‘Bosna Kasabı’ lakaplı Soykırım suçlusu Karaciç, İngiltere’ye nakledildi

30.05.2021 13:30

Bosna kasabı’ lakaplı soykırım suçlusu Radovan Karaciç, İngiltere’deki hapishaneye nakledildi.

‘Bosna Kasabı’ lakaplı Soykırım suçlusu Karaciç, İngiltere’ye nakledildi

‘Bosna kasabı’ lakaplı soykırım suçlusu Radovan Karaciç, İngiltere’deki hapishaneye nakledildi.

balkannews.com.tr’de yer alan habere göre; Radovan Karaciç’in avukatlarından Goran Petronijevic tarafından doğrulanan bilgiye göre uçağı Londra’ya iniş yapan Karaciç’in halihazırda nerede tutulduğu bilinmiyor.

Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (IRMCT) Başkanı Yargıç Carmel Agius, güvenlik endişeleri nedeniyle Radovan Karaciç’in İngiltere’ya nakledilmesine itiraz eden avukatların talebini reddetmişti.

Soykırım suçlusu Karaciç için Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik de devreye girmiş, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı sıfatıyla IRMCT Başkanı Carmel Agius’a mektup yazarak Karaciç’in İngiltere’ye nakledilmesi kararından vazgeçilmesini talep etmişti.

Müslüman mahkumlardan korkuyorlar

Binlerce Bosnalı Müslümanın ölümünden sorumlu olduğu uluslararası mahkeme kararlarıyla sabit olan Karaciç’in İngiltere’ye nakledilmesine yönelik itirazların temelinde güvenlik endişeleri yer alıyor.

Daha önce Bosnalı Sırp eski General Radislav Krstiç de İngiltere’deki yüksek güvenlikli bir hapishaneye nakledilmiş, 2010’da burada üç Müslüman mahkum tarafından bıçaklanmış ve 2014’te Polonya’daki bir hapishaneye transfer edilmişti.

2016 yılında savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan 40 yıl hapse mahkum edilen Karaciç’in cezası, karara yapılan temyiz başvurusunun ardından 2019 yılındaki kararla müebbet hapse dönüştürüldü. 75 yaşındaki Karaciç, Srebrenitsa soykırımı ve Saraybosna kuşatması sırasındaki vahşi katliam ve cinayetler başta olmak üzere 1992 ile 1995 yılları arasında işlenen savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan hüküm giydi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler