DOLAR 32,6562 -0.44%
EURO 34,9817 -0.76%
ALTIN 2.422,70-0,91
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2135950-1,38%
Edirne
35°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Bir zamanlar Selçuklu”

“Bir zamanlar Selçuklu”

ABONE OL
6 Aralık 2019 10:17
“Bir zamanlar Selçuklu”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi işbirliğinde düzenlenen “Bir Zamanlar Selçuklu” adlı sergi Türk İslami Eserleri Müzesi’nde açıldı. 5 gün boyunca Edirne’de açık olacak olan sergide, Anadolu Selçuklu dönemini yansıtan heykeller, replika şapkalar ve Konya Olgunlaşma Enstitütüsü’nün hazırladığı kostümler yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü, Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi’nin iş birliği ile oluşturulan “Bir Zamanlar Selçuklu Sergisi” Türk İslami Eserleri Müzesi’nde ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Selçuklu’yu yad etmek amacıyla 16 bin 500 kilometre boyunca, Anadolu Selçuklu Mezarlığı’nın bulunduğu Ahlat’tan başlayarak Edirne ile beraber 14 şehir gezen sergi 15’incisi İstanbul’da açarak turunu tamamlayacak. Kitreden yapılmış sultanlar, hanım sultanlar, ulemalarının heykelleri, replika şapkalar, yağlı boya tablolar, kostüm koleksiyonlarının olduğu 200 parçalık serginin açılışı Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Önder Arpacı, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir’in katılımı gösterdi ile açıldı.

17 BİN KİLOMETRE MESAFE KAT ETTİ”

Geleneksel Anadolu Kültür ve Atölyeleri Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat, “Akademimiz Kültür Bakanlığı ile 30 yıldır çalışan bir akademi. Bu akademi içinde Osmanlı ile ilgili projelerde çıktı. Ama Selçuklu projesi ile çalışmaya başlayalı 30 yıl oldu. Çalıştayları 5 yıl sürdü. Geri kalan kalan 25 yıl içerisinde ARGE çalışmaları, tasarımlar, heykellerin oluşumu, şapkaların tamamlanması, Sultan-ül Bahreyn giysi koleksiyonun Konya Olgunlaşma Enstitüsü’nün tamamlanması uzun soluk aldı. Tek tek şehirlerde yaparken geçen yıl Kültür Bakanlığı’nın himayesine alındı. Bir Zamanlar Selçuklu Sergisi. Güney Doğu Anadolu turnesi ile başlanıldı. Bu yıl da Ahlat’tan başlayıp İstanbul’da bitecek olan 17 bin kilometrelik mesafe kat edildi. Anadolu’nun bir ucundan İstanbul ucuna kadar. 15 şehir dolaşıldı. Sergide kitreden yapılmış heykeller, replika şapkalar, yağlı boya tablolar, kostümler var. Edirne 14. Şehir oldu. Buradan İstanbul’a geçeceğiz. Orada da Türk İslam Eserleri Müzesi’nde gerçekleştirip bu yıl da tamamlayacağız. Toplam 200 eser var, 5 gün Edirne’de kalacak” dedi.

“LİSE ÖĞRENCİLERİNE TARİH ÖĞRETMENLERİ İLE SERGİYİ GEZDİRMEYİ PLANLIYORUZ”

Yeni neslin atalarını tanıdıkça özgüvenlerinin gelişeceğini dile getiren Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, “Bu önemli bir sergi. Tarihimizi bilmezsek geleceğe doğru yönle bakamayız. Çünkü Selçuklu da bizim, Osmanlı da bizim, Cumhuriyet de bizim. Bir kalıplaşma var, kimisi Osmanlı, Selçuklu diye tutturmuş, kimisi Cumhuriyet diye tutturmuş. Kendi kendimizi bölüyoruz.  Aslında biz Alpaslan ne kadar büyük komutansa Atatürk o kadar büyük komutan. Biz hem Selçukluyuz hem Osmanlıyız hem Cumhuriyetiz. Biz Anadolu’da Selçukludan öncede vardık. Onun için ben Milli Eğitim Müdürümüz’den rica edip lise öğrencilerinin tarih öğretmenleri eşliğinde bu sergiyi gezdirme planlıyoruz. İnşallah daha etkili olacağını düşünüyorum. Görsel hafızamızı güçlendirecektir. Yeni nesil atalarını tanıdıkça kendi özgüveni güçlenecektir. Biz aynı zamanda Göktürk’üz, Uygur’uz, Selçukluyuz, Osmanlı’yız daha da ötesi var” dedi.

“KİMSENİN AKIL EDEMEDİĞİ ŞEYLERİ BAŞARAN BİR MİLLETİZ”

Üniversite öğrencilerinin de bu sergiyi gezeceğini söyleyen Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Sergimizi Edirne’de görmekten çok mutlu olduğumuzu ifade ediyorum. Bizim esas çok övünülecek bir tarihimiz var. Gururlarla taşıyabileceğimiz pek çok faaliyetimiz var. Kimsenin akıl edemediği şeyleri başarmış çok büyük bir milletiz. Bunun nişanelerini burada göreceğiz. Böyle bir büyük millet olduğumuzu evlatlarımıza öğreteceğiz. İnşallah üniversite talebelerimizde burayı gezip görecekler. Daha büyüklerini başarmak için kendilerinde güç bulacaklar” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.