“Başka bir yere taşınması daha şık dururdu”

14.05.2020 17:04

“Başka bir yere taşınması daha şık dururdu”

Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük tartışma konusu olan Sevda Çeşmesi ile ilgili olarak, “Yapılırken de, yıkılırken de bize sorulmadı. Başka bir yere taşınması emeğe saygı anlamında gerekli ve iyi olurdu. Daha şık dururdu” dedi.

2009 yılında dönemin Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi tarafından Saraçlar Caddesi’ne yaptırılan Sevda Çeşmesi’nin alt yapı çalışmaları kapsamında, Edirne Belediyesi tarafından yıkılması kamuoyunda tartışma konusu olmuştu. Yıkımı bir kesim doğru bulurken bir kesimde buna sert şekilde tepki göstermişti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ve yıkım kararının ilgili kurumlara sorulabileceğini anlatan Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük’ün açıklamaları şöyle;

“Sorun, orada yapılmasıydı. Yapılırken daha yanlış yapıldı, kimseye sorulmamıştı. Caddenin tarihi yapısına uygun olmadığı söylenmişti, duyarlı kurumlar ve SİT tarafından. Sanıyorum bir davası vardı, devam ediyor olabilir. SİT tarafından yıkılma kararı vardı bildiğim kadarıyla.

“BİR EMEK VAR”

Yapılırken de, yıkılırken de bize sorulmadı. Hiç olmaması daha güzeldi. Tabi ki yapılmış bir emek var. Oradan alıp başka bir tarafa konulabilirdi. Keşke öyle olsaydı. Bir sanatçı, bir ürün ortaya koymuş. Beğenilir, beğenilmez tabi ayrı konu ama bir emek var sonuçta. Mevcut yerinden alınıp başka bir yere konulması değerlendirilemez miydi diye düşünüyorum. Farklı düşünenlerinde direkt cephe almalarını engellerdi bu. Bu şekilde yapılsaydı böyle bir tartışma ve olumsuzluk söz konusu olmazdı.

“EDİRNE’NİN SİMGESİ DİYEMEYİZ”

Sevda Çeşmesi’ni, Edirne’nin simgesi olarak tanımlamak; Edirne’yi küçümsemek demektir. Simge tarihi bir şeydir. Simge olabilmesi için 500 yıllık, binlerce yıllık bir şey olsun ki simge olsun. Simge dediğimizde kentin tarihiyle, kültürüyle bağlantılı olması lazım. Başka bir tarafa taşınsaydı daha şık olurdu. İlgili kurumlara sorulabilirdi, tartışabilirdik diye de düşünüyoruz. Belediye belki de karara göre yıktı onu. Ama doğal bir şey kentlerde böyle şeyler olabilir. Mantık olarak yıkılması doğru.

“YAPAN ADAMLARDA HİÇ AKIL YOK DEMEK Kİ”

Gerçekten onun altından altyapı sistemi geçiyorsa yapan adamlarda hiç akıl yok demek ki. Böyle bir semte neden yaptın bunu? Yarın buranın yenileneceğini ben 20 yıldır dinliyorum başkanlardan, başkan adaylarından. Hep altyapıdan söz ediliyor. Sevda Çeşmesi yapılalı 20 yıl olmadı sonuçta.

(Hüsnü SARIGÜL)

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler