DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21676441,33%
Edirne
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bize, Bulgaristan’ın güzelliklerini gösteriyor

Bize, Bulgaristan’ın güzelliklerini gösteriyor

ABONE OL
27 Aralık 2020 15:33
Bize, Bulgaristan’ın güzelliklerini gösteriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Mesela, Tryavna’daki saat kuleli antik meydan, Sofya’nın merkezindeki Rus kilisesi, Balçık’taki saray, dağlar, güzel avluları olan eski evler…Tablolarda ahenk, huzur ve keyif duygusunu çağrıştırıyor.

Yıllar geçtikçe sanatçı, daha sıcak ve parlak renklerle çalışmayı tercih ediyor. Ve yine de sormadan geçemeyeceğiz, hangisi daha çok ilham veriyor – üzüntü mü, tasa mı, mutluluk mu? “İnsan sadece mutlu düşüncelerle büyümez. Bu benim için çok fazla toz pembe. İnsan üzüntü, kaygı, vicdan azabı yolculuğundan geçiyor… Sanırım ikisi birbirini tamamlıyor. Ama eninde sonunda pozitif olmalıyız.”

Yanko Yanev, “Resme ne zaman başladığımı hatırlamıyorum” dedi. Ama resmetmek hayatına kalıcı olarak yerleşti ve profesyonel yolunu çizdi. Eğitimini sosyalizm ve demokrasi sınırı, 1988’de bitirdi. “Aslında, üniversiteden işsiz olarak mezun olduk. Güvensizlik vardı ve kısa süre sonra değişiklikler başladı, “diye yorum yaptı.

Yeni dönemde önce firma kurar. Resimlerinin yanı sıra, geniş bir izleyici kitlesine daha erişilebilir olan reprodüksiyonlar satar. Bir yayınevi, takvim yapmaya davet eder. Böylece “Bulgaristan’ın Güzelliği” fikri doğar. Takvimler üzerinde yoğn çalışmalar yürürtüyor. Bazen bir yıl boyunca 4-5 takvim yayınlıyor. Ona Bulgaristan’da sanatla “geçimini sağlamanın” mümkün olup olmadığını soruyoruz. “Sanatla geçinmek çok zor bir iş. Ama düşünürseniz bu her zaman böyle olmuştur” diyor.

Yanko Yanev, tuvallerini yağlı boya ve suluboyalarla yaratıyor:

“Suluboya tekniği oldukça zor ve her şeyi ifade edebileceğini söyleyemem. Her iki tekniği de her zaman sevmişimdir.

Kendi tarzında Yanko Yanev çok yönlü ve hatta beklenmedik bir bakış açısı sergiliyor.

“İnsanlar beni daha popüler projelerimden tanıyor. Gerçekçi ama aynı zamanda büyülü olan kartpostallar, takvimler ve reprodüksiyonlar. Ama aynı zamanda birçok soyut şey de yapıyorum. Bence sanatçı kendisini bir veya iki stille sınırlamaması gerekir. ​

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.