DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2168573-0,12%
Edirne
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bulgaristan Başbakanı, “Bölgede NATO varlığına ihtiyacımız var”

Bulgaristan Başbakanı, “Bölgede NATO varlığına ihtiyacımız var”

Bulgaristan'ın başkenti Sofya’da düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi Bahar Genel Kurulu’nda konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,“NATO'nun temel amacı savaş yapmak değil, savaşı önlemektir. Biz birlik olduğumuz için güçlüyüz” dedi.

ABONE OL
28 Mayıs 2024 12:10
Bulgaristan Başbakanı, “Bölgede NATO varlığına ihtiyacımız var”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi Bahar Genel Kurulu’nda konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,“NATO’nun temel amacı savaş yapmak değil, savaşı önlemektir. Biz birlik olduğumuz için güçlüyüz” dedi.

Stoltenberg, “NATO tarihteki en güçlü ve en başarılı ittifaktır çünkü bizi birleştiriyor, gelişmemize ve dünya değiştikçe uyum sağlamamıza yardımcı oluyor. Bugün tehlikeli bir dünyada yaşıyoruz ve buna yanıt vermeliyiz” diyen Stoltenberg,”Ukrayna’ya daha büyük bir yardım rolü verilmesi konusunda anlaşmaya varmayı öneriyoruz. Müttefikler bu öneri üzerinde çalışıyor. NATO’nun daha güçlü bir rol oynaması konusunda anlaşalım. Daha iyi organizasyona ihtiyaç var” şeklinde konuştu ve İttifaktaki ülkelerin üçte ikisinin hali hazırda harcamalarının yüzde 2’sini savunmaya ayırdığını vurguladı.

BNR Türkçe’de yer alan habere göre, NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Michal Shcherba, “Yarım yamalak önlemlerle ülkeyi desteklemeye devam edersek Ukrayna daha zayıf düşecek” dedi ve “Ukrayna’nın yeri NATO’dadır, Washington’daki NATO Zirvesi’nde Ukrayna’nın üyeliğinin geri dönülemez bir yola girdiğini açıkça söylememiz gerekiyor” sözlerine ekledi ve “Dünyanın yarısı seçim yapıyor, otokratik rejimler bu seçimleri bizi zayıflatmak için yapılacak saldırıların hedefi olarak görüyor” ifadelerini kullandı.

NATO Parlamenter Asamblesi Bahar Genel Kurulu’nda açıklamada bulunan Bulgaristan geçici Başbakanı Dimitar Glavchev, “NATO bir medeniyet tercihidir ve güvenliğin garantisidir. Rusya, Batı Balkanlar ve Karadeniz bölgesindeki nüfuzunu artırarak Avrupa’nın güvenliğini aşındırmak istiyor” dedi ve “Bölgede NATO varlığına ihtiyacımız var” çağrısını yaptı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.