Belediye işçilerinin sözleşme sevinci

12.02.2021 14:47

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Disk Genel-İş ile son imzaları attı. Edirne Belediyesi’nde çalışan işçiler, Edirne Belediyesi’nin Disk Genel-İş ile yaptığı toplu sözleşme ile zamlı maaşlarına ve birçok sosyal hakka bugün itibarıyla kavuştu. Belediye emekçilerinin asgari (en düşük) net ücret 3.250 TL + 2 bayram ikramiyesi + 1 Mayıs ikramiyesi + 2 tane 15’er günlük ikramiye ve 40 saat üzeri fazla mesai üzerinden maaş alacak olması Edirne Belediyesi’nde bayram havası yarattı.

Belediye işçilerinin sözleşme sevinci

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Disk Genel-İş ile son imzaları attı. Edirne Belediyesi’nde çalışan işçiler, Edirne Belediyesi’nin Disk Genel-İş ile yaptığı toplu sözleşme ile zamlı maaşlarına ve birçok sosyal hakka bugün itibarıyla kavuştu. Belediye emekçilerinin asgari (en düşük) net ücret 3.250 TL + 2 bayram ikramiyesi + 1 Mayıs ikramiyesi + 2 tane 15’er günlük ikramiye ve 40 saat üzeri fazla mesai üzerinden maaş alacak olması Edirne Belediyesi’nde bayram havası yarattı.

Edirne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen imza törenine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Disk Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ile belediye emekçileri katıldı. Burada belediye emekçilerine seslenen Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bizim bir örgütlenme hasretimiz vardı. Bir emek mücadelesi hasretimiz vardı. Bir toplu sözleşme hasretimiz vardı. Disk Genel – İş Sendikası ile birlikte son imzaları da atarak, bu hasreti şimdilik dindirdik. Çünkü bunun sonrası var. Biz taşeron kaldırılsın derken, yeni bir taşeron sistemi yaratılsın demedik. Taşeron özel sektörün elinden alınıp, belediyeler aracılığıyla yapılsın demedik. Bir öncekinden iyi midir? İyidir. Ama en iyisi midir? Değildir. Şimdi yurt genelinde bunun mücadelesini vereceğiz, hep beraber. Yaşamının büyük kısmını emek mücadelesi ile geçirmiş bir belediye başkanı olarak, örgütlülükten hak, hukuk, adalet için savaşan bir yurttaş noktasına gelmiş birisi olarak, bu mücadelede de yine sizlerle beraber olacağız” diye konuştu.

HİZMET İÇİ EĞİTİMLE ETKİLİ İLETİŞİM

Belediyeciliğin sadece Türkiye’nin değil dünyanın en zor işlerinden biri olduğunu belirten Gürkan, “Belediye, belediyecilik halkın her anında, her noktasında ve her sıkıntısında yanında olmaktır. Belediyeci yaptığından takdir beklemez, belediyeci yaptığından teşekkür beklemez. Bizim işimiz halkın her sorununu çözmek, bizi ait olmasa bile her sorununu çözmek, kısa sürede çözmek, sıkıntısız çözmek ve doğabilecek sorunlarında önüne geçmektir. Hepimiz kendi alanlarında Edirne halkına hizmet etmeye devam ederken diğer taraftan da belediyemiz içerisinde hizmet içi eğitimlere başlayacağız. Sıkıntılı alanlarımız, sıkıntılı noktalarımız var. Özellikle halkla ilişkiler konusunda çok ciddi sıkıntılarımız var. Bu sadece Edirne Belediyesi’nde mi? Değil. Her yerde var ama biz önce kendi evimizin içerisini düzenlemek zorundayız. Bir anlamda işverenimiz olan, bir anlamda ekmek yememizin nedeni, gerekçesi olan halka hep daha iyi hizmeti ama bu iyi hizmeti verirken de daha sağlıklı, daha insanca bir iletişimle hizmet vermenin çözümlerini arayacağız ve bunu gerçekleştireceğiz. Bunu belki de Türkiye’de ilk başlatan biz olacağız. Bunu yapmak zorundayız. Eğer biz gece-gündüz demeden, haftaiçi-haftasonu demeden, soğuk-sıcak demeden en zor şartlarda bu halk için çalışıyorsak, bu halk için nasıl çalıştığımızı da halkımıza doğru şekilde anlatmamız lazım. Halkımız benim emekçi arkadaşımın eksi 5 derecede gece saat 1,5’ta o patlayan, taşan kanalizasyonun içine girdiğini bilmeli. Halkımız gündüz 40 derece sıcaklıkta makine ile kazamadığı yeri eliyle kazan emekçi arkadaşımın o alın terini bilmeli. Ama bunu bilirken de bizde halkımıza iletişimimizde sevgimizi, saygımızı ve belediye emekçimizin onlara karşı gösterdiği içten samimiyeti vermek, hissettirmek zorundayız. Önümüzdeki dönemin en yoğun çalışma alanlarından biri bu olacak. Bunu beraber gerçekleştireceğiz. Emin olun bu sizleri de çok fazlasıyla memnun edecek. Bundan eminim. Çünkü hepinizin o yüreğindeki insan sevgisini, Edirne sevdasını, insanlara bir şeyler verebilme heyecanını biliyorum. Bunu başaracağımıza ben eminim. Biliyorum ki sizlerde eminsiniz” dedi.

“PANDEMİ HEPİMİZİN NEFES BORULARINI SIKTI”

Disk Genel-İş ile yaklaşık 3 ay süren toplu sözleşme görüşmelerinin yapıldığını belirten Gürkan, “Bu ilk toplu sözleşme. Eksiklikleri, aksaklıkları, yetersizlikleri mutlaka vardı. Ama emin olun bu süreçte işyeri temsilcileri başta olmak üzere şube yönetimi, Genel İş’in genel yönetimi, Belediye Personel A.Ş.’nin yönetim kurulu üyeleri ve ben herkes elinden geleni yaptı. Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Dünya olarak da ülke olarak da Edirne olarak da Edirne Belediyesi olarak da. Ekonomik krizin üzerine binen pandemi hepimizin nefes borularını sıktı adeta. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu ülkede yıllardır sürdürdüğü daha iyi bir asgari ücret mücadelesi, sizlerle beraber örgütlü bir sese dönüştü ve hükümette buna kayıtsız kalamadı. Yeterli midir? Elbette değildir. Ama Sayın Kılıçdaroğlu’nun başlattığı bu haklı çıkış ve ardından emekçilere verdiği destekler olmasa bugün asgari ücret 2 bin 825 lira bile olmazdı. Buna kimsenin kuşkusu olmasın. CHP her zaman olduğu gibi yine emeğin, yine emekçinin, yine ekmek davasının yanında olmuştur, olmaya da devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediyelerde en düşük asgari ücrettin 3 bin 100 TL olacak demesinin ardından Disk Genel-İş ile 3 bin 250 TL asgari maaş üzerinden anlaştıklarını belirten Gürkan, “Bunun üzerine 2 adet 15 günlük ikramiye, 2 adet dini bayram ikramiyesi, 1 Mayıs ikramiyesi ve diğer sosyal haklar var.   1 Temmuz 2020 yılından bu yana geçtiğimiz 6 aylık döneme ilişkin fark alacaklarımız var. Onları da mutlaka hesaplarınıza yatıracağız.  Emek mücadelemiz, özgürlük mücadelemiz, demokrasi mücadelemiz, insan hakları mücadelemiz, sonuna kadar birlikte devam edecek. Hepimize hayırlı olsun” dedi.

Daha sonra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Disk Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ile birlikte toplu sözleşmeye dair son imzaları attı.  Belediye işçilerinin bugün itibaren zamlı maaşlarına ve birçok sosyal hakka kavuşması Edirne Belediyesi’nde bayram havası yarattı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler