DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2163823-0,05%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bulgaristan’da hükümet karşıtı protestolar devam ediyor

Bulgaristan’da hükümet karşıtı protestolar devam ediyor

ABONE OL
22 Temmuz 2020 15:05
Bulgaristan’da hükümet karşıtı protestolar devam ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sofya şehrinin yanı sıra, Burgaz, Rusçuk, Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık), Yanbol ve Pazarcık (Tatar Pazarcık) gibi ülkenin diğer şehirlerinde de hükümet karşıtı protestolar devam ediyor.

Burgaz’da protestocular ikinci akşam üst üste ana caddenin bir kısmını kapattı. Burgaz Belediyesi önünde bir araya toplanan yaklaşık 100 kişi, Bulair Caddesi üzerinden Tren Garı yönünde Deniz Bahçesi Parkı’na gittiler. Gösterciler, “Mafyayı İktidardan Atalım”, “Suçlular Mahkemeye Verilsin ve Hapse Atılsın, Geleceği Gençlere İade Edin”, “29 Milyon Avro Utanç” yazılı pankartlar açtı. Protesto yürüyüşüne farklı yaş gruplarına ait vatandaşlar katıldı. Protestoya yine “Vızrajdane” partisi, “Orta Avrupa Sınıfı” partisi, Bulgaristan Vatandaşlarını Koruma Örgütü, Anti-Mafya Hareketi temsilcileri de katıldılar. Protestocular, hükümetin ve Başsavcı İvan Geşev’in istifasından başka elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmanın uygulanması ve Büyük Halk Meclisinin toplanmasını istiyor.

Dobriç’te de protestolar devam ediyor. Protestoya katılan vatandaşlar, şehrin yaya bölümü üzerinden GERB Partisi Ofisine doğru yürüdüler, hükümetin ve Geşev’in istifasını ve yolsuzluk yapanların iktidardan uzaklaştırılmasını istediler. Protestocuların bir kısmının ifadesine göre, ana görevleri Bulgaristan’ın çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamaktır.

Rusçuk’ta protestocular, Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev’in açıkladığı gibi kabinede herhangi bir değişiklik yapılmasını kabul etmediklerini belirterek hükümet sisteminde değişiklik yapılmasında ısrar ettiler.

Yanbol’da protestoların onuncu gününde eylem yapan vatandaşlar, iktidardakilerin kabinede değişiklik yapmasının, ülkede yaşanan gerginliği gidermeyeceğini söylediler.
Pazarcık’ta protesto eylemi yapan yaklaşık 30 kişiye ilk defa bir grup yaşlı vatandaş katıldı. Yaşlılar, emekli maaşlarının artırılmasını istediler.

Haskovo (Hasköy) şehrinde düzenlenen protestoların dokuzuncu gününde yapılan gösteriye az sayıda kişi katıldı. Göstericiler, hükümetten memnun olmayan Haskovoluların bir kısmının başkentte düzenlenen protesto eylemlerine katılmak için Sofya’da bulunduklarını açıkladılar.

Filibe kentindeki Stefan Stambolov Meydanı’nda dün akşam da ”İstifa” naraları atıldı. Göstericiler, kesinlikle Başbakan Boyko Borisov ve Başsavcı’nın görevlerinden uzaklaştırılmasında ısrar etmeye devam edeceklerini söylediler.

Kaynak:(www.kircaalihaber.com)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.