DOLAR 32,5268 0.03%
EURO 35,0220 0.32%
ALTIN 2.433,78-0,05
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2108792-0,09%
Edirne
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Borsa Başkanı Öztürk’ten ABD temasları

Borsa Başkanı Öztürk’ten ABD temasları

ABONE OL
8 Eylül 2023 10:25
Borsa Başkanı Öztürk’ten ABD temasları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika Birleşik Devletleri’nde temaslarda bulunan Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, vadeli işlem borsaları, depoculuk, tarımsal ve hayvansal üretim konularını kapsayan bir dizi ziyaretler bulundu.

ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk 29-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) vadeli işlem borsaları, depoculuk, tarımsal ve hayvansal üretim konularını kapsayan bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Program hakkında değerlendirmelerde bulunan ETB Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk; “Şirketimizin dış ticaret ve Ar-Ge birimleri tarafından yapılan organizasyon kapsamında, ABD genelinde büyük bir endüstriyi temsil eden geniş ve çeşitli tarım alanlarına sahip Illinois eyaletini ziyaret ettik. Mısır, buğday, arpa, soya fasulyesi, pamuk ile meyve ve sebze gibi tarım ürünleri yetiştiriliyor. Bu ürünler hem yerel tüketim hem de ticarete konu olarak eyaletin ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor. Diğer taraftan tarım ekipmanları üretimi, tahıl depolama tesisleri ve tarım hizmetlerini kapsayan endüstrisi ile ilgili birçok iş fırsatı sunan bir yapıya sahip” dedi.

Önemli ölçekte tarımsal üretim gerçekleştiren ve sektörde aktif rol oynayan büyük işletmeleri de ziyaret ettiklerini belirten Öztürk; “Büyük çiftliklere ilave olarak dünyanın en büyük çelik silo ve ekipmanı üreticilerinden olan firmayı ziyaret ederek en yeni teknoloji kurutma makineleri, silo temizleyicileri, yayıcılar, zincir döngü sistemleri ve konveyörleri yerinde inceleme imkanı bulduk. Nehir, demiryolu ve birçok otoyola doğrudan erişim imkanıyla stratejik bir konumda bulunan, ülkedeki en büyük etanol üretim tesisi ile hububat, yem ve tohum endüstrileri için taşıma, test etme, muayene ve sınıflandırma ekipmanları üretiminde önde gelen firmaya ziyaret gerçekleştirdik” dedi.

Sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve tarımsal emtia ticaret yapan işletmelerle de bir araya geldiklerini ifade eden Öztürk; “Temsil ettiği 43 bin çiftçinin dünya genelinde en bilgili ve karlı üreticiler olmasını hedefleyen ve eyalet çapında faaliyet gösteren Soya Fasulye Birliği’ni ziyaret ederek faaliyetleri hakkında bilgi aldık. Yerel çiftçilerden mısır, soya fasulyesi ve buğday satın alarak iç piyasa ve ABD geneline hammadde ile gıda ürünü olarak satışını yapan işletmelerle bir araya geldik. Üreticileri tarımda yenilik sınırlarını zorlayan şirketlerle buluşturan ülkenin en büyük açık hava tarım etkinliğine iştirak ettik” dedi.

Son olarak Amerika tarım ürünleri ve emtia piyasalarının merkezi olarak kabul edilen ve Dünya genelinde ticaretin ve fiyat keşfinin önemli bir parçası olan Şikago Borsası’nın (CBOT) ziyaret edildiğini belirten Öztürk; “Borsada; tarım ürünleri, enerji, metaller, finansal ürünler ve daha birçok emtianın, gelecekte belirli bir tarihte belirli bir fiyat üzerinden alma veya satma hakkı veren vadeli işlem sözleşmelerinin alım satımı yapılıyor. Sözleşmeler açık artırma şeklinde işlem görüyor. Fiyatlar arz ve talep koşullarına göre belirleniyor ve işlem platformu üzerinde canlı olarak takip ediliyor. Halka açık bir borsa olarak faaliyet gösteriyor ve dünya genelinden yatırımcılara açık konumda. Yatırımcılar, borsa üzerinden vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla emtia ve finansal piyasalara yatırım yapabiliyorlar” dedi.

Edirne Ticaret Borsası’nın Türkiye’nin en işlevsel 4 ticaret borsası içerisinde bulunduğunu belirten Öztürk; “Borsamız spot satış sistemlerine ilave olarak lisanslı depoculuk sisteminde aktif olarak yer alıyor. Ülkemizde ulusal olarak faaliyet gösteren Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) bünyesinde, lisanslı depolara teslim edilen Elektronik Ürün Senetlerinin (ELÜS) satışı Şikago Borsasına benzer şekilde yapılabiliyor. Bu tür iş geliştirme ziyaretlerinde gördüğümüz yenilikleri ve iyi uygulamaları faaliyetlerimize entegre etmek düşüncesindeyiz. Gelecekteki hedefimiz mevcut ulusal yapıyı uluslararası bir yapıya da kavuşturarak, finansal piyasalarda önemli bir rol oynamak ve türev işlemlerinin gelişmesine katkı sağlamaktır” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.