DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21117470,29%
Edirne
32°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Buğday fiyatında hayal kırıklığı

Buğday fiyatında hayal kırıklığı

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan buğday alım fiyatını eleştirerek, tarımın sürdürülebilirliğini tehdit ettiğini belirtti. Arabacı, açıklanan fiyatın üreticilerin maliyetlerini karşılamadığını ve revize edilmesi gerektiğini vurguladı.

ABONE OL
7 Haziran 2024 15:02
Buğday fiyatında hayal kırıklığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan buğday alım fiyatını eleştirerek, tarımın sürdürülebilirliğini tehdit ettiğini belirtti. Arabacı, açıklanan fiyatın üreticilerin maliyetlerini karşılamadığını ve revize edilmesi gerektiğini vurguladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan buğday alım fiyatını değerlendiren Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, açıklanan fiyatın emeklik buğday için 9 bin 250 artı bin 750 lira prim ile birlikte 11 lirayı bulduğunu belirterek, maliyetlerin ton başına 10.87 TL olduğunu, açıklanan fiyatın bu maliyetin altında kaldığını söyledi.

“AÇIKLANAN FİYAT MALİYETİN ALTINDA”

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, moraller bozuk olduğunu ve tüm Türkiye’nin beklemediği bir fiyat tablosu oluştuğu belirterek, Tarımın maliyetlerini belirlemek için Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından yapılan çalışmalarda ortaya çıkan verilere göre, buğdayın ton başına maliyeti 10.87 TL olduğunu, açıklanan fiyatın bu maliyetin altında olduğunu ve üreticilerin bu şekilde zarar ettiğini ifade etti.

“TARIMIN SÜRDÜREBİLİRLİĞİNİ TEHDİT EDEN BİR RAKAM”

Arabacı, üreticilerin büyük çoğunluğunun mazotunu, gübresini tarım kredi ve kooperatiflerden aldığını belirterek, “Yani bizim üreticimiz bugün mazotunu gübresini alırken Tarım krediden, Trakya Birlik’ten alıyor ve bunların faaliyet giderleri oluyor. Maalesef ki bunları da tabloya atmak zorundayız. Çünkü biz bunları hasat ettiğimizde çıkardığımız ürünle ödüyoruz. Yani şimdi bunları da işte faaliyet giderini maliyete koymayın şunu maliyete koymayın derseniz bu bir gerçek maliyet tablosu olmaz. Çünkü Türkiye’deki üreticinin en az yüzde 80’i tarım kredi ve Trakya Birlik ya da pancar kooperatifi gibi birçok kooperatiflerden, birliklerden ve şirketlerden dahil alsa veresiye alabiliyor. Şu an yüzde 80 üreticimizin peşin alabilecek gücü yok. Böyle bir tabloda 10.87 maliyet ortaya koyuyoruz. Ve açıklanan fiyat yani 9 bin 250 artı bin 750 lirada prim. Yani bu da 11 lirayı buluyor. Yani bu bizim açıkladığımız maliyet fiyatı. Yani maliyet fiyatıyla buğday fiyatı böyle olursa ki bu tabloda da 45 gün sonra ödeme var. Bu da üreticimizin zaten üreticinin hasat dönemi gelmiş borcu var. Bankaya ya da başka yerlere borçlarını ödemek için ürünü satmak için uğraşıyor. Doğal olarak hiç para kazanamayacak aldığı parayı borcuna yatıracak ve yetmeyecek traktörünü, arabasını ve tarlasını satmak zorunda kalacak. O yüzden ben bu tarımın sürdürülebilirliğini tehdit eden bir rakam oluştu. O yüzden bakanlığımızdan üreticiler olarak talebimiz bunun tekrar fiyatının revize edilmesi. Revize edilerek tekrar üreticilerimizin en azından emeğinin karşılığını, maliyetinin karşılığını alabileceği bir fiyat oluşması. Tabi bunu oluştururken de bakanlığımızdan ekstra bir isteğimiz daha var. Bilmiyorsunuz ki bu 1 lira 75 kuruş yani ton da bin 750 lira alacağımız prim geçtiğimiz yıl Ocak ayında ödenmişti ilk kısmı. Sonra faturaları geç teslim edenler de geçtiğimiz ay içerisinde aldı. Yani bu yıl ürün fiyatıyla birlikte ödenmesini ve enflasyon karşısında o primin yok olmaması için, üreticilerimizin bundan faydalanması için bakanlığımızdan talep ediyorum. İnşallah bakanlığımız üreticilerimizin teslim duyacaktır. Çünkü gerçekten zor günler yaşıyor üreticilerimiz. Bunların girebilmesi, mağduriyetin girebilmesi ve bakanlığımızın üreticilerimizin yanımızda olduğunu göstermesi için fiyatları revize edip tekrar bir üreticilerimizin mutlu edecek fiyat bekliyoruz. İnşallah ülkemiz için hayırlısı olur” dedi.

TMO NE FİYAT AÇIKLAMIŞTI

TMO’nun 2024 dönemi buğdayı ve arpa alım fiyatlarını şu şekilde açıklamıştı.

MAKARNALIK BUĞDAY ALIM FİYATLARI

1.Grup: 10.500 TL/ton, 2. Grup: 10.000 TL/ton, 3. Grup: 9.500 TL/ton, Düşük Vasıflı: 8.750 TL/ton

EKMEKLİK BUĞDAY ALIM FİYATLARI

1.Grup: 9.750 TL/ton, 2. Grup: 9.250 TL/ton, 3. Grup: 8.750 TL/ton, Düşük Vasıflı: 8.000 TL/ton

ARPA ALIM FİYATLARI

1.Grup: 7.300 TL/ton, 2. Grup: 7.250 TL/ton

TMO ayrıca 2024 yılı için Bakanlık tarafından belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı tüm üreticilere buğday için ton başına bin 750 TL, arpa için ise ton başına 750 TL’ye kadar fark ödemesi desteği verileceğini bildirmişti.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.