28.9 C
Edirne
23:19 - 3 Temmuz 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Güncel

Balkan şehitlerimizi minnetle anıyoruz…

Şükrü Paşa komutasında Edirne’yi 5 ay 5 gün boyunca her türlü olumsuzluklara rağmen kahramanca savunan Balkan Şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.

Şükrü Paşa komutasında Edirne’yi kahramanca savunan ve düşmanı Türk topraklarından söküp atan Balkan Şehitlerini bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz…

Edirne’nin ‘kara günü’ olarak bilinen 26 Mart Balkan Şehitleri için bugün düzenlenecek olan anma programı ve çelenk sunma törenleri koronavirüs tedbirleri kapsamında iptal edildi.

KARA GÜN

Edirne 11 gün boyunca Bulgar topları ile görülmemiş bir şekilde dövülmüştür. Şehre düşen Bine yakın top Selimiye Camii yakınlarına kadar ulaşarak can ve mal kayıplarına sebep olur. Şehrin içinde bulunduğu zor koşulları zaman zaman İstanbul’a ileten Şükrü Paşa’ya, Nisan sonuna kadar direnmesi söylenmiştir.

Edirne’nin ancak birkaç gün direnebilme şansı vardır. 26 Mart 1912 sabahı Edirne’nin Doğu hattı düşerken, Şükrü Paşa Bulgar tarafına elçiler gönderir. Ateşkes şartlarını bildirir. Gün daha öğlen olmadan, ilk Bulgar Sırp birlikleri Hristiyan halklarının alkışları içerisinde şehre girmeye başlar. Ardından Bulgar tarafından Ferdinand, Edirne’ye gelir.

Edirne’yi müdafaasıyla kendine hayran bıraktıran Şükrü Paşa ile tanışır ve Paşa’ya kılıcını teslim eder. Osmanlı Devleti Balkan Savaşları sonunda tüm Makedonya’yı, Batı Trakya’yı, Gökçeada ve Bozcaada dışındaki adaları kaybetmiştir. Balkan Savaşları’nı yaşamış olanların anılarına baktığımızda aşağı yukarı aynı şeyleri söylerler. “Çok zahmet çektik, süpürge tohumundan ekmek yedik, peynir suyuna pilav pişirdik, hastalıklar yüzünden insanlar perişan oldu. Hayvanlar açlık yüzünden birbirlerinin kuyruklarını kemirdiler.”

Harun Aker

Diğer Haberler

261 bin 750 kök Hint keneviri imha edildi

Hüsnü Sarıgül

Kaçak üretilen 41 bin litre etil alkol ele geçirildi

Hüsnü Sarıgül

Meriç kenarı sosyal tesisleri hizmete açıldı

Hüsnü Sarıgül

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla