DOLAR 32,1942 -0.11%
EURO 34,9974 0.12%
ALTIN 2.427,180,38
BIST 10.728,340,48%
BITCOIN 2196159-1,26%
Edirne
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Bulgaristan ekonomisini zor aylar bekliyor”

“Bulgaristan ekonomisini zor aylar bekliyor”

ABONE OL
9 Ocak 2021 15:06
“Bulgaristan ekonomisini zor aylar bekliyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Unutmamalıyız ki, 31 Aralık’ta gece yarısında yeni yılın başlamasıyla koronavirüs aşılamanın başlamasına rağmen hala bizim aramızda ve hala belirsiz ve tehlikeli.

Bu yıl içinde her şeye yansıyacak diğer bir olay da İngiltere’nin resmi olarak AB’den ayrılması olacak.

BNR Horizont programına verdiği söyleşide eski Maliye Bakanı Simeon Dyankov, 2021 yılının belirsizlik yılı olacağı yorumunu paylaştı.

“Geçen yılın birçok iş ve sektör için ağır olduğunu biliyorum ve büyük ihtimal insanlar bu durumun devam etmesinden sıkıldı. Ancak gerçekte önümüzdeki aylar böyle olacak, çünkü bir yandan aşıların paylaştırılması yönünde zorluklar var, diğer yandan da Bulgaristan’daki yatırımların yaklaşık yüzde 60 daralması var. ne de iş sektöründe her hangi tampon kaynak kalmış durumda. Şimdiye kadar bunlar sayesinde ve BNB Bulgaristan Merkez Bankası’nın bankacılık sisteminde kaynaklar bakımından daha başarılı politikası sayesinde birçok iflas önlendi.

Bütün sektörler için daha birkaç zor ay olacak, çünkü Almanya, İngiltere gibi ülkelerde büyük ticaret ortaklarımız tekrar teker teker locdown uygulamaya başlıyor.

Başbakan Boyko Borisov’un ilk kabinesindeki Maliye Bakanı Dyankov, Bulgaristan’ın Avrupa genelinde en düşük bütçe açığı olan ülke olduğunu, bazı sektörlerde işyerlerinin korunmasını sağlayan önlemleri da söylemeyi ihmal etmedi. Ancak bu amaç için ayrılan kaynakların durdurulmamasını tavsiye etti, çünkü Bulgaristan iş sektörünün durumu sonbahara kadar ağır kalacak.

Simeon Dyankov, bir sonraki hükümetin daha Nisan veya Mayıs’ta bütçeyi güncelleme gerekliliği ile karşı karşıya kalacağını düşünüyor:

“Bunun sadece 2020 yılı için geçerli olacağını düşünüyorduk, ancak virüs ile mücadelenin devam ettiğini görüyoruz. Nisan veya Mayıs’ta bütçenin güncellenmesi sektör politikalarına yönelik olacak. Devlet tarafından bazı destek mekanizmaları artık çalışıyor olsa dahi… Vergilere gelince, Dyankov ciddi bir vergi reformu ve değişimin beklendiği tahminini paylaştı:

“Emekli maaşları politikasının değiştiği anda artık vergi politikasında değişim de kaçınılmaz olacak. Ben bir sonraki hükümetin tam da böyle bir ağır görev ile başlayacağına inanmıyorum, ancak gelecek iki yılda daha fazla ve daha yüksek vergiler bakımından ciddi değişimler bekliyorum. KDV’nin değişip yüzde 2-3 ile yükselmesi muhtemel”

KDV’den gelen gelirlerin bütün vergilerin ortalama yüzde 60 yüzde 65’ini oluşturduğundan dolayı bu mümkün bir senaryo.

Brexit sonuçları da etkisini gösterecek. İngilterede yaşayıp çalışan yaklaşık 300 bin vatandaşımız da bundan etkilenecek. Simeon Dyankov, bu vatandaşların bir kısmının tekrar ülkeye döneceğine

inandığını paylaştı, bu da başlarda hem bütçeye hem de yeni iş aramada zorluk teşkil edebilir. Buna rağmen Dyankov, yurda dönenlerin bilgileri ve becerileri ile ekonomimize hızlı bir şekilde katkı sağlamaya başlayacaklarından ve bunun yakın zamanda hissedileceğinden emin.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.