DOLAR 32,2578 0.03%
EURO 35,0483 -0.02%
ALTIN 2.443,67-0,12
BIST 10.677,490,19%
BITCOIN 22062740,01%
Edirne
22°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Barajlarda su seviyeleri arttı

Barajlarda su seviyeleri arttı

ABONE OL
14 Ocak 2021 10:46
Barajlarda su seviyeleri arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, son 3 günde Edirne’ye metrekare başına 109.6 kilogram yağış düştüğünü belirterek, bu yağışlarla birlikte kentin 1,1,5 yıllık su ihtiyacını karşılayacak miktarda barajlarda hacim artışı yaşandığını söyledi.

Gürkan ayrıca, kuvvetli yağış nedeniyle kentte devam eden altyapı çalışmalarını da değerlendirme imkanı bulduklarını ve altyapısı tamamlanan mahallerde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan son 3 gündür kenti etkisi altını alarak, nehirlerin debisinin yükselmesine bazı cadde ve sokaklarının adeta gölü döndüğü sağanak yağışlarla ilgili belediye meclis salonunda basın toplantısı düzenledi. Gürkan açıklamalarında alt yapı çalışmalarıyla ilgili kendisini eleştirenlerde üstü kapalı mesaj gönderdi.

Altyapı çalışmaları sayesinde eskiden taşkın yaşanan caddelerde bu sefer herhangi bir olumsuzluk yaşanamadığını anlatan Gürkan, “Yeni yerleşim bölgesinde 2020 yılında başladığımız, altyapısını tamamladığımız ve önceki yıllarda su baskınlarının, taşkınlarının yaşandığı Abdi İpekçi Caddesi, İlhami Ertem Caddesi, Hoca Ahmet Yesevi Caddesi, Dr. Sadık Ahmet Caddesi, Muammer Aksoy Caddesi, Ekol Hastanesi civarı, Şevki Arman Caddesi, E-5 Karayolu Talatpaşa Asfaltı Migros Kavşağı ile Olin Kavşağı’nda herhangi bir olumsuz durum olmadığı ve sistemin sorunsuz çalıştığı gözlenmiştir. Bu bölgelerin 109 kg yağışla önceki yıllarda ne hale geldiğini hepiniz hatırlıyorsunuz. Bunların eski görüntüleri de muhtemelen hepinizde vardır. Sizlerden ricam o eski görüntülerle, bu son yaşadığımız yoğun yağıştan sonraki görüntüleri karşılaştırmanız. Vatandaşımızda ve basın olarak sizlerde bu karşılaştırmayı pek yapmıyorsunuz yapmanızı isterim. 1 yıldır devam eden altyapı çalışmaları nedir; en doğal test sürecini yaşadık bu yağışlarla, Edirne Belediyesi’nin yapmış olduğu altyapı çalışmaları başarılı oldu mu olamadı mı?, buralardan sonuç çıkarmak mümkün. Bu bizim içinde önemli bir referans. Demek ki bütün eleştirilere rağmen yapılan sistem çalışıyor, yapılan projeler doğru projeler, yapılan iş doğru iş. Altyapısı henüz tamamlanmayan bölgelerde sorunlar yaşadık. Özellikle iki mahallemizde Abdurrahman ve İstasyon mahallerinde. Oralarda da altyapıları henüz bitmediği için. Demek ki oradaki altyapıları da bitirdiğimizde burada da bu sorunlar yaşanmayacak” şeklinde konuştu.

“23 MİLYON METREKÜP SU İLAVESİ GELDİ”

Yağışlarla barajlardaki doluluk oranlarının da arttığını vurgulayan Gürkan, “Yağışlardan önce Süloğlu ve Kayalıköy Barajlarında ki su rezervlerinde düşüş yaşandığını belirten Gürkan, “Süloğlu Barajı’nın toplam su rezervi 14 milyon metreküpe düşmüştü. Doluluk oranı da yüzde 31 civarındaydı. Son yağışlarla birlikte doluluk oranı yüzde 46’ya ulaştı. 14 milyon metreküp olan hacmi de yaklaşık 21 milyon metreküp doluluğa ulaştı. 7 milyon metreküp artış söz konusu. 2017 yılından bugüne tamamen su aldığımız Kayalıköy Barajı’nın yaklaşık 150 milyon metreküp hacmi var. Bu barajımız da 8,5 milyon metreküpe düşmüştü. Doluluk oranı ise yüzde 6’ya düşmüştü. Bu bizi ciddi anlamda tedirgin etmişti.  Süloğlu Barajı’ndan tekrar su almaya başlamış; Paşaçayırı mevkiindeki su kuyularını tekrar revize edip, orada 3 ilave kuyu açma çalışmasına başlamıştık. Ayrıca Paşaçayırdan aldığımız suyu Buçuktepe’ye ilettiğimiz 5,5 kilometrelik isale hattını duktil boru ile değiştirme çalışmasına başlamıştık. Ona da devam edeceğiz. Çünkü ileriye yönelik tedbirli olmakta her zaman fayda var. Bu çalışmalarımız devam edecek.  Kayalıköy Barajı’nın 8,5 milyon metreküpe ve yüzde 6’ya düşmüş olan doluluk oranı son yağışlarla beraber yüzde 21’e ve 31 milyon metreküpe çıktı. Yani yaklaşık, 23 milyon metreküp su aldı. Bu bizim için sevindirici ve bizi ciddi anlamda rahatlatan bir gelişme oldu. Tabi bu rakamlar şunu da gösteriyor, Süloğlu Barajı’na 7 milyon metreküp, Kayalıköy Barajı’na da 23 milyon metreküp su ilavesi geldi. Bu yağışın miktarı ve yoğunluğu ile ilgili de herkese bir fikir vermesi gerekir. Baktığımızda Edirne’ye son 3 günde metrekare başına toplam 109.6 kilogram yağış düştü. Edirne’nin yağış ortalamasını metrekareye 24 kilogram olarak hesaplarsak, 109.6 kilogram yağış, 4 katından fazla bir yağış düştü.”

KAR YAĞIŞI İÇİN BELEDİYE TEYAKKUZ HALİNDE

Gürkan son olarak Cuma günü beklenen kar yağışına karşıda tüm hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, olası kar yağışına karşı vatandaşların tedbirli olmalarını istedi. Kar yağışı ve buzlanmadan dolayı kışlık tekerleği olmayan araçların trafiğe çıkmaması gerektiğini hatırlatan Gürkan, belediye olarak da olası kar yağışına yönelik tüm hazırlıklarını tamamladıklarını belirtti.

Gürkan, “Meteorolojinin tahminlerine göre 14 Ocak Perşembe akşamı başlaması beklenen olası kar yağışına karşı hazırlıklarımızı tamamladık. Ekiplerimiz hazır. Kar küreme araçlarımız hazır. Tam teşekküllü 3 kamyonumuz, 4 traktörümüz, greyderlerimiz ve kepçelerimiz hazır. Yaklaşık 15 civarında araçla ekiplerimiz hazır. Solüsyonlarımız hazır, tuzumuz var. Bir sıkıntımız yok. Sokak hayvanlarımız için mamalarımız hazır. Ancak ben vatandaşlarımızdan da tedbirli olmalarını özellikle istiyorum. Bilhassa trafiğe çıktıkları araçlarına kış lastiklerini muhakkak taktırsınlar.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.