Akademi ile Gelecek Mutfakta” Projesi kapsamında ETSO’da açılan mutfağı ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, kursiyerlerle birlikte Ramazan pidesi hazırladı.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.