DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 2098040-3,60%
Edirne
20°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bu da duvarda kurabiye

Bu da duvarda kurabiye

ABONE OL
23 Aralık 2019 09:51
Bu da duvarda kurabiye
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İtalyan heykeltıraş Maurizio Cattelan’ın ‘duvara bantlanmış muz’ çalışmasından esinlenen Edirneli şekerlemeci Arif Meriç, ürettiği kallavi kurabiyesini duvara bantladı.

Edirne’de İtalyan heykeltıraş Maurizio Cattelan’ın duvara bantlanmış muz eserinden etkilenen Ciğerci Bahri Dinar’ın duvara bantlanmış ciğerinin ardından şekerlemeci Arif Meriç de ürettiği kallavi kurabiyesini duvara bantladı.

Sosyal medyada gündem olan bir ressamın duvara muz yapıştırıp 120 dolara satmasından sonra Edirneli esnaf Arif Meriç’te Allah’ın yarattığı ürünü satan İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’a tepki olarak kendi emeği kallaviyi duvara yapıştırdı.  Gündemi meşgul eden duvara muz yapıştırma algısına bir çok kesimden tepki gelirken en farklı tepkiyi Arif Meriç gösterdi. Allah’ın yarattığı bir meyveyi bir snaat eseriymiş gibi gösterilmesin karşı Artif Meriç’te, elmeği ile yaptığı kallaviyi duvara astı ve sanatçı  Maurizio’ya 22 adet kallavi göndereceğini belirtti.

Osmanlı’dan miras kalan lezzetlerinin de birer sanat eseri olduğunu belirten Meriç, “Son günlerde çok güzel hadiseler cereyan ediyor. Bunlardan bir tanesi de muz ile alakalı bir hadise var. Bir köy muhtarsız olur mu? Olmaz. Peki bir harf katipsiz olur mu? Olmaz. Peki  bu gördüğümüz muz sahibi nerede bunun? İşte bu muzunda sahibi bizleri yaratan yüce Allah’tır. Beyefendiyi seyrettik muzu yapıştırdılar ve büyük bir paraylada sattılar. Bende diyorum ki bunun gerçek sahibi Allah’tır. Madem ki öyle biz bir sanatkar olarak öyle güzellikler yapıyoruz ki yaptığımız sanat şudur; hadi bakalım un koymadık, tuz, yağ koymadık sanat mı dedik, geldik buraya şak diye yapıştırdık. Neden yapıştırdık? Çünkü bu bizim sanatımızdır. Bu sanatı da en güzel şekilde bütün insanlık ile paylaşmak istiyorum. Ve diyorum ki asla ve katta buna bir milyon dolar, iki milyon dolar verin demiyorum. Hayır bu parayı ben istemiyorum. Ne istiyorum, bütün insanlık ile paylaşmayı istiyorum. Çünkü ortaya güzel bir mamül çıkmıştır. Unut, tuzu olmayan, Edirneli Arif Usta’nın Edirne kallavisi hem göze güzel hitap ediyor hem dil ve damağa hitap ediyor.

“MAURİZİO’YA, ARİF MERİÇ’TEN 22 PAKET KALLAVİ”

Hem muzu duvara asana hem satın alana kallavi gönderceğini söyleyen Meriç “Buradan diyorum ki inşallah bu muzla alakalı vesile olan ressam beyefendiye de inşallah buradan bir paket göndermek istiyorum. Edirne kallavisini göndereceğim tek kuruş para almayacağım. Hatta 120 bin dolara o muzu alan kişiye de aynısını göndereceğim. Alın terinin karşılığı olmaz çünkü manevi bir şeydir. Ondan da para istemeyeceğim. Buradan parasız olarak ilan ediyorum ve diyorum ki vereceksiniz, bakacaksınız, tadacaksınız ve hayatınızı hayat ile hayatlandıracaksınız.yoksa bir tek kişi bunu yesin para versin diğerleri olmadı. Dünya eşitliğini böyle sağlamalıyız diye düşünüyorum. Ressama 22 tane buradan güzel bir paket yaptık, Edirne plakasına özel”dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.