DOLAR 32,2722 0.15%
EURO 35,0232 0.5%
ALTIN 2.430,880,40
BIST 10.456,28-0,22%
BITCOIN 22025650,66%
Edirne
25°

AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Belediyeden basın tribünü açıklaması!

Belediyeden basın tribünü açıklaması!

ABONE OL
1 Temmuz 2022 18:26
Belediyeden basın tribünü açıklaması!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi, sadece TRT, ulusal haber ajansları ve yerel televizyon çalışanlarının basın tribününde çalışmasına izin verilmesine yönelik yaptığı açıklamada, uygulamanın, canlı yayınlar nedeniyle teknik düzenlemeden dolayı basın tribününde ortaya çıkan yer sorunundan kaynaklandığını söyledi.

Edirne’de Belediyesi, “Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde basın tribününde sadece TRT, ulusal haber ajansları ve yerel televizyon çalışanlarının basın tribününde çalışmasına izin verilirken, yerel basınına ise tribün yasağı getirildi” haberlerine yönelik açıklamada bulundu.

Açıklamada, bugün başlayan 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin canlı yayınının Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) yapacağını hatırlatılarak, “TRT haricinde Türk Güreş camiasında önemli bir yeri ve izleyicisi olan Tek Rumeli Televizyonu, Rumeli Televizyonu ve Kanal V Televizyonu’da TRT ile ortak ve sunuculu olarak canlı yayın yapma talebinde bulunmuş, bu talep Belediyemiz ve TRT tarafından da uygun görülmüştür” denildi.

Açıklamada, belediyenin milyonlarca kişiye Kırkpınar Güreşleri’ni canlı yayınla ulaştırmayı hedeflendiği belirtilerek, şöyle denildi;

“4 ayrı kanalın aynı anda güreşleri canlı yayınla seyircilerine ve dünyanın birçok yerine ulaştırmasından memnundur. Eminiz ki, her Edirneli ve güreşe gönül vermiş vatandaşlarımız da evlerinde keyifle Kırkpınar Güreşleri’ni televizyondan izleyecek olmaktan memnuniyet duymaktadır.

Sarayiçi Er Meydanı’nda bulunan basın tribününde 4 ayrı kanalın aynı anda canlı yayın yapması, teknik bir düzenlemeyi de beraberinde getirmiştir. Bu kapsamda tüm kanallara sunucu ve yorumcuları ile yayın mekanları oluşturulması, bu alanda çalışma konusunda mecburi bir daralma durumunu ortaya çıkarmıştır.

Bunun üzerine basın tribününde, TRT ile birlikte canlı yayın yapacak 4 televizyon kanalıyla, Edirne’de bölge büroları bulunan Ulusal Ajanslarla, Edirne’de yayın yapan tek televizyon kanalı olan Edirne Televizyonu ekiplerine çalışma alanı yaratılmıştır. Bu düzenleme Edirne merkezdeki basın mensuplarına mesaj gönderilerek bildirilmiş ve diğer basın-yayın organlarının saha içerisindeki kendilerine ayrılan özel alanlarda çalışabilecekleri belirtilmiştir.

Ancak bugün bazı internet sayfaları ve sosyal medyada yapılan açıklamalarda, basın mensuplarının çalışmalarının Belediye tarafından engellendiği ve hatta Kırkpınar sahasına sokulmadığı yönünde ifadelere yer verilmiştir.

Edirne Belediyesi, belirlenen kurallar çerçevesinde akrediteleri yapılan ve 661. Kırkpınar Güreşleri’ni izlemek isteyen basın mensuplarının çalışmalarını engellememektedir. Uygulama tamamen, canlı yayınlar nedeniyle teknik düzenlemeden dolayı basın tribününde ortaya çıkan yer sorunundan kaynaklanmaktadır.

Bunun dışında basına bir engelleme asla söz konusu değildir. Dileyen basın-yayın organları ve temsilcileri, her yıl olduğu gibi saha içerisinden yine çalışmalarına devam edebileceklerdir” ifadeleri kullanıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.