DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 2060924-4,65%
Edirne
24°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Borç batağındaki şirkete üç yönetici

Borç batağındaki şirkete üç yönetici

ABONE OL
3 Ağustos 2019 10:49
Borç batağındaki şirkete üç yönetici
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’li Belediyelerin bağlı şirketlere ve akraba, eş dost atamalarının tartışıldığı bugünlerde bir gelişme de Edirne de yaşandı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın önerisi ile meclis tarafından belediyenin personel şirketi tarafından yönetim kurulu üyeliğine son yerel seçimleri kaybeden eski Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne ait olduğu gerekçesiyle kapatılan Zaman ve Bugün gazetelerine el konulması sürecinde destek vermesiyle bilinen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın kardeşi eski belediye Meclis Üyesi Ramazan Tanal ve son seçimlerde aday gösterilmeyen eski Belediye Meclis Üyesi Refik Şahin atandı.   Edirne Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı toplantısında 3 CHP’linin atanmasına ilişkin öneriye AK Partili üyeler red oyu verdi.
Mart 2019 ayında yapılan yerel seçimlerden sonra göreve gelen CHP’li belediye başkanlarının ortak oldukları şirket yönetim kurullarına, özel kalemlerine ve kurumdaki atamalarda yakın akraba, eş, dost atamalarına bir yenisi Edirne’den eklendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarını liyakat konusunda yaptığı uyarılara rağmen belediye başkanlarının yaptığı atamalar kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor.
MECLİS ATASIN İSTEDİM
Edirne Belediye Meclisinin Ağustos ayı toplantısına gündem dışı madde olarak personel şirketine üç yeni yönetici atanması getirildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, atama yetkisinin kendisinde olduğunu, ancak daha sonra bakanlık genelgeleri ile bunun iptal edildiğini, yargı sürecinin devam etmesi nedeniyle yeni bir tartışmaya meydan vermemek için meclisin karar almasını istediklerini söyledi. Teklif olarak Oğuz Tekin, Ramazan Tanal ve Refik Şahin’in Edirne Belediyesi Personel A.Ş. yönetim kuruluna münferiden imza yetkili olarak atanmasını önerdi. CHP ve İYİ Partili üyeler atama önerisine ilişkin olumlu oy kullanırken, AK Partili meclis üyeleri red oyu verdi.
SEÇMEN SANDIĞA GÖMDÜ AMA
Mart ayında yapılan seçimlerde CHP’den aday gösterilen Oğuz Tekin rakibi karşısında büyük bir hezimet ile seçmen tarafından sandığa gömüldü. Görevde olduğu dönemde, kamuoyu tarafından tartışılan ‘CHP’li Başkanların Casino Turu’ başlıklı haberlere de konu olan Oğuz Tekin’in 557 gün yurtdışında kaldığı görev başında ise sadece 173 gün olduğu ileri sürülmüştü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından CHP’li Belediye Başkanlarının yurtdışında görevlerinden daha fazla kaldığı eleştirilerine neden olan Havsa eski Belediye Başkanı Oğuz Tekin’e sandığa gömüldükten sonra en büyük destek Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan geldi. Gürkan’ın önerisi ile Oğuz Tekin Personel A.Ş. şirketine yönetim kurulu başkanı oldu.
FETÖ/PDY YÖNELİK OPERASYONLARDA
FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne ait olduğu gerekçesiyle kapatılan Bugün ve Zaman Gazetelerine polisin el koyma işlemi sırasında engelleme girişiminde bulunan, örgütün ekranlarına sık sık çıkarak el koyma kararını eleştirmesi, 15 Temmuz gecesi halkı evlerine dönmesi yönünde tavsiyeleri gündeme gelen, 2013 yılında örgüt lideri Gülen’in çağrısı üzerine Bank Asya’ya hesap açması ile bilinen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın kardeşi eski Belediye Meclis Üyesi Ramazan Tanal’da Edirne Belediyesi Personel A.Ş. yönetim kurulu üyesi oldu.
ESKİ KOMİSYON BAŞKANINA DA GÖREV
Mart 2019 seçimlerinde CHP Belediye Meclisine yeniden aday gösterilmeyen eski Belediye Meclis Üyesi ve Plan Bütçe Komisyonu ile Denetim Komisyonu Başkanı Muhasebeci Mali Müşavir Refik Şahin de Edirne Belediyesi Personel A.Ş. yönetim kurulu üyesi oldu.
BİR KİŞİDEN ÜÇ KİŞİYE ÇIKTI
Kanun Hükmünde Kararname ile belediyelerin özel şirketler üzerinden çalıştırdığı personel için Edirne Belediye Personel A.Ş. kurulduktan sonra Belediye Başkanı Recep Gürkan tek başına yönetim kurulu üyesi oldu. Mart seçimleri nedeniyle Başkan Gürkan’ın personel şirketinden istifa etmesinden sonra yönetim kurulu üyeliğine Başkan Yardımcısı Hakan İşcan atandı. Edirne Belediyesi’nin en önemli birimleri, Mali Hizmetler Müdürlüğü, Bilgi İşlem Birimi, Satınalma Birimi, Gelir Birimi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Birimi, Protokol Evi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Muhtarlık İşleri Müdürlüğü, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nden sorumlu olan Başkan Yardımcısı Hakan İşcan’ın tek başına yürüttüğü Personel A.Ş.’ye şimdi üç eski siyasetçinin atanmasıyla seçimi kaybeden ve aday gösterilmeyen partililere koltuk bulma ve maaş bağlama girişimi olarak değerlendirildi. Edirne Belediyesi Personel A.Ş. kurulduktan sonra Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne işçi primleri ile Vergi Dairesine Muhtasar Vergilerine yönelik bugüne kadar ödeme yapmaması ve yüklü borcuna rağmen daha önce Başkan Yardımcısı Hakan İşcan’ın tek başına yürüttüğü görev için şimdi üç kişinin atanması da bir başka tartışma konusu oldu.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.