DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 2173998-4,34%
Edirne
18°

PARÇALI BULUTLU

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bugün fidan yarın nefes

Bugün fidan yarın nefes

ABONE OL
12 Kasım 2019 10:49
Bugün fidan yarın nefes
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de, ‘Geleceğe Nefes Ol’ kampanyası kapsamında yüzlerce kişinin katılımıyla il genelinde 122 bin 500 fidan dikildi. Etkinlik kapsamında ilimizdeki 2 bin 776 dönüm saha da ağaçlandırılmış oldu.

Orman Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ortaklaşa başlattıkları “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında Edirne’de fidan dikimi gerçekleştirildi. Kestanelik Kışlası yakınında bulunan alanda saat 11.11’de gerçekleştirilen fidan dikim törenine Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, STK temsilcileri, daire müdürleri, askerler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“81 İLDE 2023 NOKTADA 11 MİLYON FİDAN DİKİLİYOR”

Fidan dikim töreninde konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, bugün Türkiye’de 81 il de 2023 noktada 11 milyon fidanın ağaçlandırılması için tören yapıldığını hatırlatarak, “11 milyon fidan diye hedefledik ama Türkiye çapında 11 milyonun çok daha ötesini aşacak olarak görülüyor sayı. Bugün Türkiye’de 81 il de 2023 noktada 11 milyon fidanın ağaçlandırılması için tören yapılıyor. Bu bir dünya rekoru teşebbüsüdür. İnşallah bugün birkaç saat içerisinde Türkiye dünya rekorunu kırmış olacak. Türkiye dünya rekorunu kırdıran nedir diye bakarsanız, şöyle bir meydana baktığımızda aslında bu sorunun cevabını çok net şekilde görebiliriz. Çünkü çocuklarımız, yetişkinlerimiz, yaşlılarımız buradadır. Biz millet olarak ağaç sevgisini orman sevgisini İlkokuldan itibaren ruhumuza işlemiş olarak bulunuyoruz. Her Türk vatandaşı öğrencilik yılları içerisinde, bu sevgiyi ruhuna nakşetmiş olarak bulunuyor” dedi.

“TÜRKİYE ORMAN VASFINI ARTIRAN SAYILI ÜLKELER ARASINDA”

Dünyada orman varlığının hemen hemen her ülkede azaldığını ama Türkiye’nin orman varlığını arttırmayı başarabilen ülkeler arasında olduğunu belirten Vali Canalp, “Bize bu başarıyı sağlayan bu ruhtur, heyecandır. Özelliklede çocuklarımıza yönelik olarak vatan sevgisini kazandırır gibi orman sevgisini, ağaç sevgisini kazandırmamızdan kaynaklanıyor. Bizim başarımızın sebebi budur. Bu başarımızdan dolayı hepimiz gururluyuz. Türkiye şu an da 65 ayrı nokta içerisinde yapıldığı gibi orman dikim faaliyeti şuanda yürütülüyor. 3 saat içerisinde 2 bin 776 dönüm arazide 122 bin fidanı da bizde toprakla buluşturacağız. Ama bizim sayımız 122 binden ibarette değildir. Edirne’de sadece 2019 yılı içerisinde 4 milyon 100 bin fidanı inşallah toprakla buluşturmuş olacağız.  Bunun 2 milyon 100 binini hali hazırda toprakla buluşturduk. Geri kalan 2 milyon fidanı da yılın sonuna kadar inşallah toprakla buluşturmuş olacağız. 2002-2018 yılına baktığımızda Edirne’de toplamda 23 milyon 100 bin fidanında yine aynı şekilde toprakla buluşturulmuş olduğunu memnuniyetle söyleyebiliriz. Bu rakamlar gerçekten de dünyaya da hepimize de örnek teşkil edecek güzel rakamlardır” dedi.

30 YIL SONRA BU AĞAÇLARIN ALTINDA GÖLGELENMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

Vali Canalp, toprakla buluşturulan fidanların nefeslerini bugünden itibaren vermeye başlayacaklarını belirterek, “Bugünden bizim için daha yeşil, daha güzel bir dünya için, daha güzel bir Edirne için nefes üretmeye de başlamış olacaklar. Biz 30 yıl sonra bu ağaçların altında belki gölgelenmeye başlayacağız. Bu ağaçların altında piknik yapmaya başlayacağız. Ama şunu hepimiz biliyoruz ki bu ağaçlar daha bugünden itibaren oksijen üretmeye, bizim için, çocuklarımız için gelecek üretmiş olacaklar. Devletimizin ağaçlandırmaya yönelik teşvikleri, destekleri var. Resmi ağaçlandırma işlemlerimizin dışında özel kişilere yönelikte teşvikler var. Bunlardan bir tanesi özel ağaçlandırmaya yönelik teşvikler. Eğer siz kendi araziniz üzerinde badem, ceviz gibi ağaçlandırma yapmak isterseniz 30 dönüme kadar yapmış olduğunuz maliyetin yüzde 65’ini devlet tarafından desteklemeyle karşılanıyor. Dolayısı ile yüzde 65’lik bir maliyeti karşılama gerçekten önemli bir rakam. Bu teşviktende faydalanmak gerekiyor” dedi.

“LAVANTA İÇİN 5 DÖNÜME KADAR 20 BİN TL AVANTAJLI KREDİ İMKANI”

Sadece ağaçlandırmanın değil bitkiklendirmenin de önemli olduğuna vurgu yaparak teşviklere de değinen Vali Canalp, “Ağaçlandırmanın dışında konsept olarak bitkilendirmeyi de aynı şekilde bir ağaçlandırma gibi desteklememiz ve teşvik etmemiz gerekiyor. Ağaçlandırmak toprak erozyonunu önlüyor, oksijen üretiyor, çevreye çok büyük katkı sağlıyor ama aynı şekilde ağaçlandırmanında diğer bitkilendirme faaliyetlerimizinde aynı şekilde hepimize faydası var. Bunlardan bir tanesi Edirne içinde gelecek vaat eden faaliyetlerden bir tanesi de lavanta ekimi ve bu ekim ile ilgili yeni alanlar oluşturmak, buna yönelikte 5 dönüme kadar 20 bin tl avantajlı kredi imkanları var. Önümüzdeki dönemde sağlanmış olan orköy projesi çerçevesinde bu teşvikler Edirne’yi mümkün mertebeye maksimum düzeyde faydanlandırmayı istiyoruz. 3 adet bal ormanı projemiz var bu yıl içerisinde faaliyete koyacağımız. Söğütlük şehir ormanı projemiz aynı şekilde faaliyet olarak devam edecek. 8 adette mesire alanımız, o faaliyete geçmiş mesire alanlarımızla da insanlarımızın doğa sevgisini de yaşayarak hem çocuklarımız, yetişkinlerimiz görmüş olacak. Hem Edirne olarak hem Türk Milleti olarak hepimiz aynı çabayı devam ettireceğiz. Önümüzdeki dönemlerde yine dünya rekoru kırmaya devam edeceğiz. Bütün çabamız gayretimiz hem memleketimiz hem Edirne içindir” dedi.

“EVLATLARIMIZA DAHA İYİ BİR DÜNYA BIRAKABİLMEK İÇİN”

Kampanyanın rekor olmasını planladıklarını söyleyen AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da, “Bugün 11 Kasım saat 11.11 geçe 11 milyon ağaç dikiyoruz. Geleceğe nefes kampanyası adı altında gelecek kuşaklara çocuklarımıza, evlatlarımıza daha iyi bir dünya bırakabilmek için. Bu kampanyanın dünya da bir rekor olmasını planlıyoruz. Ben hayırlı olmasını diliyorum. Tüm Türkiye’de inanılmaz bir heyecan var. Tarım ve Orman Bakanlığımızın kampanyası olarak başladı. Ama STK’larımız Türk milleti o kadar çok sahiplendiler ki bakanlığın önüne geçti. Bugün de büyük bir coşku ile buradayız. Edirne’de de birçok noktada ağaç dikiyoruz. Türkiye genelinde de 2023 noktada ağaç dikiyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“ORMAN VARLIĞI 2 MİLYON HEKTAR ARTTI”

Dünya genelinde orman varlığının azaldığını ama Türkiye’de 2 milyon hektar arttırıldığına değinen Edirne Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan ise “Bugün Edirne’miz de ülkemizde dikilen fidanların ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve diğer protokol üyeleri hem fidan dikimine yardımcı olurken hem de fidan diken gençlerin yanına giderek tebrikte bulundu.

2 BİN 776 DÖNÜM SAHA AĞAÇLANDIRILDI

Öte yandan Edirne İl genelinde “11 Milyon Ağaç Bugün Fidan Yarın Nefes Etkinliği” kapsamında 65 lokasyon noktasında 7 bin 697 kişinin katılımı ile 122 bin 500 Adet fidan toprakla buluşturuldu. Fidan dikilen 65 lokasyon noktasının 14’ü Edirne Merkez İlçesinde, 5’i Süloğlu İlçesinde, 9’u Lalapaşa İlçesinde, 10’u Uzunköprü İlçesinde, 8’i Meriç İlçesinde, 7’si Havsa İlçesinde, 4’ü Keşan İlçesinde, 3’ü İpsala İlçesinde ve 5’i Enez İlçesinde bulunuyor. Fidan dikilen alanların ise 12 adeti ormanlık saha, 3 adet mera sahası ve 50 adeti  kamu kurum ve kuruluşlarının bahçelerin oluşuyor. 122 bin 500 adet fidanın dikilmesi ile 2 bin 776 dönüm saha da ağaçlandırılmış oldu.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.