DOLAR 32,2037 0.02%
EURO 35,0051 0.33%
ALTIN 2.454,16-0,29
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 2231157-0,88%
Edirne
17°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başkan Gürkan, Çinli heyeti ağırladı

Başkan Gürkan, Çinli heyeti ağırladı

ABONE OL
17 Aralık 2019 10:51
Başkan Gürkan, Çinli heyeti ağırladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Liuzhou Belediye Başkanı Wu Wei ile beraberindeki heyeti ağırladı. Edirne ile ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini belirten Liuzhou Belediye Başkanı Wu Wei, “İki şehrin kazanmasını sağlayacak bir proje sunmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Edirne’nin tarım ve turizm alanında ilerlediğini belirten Başkan Gürkan da “Sizlerle birlikte işbirliği yapmaktan, sizlerle birlikte çalışmaktan mutluluk duyarız” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Liuzhou Belediye Başkanı Wu Wei, Genel Sekreter Yardımcısı Jiang Wei ve beraberindeki heyet Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti.

Edirne’de olmaktan mutluluk duyduklarını ve Edirne’yi çok beğendiklerini belirten Liuzhou Belediye Başkanı Wu Wei, “Edirne ile ikili ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz” diyerek, yaşadıkları şehir hakkında da Başkan Gürkan’a bilgiler verdi.

Liuzhou Belediye Başkanı Wu Wei, “Geldiğimiz bölge özellikle sanayisi ile meşhurdur. Ağırlıkla otomobil ve demir sanayisi mevcuttur. 4 milyon nüfusa sahip. İşsizlik oranı çok düşük; bin kişiden 4 kişi işsiz.  Teknolojimizi ve sanayimizi gün geçtikçe geliştirmeye çalışıyoruz. Edirne ile ikili ilişkilerimizi geliştirmeyi istiyoruz. Çünkü Edirne tekstil sanayisi ve tarihi ile önemli bir şehir. Her iki şehrin kazanmasını sağlayacak bir proje sunmaya çalışıyoruz. Tekrardan bizi ağırladığınız için teşekkür ederiz” diye konuştu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kendisine yapılan ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Edirne, 8 bin 300 yıllık bir şehir. Coğrafi konumu nedeniyle hep bir geçiş noktası olmuş; Avrupa’dan Asya’ya, Asya’dan Avrupa’ya. Bütün bir tarihi boyunca birçok medeniyet, birçok toplum hep Edirne’den gelip geçmiştir. Bu durum Edirne’ye kültürel bir miras bırakmış ama Edirne’yi de hep işgallerle karşı karşıya bırakmış. Tarih, hepimizin ders alması gereken bir alandır. Yapılan hatalardan ders alarak gelecekte tekrar etmemiz; daha iyi bir gelecek kurmamız gerekiyor. Buradan gelip geçen birçok medeniyetin bize bıraktığı miras, hem yapı olarak hem de gelenek, görenek, çok kültürlülük anlamında çok güçlü bir miras var. Bugün ki Edirne, bunların üzerine kurulmuş bir şehir.  Edirne, Türkiye Cumhuriyet’inin batı şehridir. Komşularımız Bulgaristan ve Yunanistan AB şehridir. Komşularımız ile de çok güçlü ilişkilerimiz var” dedi.

Edirne’nin Türkiye ortalamasının üzerinde verimli topraklara sahip olduğunu belirten Gürkan, “Örneğin Türkiye’deki pirinç üretiminin yüzde 40’ı Edirne’de yapılıyor. Edirne hem bir tarım şehri ama bir taraftan da çok güçlü bir turizm şehri. Edirne Türkiye’nin İstanbul ve Antalya’dan sonra en çok turist çeken üçüncü şehridir.  2018 yılında yaklaşık 5,5 milyon turist geldi Edirne’ye. Tüm dünyada en çok turist çeken şehir sıralamasında da ilk 100’ün içinde yer alan bir şehir. Edirne’de daha çok çevre ile ekoloji ile problemi olmayan tekstil sanayi mevcut. Tabi ki istihdam için sanayi çok önemli, bununla ilgili de çalışmalar yapıyoruz ama ağırlık olarak tarım ve turizm üzerinde gidiyoruz. Sizlerle işbirliği yapmaktan, sizlerle birlikte çalışmaktan biz de mutlu oluruz. Kardeş belediyelerin çalışmalarının ticari anlamda da desteklenmesi gerekiyor. Yoksa bir süre sonra kopuyor bu ilişkiler. Yılda bir kez görüşmekle, bir festivale gitmekle bunları sürdüremiyorsunuz. Mutlaka iş insanlarıyla, ekonomiyle bunun güçlendirilmesi gerekiyor. Ticaret odalarını da bu işe sokmak gerekiyor. Umuyorum ki bu ilişkileri önümüzdeki günlerde güçlendirerek, devam ettiririz” diye konuştu.

Daha sonra Liuzhou Belediye Başkanı Wu Wei, Başkan Gürkan’ı 2020 yılında şehirlerinde düzenlenecek olan en büyük otomotiv fuarına davet ederek; davetiye sundu. Başkan Gürkan’da  Liuzhou Belediye Başkanı Wu Wei, Edirne’nin simgelerinden oluşan hediyeler takdim ederek; 29 Haziran – 05 Temmuz 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 659. Kırkpınar’a davet etti.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.