DOLAR 28,9527 0.04%
EURO 31,7758 -0.11%
ALTIN 1.901,180,23
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 1091009-0,97%
Edirne
11°

AZ BULUTLU

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bulgaristan, Türk yatırımcılarının Avrupa’ya açılan kapısı

Bulgaristan, Türk yatırımcılarının Avrupa’ya açılan kapısı

ABONE OL
8 Şubat 2021 16:10
Bulgaristan, Türk yatırımcılarının Avrupa’ya açılan kapısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

https://bnr.bg’de yer alan haber de, DEİK Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Zeki Sarıbekir, BNR’ye sunduğu yazılı açıklamada ikili ticari ilişkileri değerlendirdi. Sarıbekir, Türkiye’nin Avrupa’ya gerçekleştirdiği ihracatta Bulgaristan’ın önemine işaret etti.

Kapıkule başta olmak üzere Dereköy ve Hamzabeyli sınırlarında Bulgaristan üzerinden yılda 1 milyon tırlık bir ticaret yapıldığını aktaran Sarıbekir, “Bulgaristan bizim için çok önemli bir ülke. Sadece bir komşu değil, aynı zamanda Avrupa’ya açılan kapımız. İhracatımızın yüzde 50’si Avrupa’ya yapılıyorsa bu ihracatın çok büyük bir kısmı yıllık 1 milyon tır ile bu ülke üzerinden geçiyor. Alternatif lojistik kanalları geliştirip ihracat tırlarımızı Bulgaristan’dan ve Balkanlar’dan hızlıca geçirip Avrupa’da bir lojistik merkezi kurabiliriz.” dedi.

Alternatif lojistik modelleri üzerinde düşünülmesi gerektiğini belirten Sarıbekir, şunları kaydetti:

“BULGARİSTAN, TÜRK YATIRIMCILAR İÇİN CİDDİ AVANTAJLAR BARINDIRIYOR”

Zeki Sarıbekir, Bulgaristan’ın Türk yatırımcılar için ciddi avantajlar barındırdığını aktararak, Bulgaristan hükümetinin belirlediği öncelikli hedef sektörlerde yatırım maliyetlerinin daha düşük olduğunu bildirdi.

Bulgaristan’da teşvik imkanlarının daha yüksek ve yatırım maliyetlerinin daha düşük olduğunu belirten Sarıbekir, şunu belirtti:

“Bulgaristan’daki sanayi bölgeleri de uygun fiyatlar sunuyor. Ayrıca, yatırımlar belediyeler, yerel ve yabancı ticaret ve sanayi odaları, devlet tarafından da destekleniyor. Diğer yandan, Bulgaristan AB üyesi olması dolayısıyla AB fonlarından da faydalanıyor. İnovasyon ve rekabetçilik, insan kaynaklarını geliştirme ve kırsal kalkınma gibi fonlar iş dünyasına yönelik kullanılabiliyor”.

Bulgaristan’dan AB pazarına, Balkan ülkelerine ve Karadeniz üzerinden Çin ile diğer pazarlara erişim sağlanabildiğini aktaran Sarıbekir, “Otomotiv ve tedarik sanayi, kimya, cam sanayi, ambalaj sanayi başlıca yatırımların gerçekleştirildiği sektörler. Ayrıca, müteahhitlerimiz her türlü altyapı ve AVM, atık ve su arıtma tesisleri, otel, gayrimenkul gibi inşaat projelerinde gerek ana yüklenici gerekse de taşeron olarak yer alıyorlar.

Yazılı açıklamada: “Avrupa’ya açılan kapımız olması dolayısıyla Türk yatırımcılar için her zaman cazibe merkezi”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.