DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21624080,36%
Edirne
15°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bulgar akını

Bulgar akını

ABONE OL
26 Ekim 2020 09:55
Bulgar akını
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan’ın para birimi Leva, Türk Lirası karşısında her geçen gün değer kazandıkça, Edirne’ye gelen Bulgar turistlerin sayısı da artış gösteriyor. Kentte hafta sonu kendi otomobilleri veya turlarla gelen Bulgar turistler kentteki tarihi çarşıları ve alışveriş merkezlerini doldurdu.

Bulgaristan’ın 1 Eylül itibariyle karantina sürecine son vermesiyle Bulgar turistlerin alışveriş için Edirne’ye akın akın gelmeye devam ediyor. Bulgaristan’ın para birimi levanın da, Türk Lirası karşısında her geçen gün değer kazanması, Edirne’ye gelen Bulgar turist sayısı da aynı oranda artış gösteriyor. Kentte baklavadan ilaca, giysiden elektroniğe, balıktan kuruyemişe kadar birçok sektör Bulgaristan’dan gelen vatandaşlarla hareketlenmeye devam ediyor.

Turlarla hafta sonu Edirne’ye gelen komşu ülke vatandaşları başta tarihi Ali Paşa Çarşı olmak üzere Bedesten, Arasta ve çarşı kent merkezindeki alışveriş yerlerine doldurdu. Günübirlik turlarla kente gelen komşu ülke vatandaşları yaptıkları alışverişlerin ardından ülkelerine dönüyor.

“ESKİDEN BİZ BULGAR’A GİDERDİK BÖYLE ALIŞVERİŞ YAPARDIK”

Bulgar turistlerin gelişinin kendi ekonomileri açısından çok değerli olduğunu söyleyen esnaflar, “Bulgarlar geldiğinde bir ürünün 3-4 farklı çeşidini birden alıyor. Çünkü paraları bize göre kat kat değerli. Sabahları otobüslerle Bankalar durağında iniyorlar ve Çarşı’ya akın ediyorlar. Buda şehrin ekonomisini hareketlendiriyor. Çünkü hiçbiri elleri boş dönmüyor. Eskiden Türk Lirası Bulgar Levası karşısında değerliyken biz Bulgaristan’a bu şekilde giderdik. Ama artık olay tam tersi oldu. Şimdi onların parası Türk Lirası karşısında değerli. Ama bu pandemi sürecinde Bulgarların gelmesi hepimizi hareketlendirdi. Çünkü yerli vatandaşımız sınırlı alabiliyor. Pandemi sürecinde herkes kredi çekti, borçlarını ödüyor. Çok fazla yeni ürüne yönelmemeye çalışıyorlar. Ama Bulgar misafirler bu açığı kapatıyor.

“PAZARKULE AÇILSA EKONOMİ TAM CANLANIR”

Yunan vatandaşların Edirne’ye girmeye başlamasıyla piyasaya para gireceğini ve birçok sektörün borçlarını ödeme konusunda rahatlayacağını söyleyen esnaflar Özellikle Pazarkule Kapısı açılıp Yunan misafirler Edirne’ye gelse kentin ekonomisi çok farklı bir boyut kazanır. Çünkü Euro 9.50’lerde. Yani bizim paramızın 10 katı. Buda ekonomik olarak ayakta kalmak için kredi çeken, bankalara borçlanan bizlere rahat nefes aldıracaktır. Zaten Yunan vatandaşlarda buraya çok gelmek istiyor. Yunanistan’da ki bazı müşterilerimizle de hala iletişim halindeyiz. Giyim sektöründen yemek sektörüne kadar birçok esnaf birbirine bağlı. Giyim sektörü para kazanınca, yemek sektörüne giderek para kazandıracak, yemek sektörü para kazanınca elektronik sektörüne giderek ihtiyaçlarını karşılayıp para kazandıracak. O da diğer sektöre. Yani bu bir zincir halkası. O yüzden bu günlerimize şükredip, bu pandemi illetinden bir an önce kurtulup eski günlere çabuk kavuşmayı, ekonomimizin düzelmesini diliyoruz” şeklinde belirttiler.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.