DOLAR 32,7523 1.47%
EURO 35,0701 0.44%
ALTIN 2.456,492,75
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21511800,03%
Edirne
27°

AÇIK

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Belediye Meclisi Olağanüstü Toplanacak

Belediye Meclisi Olağanüstü Toplanacak

ABONE OL
26 Kasım 2021 23:12
Belediye Meclisi Olağanüstü Toplanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Meclisi, 2020 yılındaki ikinci olağanüstü toplantısını 13 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirecek. Mecliste, gündeme alınan 4 konu görüşülecek.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında toplanacak Edirne Belediye Meclisi’nde 4 gündem maddesi görüşülecek. 13 Mayıs Çarşamba günü saat 14.00’te Belediye Meclis Salonu’nda yapılacak olağanüstü toplantıda, Hıdır tabya girişinde belediyenin kullanımında olan 5129 metrekarelik alanın müze tarafından kullanılmak üzere Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi, 17 Nisan 2020 tarih ve 31102 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, 7244 Sayılı “Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik Ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında toplu taşıma hizmetinin kesintisiz olarak yürütülebilmesiyle sınırlı olacak şekilde koronavirüs önleme tedbirleri dönemi içerisinde gelir desteği yapılması ve toplu taşıma hatlarındaki düzenlemeler için Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yetki verilmesi, Belediye mülkiyetindeki taşınmazlarda bulunan ancak 19 Mart itibarı ile faaliyetleri durdurulan ya da faaliyette bulunamayan işletmelerin kira ya da ecrimisil bedellerinin tahsil edilmemesi ile ilgili işlemler için Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi ile COVİD-19 salgını ile mücadele kapsamında faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerin yıllık İlan ve Reklam Vergileri, yıllık Çevre Temizlik Vergileri ve Edirne Belediye Başkanlığı 2020 Yılı Vergi, Resim, Harç ve Ücret Tarifeleri’ nde belirlenen ve bu dönemde faaliyetleri durdurulan ya da faaliyette bulunamayan işletmelerden Katı Atık Toplama ve Taşıma Ücreti’nin faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunulamayan dönemlere isabet eden kısmının alınmaması ile ilgili yine Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi konuları görüşülecek.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, olağanüstü yapılacak bu meclis toplantısında da önemli kararlar alacaklarını söyledi. Gürkan, “Koronavirüs tedbirleri maalesef dünyada olduğu gibi ülkemizde de her alanı olumsuz etkiledi. Özellikle küçük işletmeler ekonomik anlamda önemli sıkıntılar yaşıyor. Biz de bu meclis toplantımızda, bu dönemde kiracılarımızdan kira ve ecrimisil bedellerini almayacağız. Ayrıca yine bu dönemde aynı şekilde faaliyetleri durdurulan ya da faaliyette bulunamayan işletmelerden katı atık toplama ve taşıma ücretlerini tahsil etmeyeceğiz. Yani biz bu vatandaşlarımızın borçlarını ötelemiyoruz, tamamen bu dönemdeki borçlarını almıyoruz. Bu da onlara bizden bir katkı olacak” dedi.

Belediye Meclisi Olağanüstü Toplantısı’na, Nisan ayında olduğu gibi yine vatandaşlar ve basın mensupları Covid-19 tedbirleri kapsamında alınamayacak. Meclis toplantısı Belediyenin www.edirne.bel.tr resmi web sayfası ile tüm sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelge ile büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yapması gereken meclis toplantılarını ertelemiş, gerektiği durumlarda olağanüstü meclis toplantısı yapabileceklerini belirtmişti. Bunun üzerine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, önceden planlanan bazı konuların görüşülmesi için 15 Nisan’da Belediye Meclisi’ni 2020 yılının ilk olağanüstü toplantısına çağırmış ve toplantı gerçekleştirilmişti. 5393 sayılı Belediye Kanunu kapsamında Belediye Meclisi Belediye Başkanı’nın çağrısı ile yılda 3 kez olağanüstü toplantı yapabiliyor.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.