DOLAR 32,7026 1.29%
EURO 34,9217 0%
ALTIN 2.449,112,44
BIST 10.426,140,33%
BITCOIN 21858890,18%
Edirne
17°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Black Friday’de, online alışveriş hacmi 2.5 kat arttı

Black Friday’de, online alışveriş hacmi 2.5 kat arttı

ABONE OL
6 Aralık 2020 12:06
Black Friday’de, online alışveriş hacmi 2.5 kat arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

E-ticaret sektöründe alışveriş çılgınlığının yaşandığı Black Friday, alışveriş tutkunlarına bu yıl da büyük indirim fırsatları sundu.

Türk mühendislerinin geliştirdiği yenilikçi ürün ve çözümler sunan ödeme kuruluşu PayTR’ın verilerine göre Black Friday’de internetten alışveriş hacmi yüzde 166 arttı. En çok tercih edilen ürünler ise sırasıyla tekstil (giyim), ayakkabı ve elektronik kategorilerinden oldu.

Her yıl kasım ayında heyecanla beklenen Black Friday, tüketiciler ve işletmeler için bu yıl da oldukça güzel fırsatlar sundu. Birçok tüketicinin ihtiyaçlarını karşılamak ve alışveriş yapmak için beklediği bu fırsat döneminde alışveriş hacimlerinde ciddi artışlar gözlemlendi.

BDDK tarafından 2016’da yetkilendirilen, Türk mühendisler tarafından geliştirilen ödeme kuruluşu PayTR’nin verilerine göre, Black Friday’de internetten alışveriş hacmi geçen yıla göre  yüzde 166, işlem adedi ise yüzde 162 artış gösterdi. En çok satış gerçekleşen ilk üç kategori ise tekstil (giyim), ayakkabı ve elektronik oldu.

TEKSTİL HARCAMALARI ELEKTRONİĞİ GEÇTİ

Geçen yıl en çok alışveriş yapılan kategori elektronik olurken, bu yıl tekstil sektörü rağbet gördü. Ortalama sepet tutarında ise geçtiğimiz yıla göre düşüş yaşandı. Geçtiğimiz yıl 647 TL olan rakam, bu yıl 247 TL’ye düştü.

Kasım ayındaki cirolarla karşılaştırıldığında geçtiğimiz yıl Black Friday’deki artış yüzde 40 iken, bu yıl yaklaşık yüzde 61 oldu. Alışveriş hacmi saat 00:00-02.00 ve 18:00-21:00 arası yoğunlaştı. En çok alışveriş yapılan şehirler ise sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve Trabzon oldu.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul, şunları söyledi:

“Pandemi süreciyle birlikte tüketicilerin alışveriş tercihlerinin online alışverişe yöneldiğini ve e-ticaret üzerinden yapılan işlemlerin hızlı bir yükselişe geçtiğini biliyoruz. Sektörden gelen bilgiler, alışveriş için yılın en çok beklenen zamanı olan ‘Efsane Cuma’ günü, online ticaret hacminin tüm zamanların en iyi rakamlarına ulaştığını gösteriyor. PayTR verileri de bunu destekler nitelikte. Bu yıl sadece ‘Efsane Cuma’da geçen yıla oranla 2,5 kat seviyesinde bir artışla karşılaştık, cuma gününü kasım ayı içerisindeki diğer günler ile karşılaştırdığımızda ise yüzde 61’lik bir artış gerçekleşti. Geçtiğimiz yıllarda elektronik kategorisindeki işlemlerin yoğunluğu nedeniyle sepet ortalaması 647 TL iken, bu yıl sepet ortalamasının 247 TL seviyesine indiğini ve tekstil, giyim ağırlıklı bir Efsane Cuma günü geçirdiğimizi görüyorum. Online ticaret tarafındaki bu hızlı artış 2021’de de aynı hızla devam edecek gibi görünüyor”

PayTR hakkında

2009 yılında kurulan, 26 Nisan 2016 itibarıyla 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında lisanslı bir ödeme kuruluşu olan PayTR Ödeme Hizmetleri A.Ş. güçlü altyapısı, müşteri odaklı yaklaşımı ve deneyimli personeliyle tüketicilerin ve 15 binin üzerinde işyerinin hayatını kolaylaştırmaktadır. Türk mühendislerinin geliştirdiği yenilikçi ürün ve çözümler sunan ödeme kuruluşu PayTR, dijital ortam üzerinden sanal POS başvurusu, sahtecilik önleme, tek entegrasyonla tüm bankalara ulaşma imkanı, tüm yerli ve yabancı banka ve kredi kartlarının yanı sıra ön ödemeli kartlarla işlem yapabilme, tek mutabakat paneli, KPay ile QR kodla ödeme, bakiye yükleme, B2B firmalar için tahsilat modülü, kart saklama ve tek tıkla ödeme (kart saklama) hizmetine ek olarak şirkete özel olan sanal POS’u 2 saatte aktifleştirme, ertesi gün tahsilat ve OvO ile oWallet üzerinden uygulamaya ihtiyaç duymadan Apple Wallet, Google Wallet gibi sistemlerden ödeme alma imkanı sunmaktadır. PayTR, kendi bünyesinde geliştirerek optimize ettiği yazılım ve kontrol mekanizmalarıyla da web mağazalarının sahtecilik kaynaklı kayıplarını en düşük seviyeye indirgemektedir. Yıllardır TOBB Türkiye 100 listesinde yer alan hayatı kolaylaştıran ödeme kuruluşu PayTR, 2019’da Fintech Forum’19’un “Türkiye’nin En Çok Ciro Yapan 3. Fintech Şirketi” ve PSM Awards’un “En İnovatif Ürün” ödüllerinin sahibi olmuştur. Hızlı büyümesiyle de üst üste dört senedir Deloitte Teknoloji Fast 50 listesinde yer bulmuştur. www.paytr.com

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.